Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Przyczyny agresji u psów
Obroża antyszczekowa >>

Agresywny pies - co robić

Kategorie Artykułu:
Wychowanie > Najczęstsze problemy

Posiadanie agresywnego zwierzęcia stanowi nie lada problem dla właściciela. Nikt z nas nie chce trzymać pod swoim dachem czworonoga, który zachowuje się niepoprawnie i stanowi dla właściciela jedną, wielką zagadkę wychowawczą. Lekceważenie agresji u zwierząt może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Istnieje, bowiem realna szansa, że nieleczona agresja spowoduje atak zwierzęcia na właściciela.
Jeżeli zwierzę kiedykolwiek zaatakowało któregoś z domowników, bądź też rzuciło się na właściciela z całą pewnością powtórzy to po raz kolejny. Jedyną szansą uratowania zwierzęcia i doprowadzenia do normalnego stanu jest oddanie go na terapię behawiorystyczną i zmiana miejsca zamieszkania. Pogryziony właściciel, bądź domownik już nigdy nie spojrzy na psa życzliwym okiem i już zawsze będzie obawiał się kontaktu z nim. Jeżeli jednak zachowania agresywne u zwierzęcia nie są aż tak wyraźne i póki co ograniczają się do warczenia i lekceważenia domowników, można zastosować odpowiednią terapię psychologiczną i odbyć szkolenie, które doprowadzi psa do posłuszeństwa.

Aby uniknąć zachowań agresywnych u psa należy narzucić mu odpowiednie miejsce w hierarchii. Agresywny pies nie może poczuć, że dominuje nad resztą domowników i że wszyscy działają podług jego zachcianek. Już od szczenięcia należy pokazać psu, że zajmuje końcowe miejsce w stadzie - zaraz za dziećmi. Jedynie konsekwencja, upór i zdecydowanie pozwolą nam osiągnąć zamierzony efekt i skutecznie ugaszą zapędy zwierzęcia.

 • Zasada wspólnego wychowania

Behawioryści zgodnie twierdzą, że najważniejszym czynnikiem niwelującym zachowania agresywne jest czynne uczestnictwo w procesie wychowania wszystkich członków rodziny. Ustanowienie nowej hierarchii w stadzie jest możliwe jedynie za sprawą specjalistycznych szkoleń prowadzonych pod okiem trenera. Wpojenie starszemu psu pewnych zasad i zaznaczenie dominacji nad nim jest wyczerpującym procesem i wymaga od nas wiele cierpliwości. W żadnym razie nie powinniśmy stosować względem psa zachowań agresywnych. Efekty terroryzowania psa bywają zazwyczaj złudne. Agresywny pies na krótką chwilę staje się podległy właścicielowi w obawie o to, że tamten sprawi mu ból- niemniej jednak przy pierwszej nadarzającej się okazji, może zemścić się na właścicielu. Wymuszanie pokory przy pomocy bicia jest, zatem najgorszym z możliwych wyjść.

Aby pies już nigdy nie poczuł się ważniejszy od właściciela, należy wyraźnie oddzielić ludzką część przeznaczoną na spożywanie posiłków oraz część zwierzęcą. Jeżeli pies nauczy się żebractwa i zobaczy, że właściciele dzielą się z nim posiłkiem, może poczuć się zbyt pewnie. Dopuszczanie psa do obligatoryjnie ludzkich części życia stanowi poważny przyczynek do rozwijania w nim zachowań agresywnych.

Aby ukonstytuować nasze miejsce w stadzie możemy spróbować zabrać psu miskę z posiłkiem. Jeżeli pies pozwoli nam myszkować przy swoim posiłku, oznacza to, że nam ufa i uważa za swoistego przywódcę (swobodny dostęp do pożywienia jest oznaką podległości). Pierwsza próba zabrania miski może skończyć się jednak różnie. Jeżeli widzimy, że pies warczy i może zaatakować, nie należy kończyć ćwiczenia.

 • Spacer z agresywnym psem

W czasie spaceru pies powinien podążać przy naszej nodze. W tym celu już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć go posłuszeństwa i akcentować naszą wyższość. Nigdy nie powinniśmy szarpać się ze zwierzęciem, gdyż takie zachowanie prowadzi do nasilenia u niego agresji. Psi psychologowie i trenerzy już dawno temu dowiedli, że jedynie pozytywne metody szkoleniowe mogą dać oczekiwane rezultaty i doprowadzić do przyjęcia przez psa pozytywnej postawy.
Po powrocie do domu nie powinniśmy pozwalać psu na wbieganie w przestrzeń mieszkalną. Agresywny pies musi wiedzieć, kto jest jego panem i kto nad nim góruje- pies zawsze wchodzi za nami!

Wyznaczając miejsce w domowej hierarchii nie możemy popaść w skrajności. Rozsądny właściciel powinien wiedzieć, że równie ważna jak konsekwencja, jest także miłość do zwierzęcia i rozumienie jego słabości. Jeśli widzimy, że pies zajmuje naszą przestrzeń (łóżko, fotel, kanapę), nie możemy go zeń zrzucać, tylko zmusić do zejścia. Wszystkie nasze zachowania powinny być podszyte konsekwencją i opierać się na zasadzie żelaznego spokoju.

Niektóre zachowania wyuczone w wieku szczenięcym znajdują odwzorowanie w wieku późniejszym. Jeżeli raz pozwolimy psu spać w naszym łóżku, prawdopodobnie już się tego nie oduczy. Co jednak zrobić, jeżeli popełniliśmy błędy wychowawcze już na samym początku, a teraz pragniemy się zrehabilitować? Przede wszystkim powinniśmy- z uporem maniaka - powtarzać psu, czego nie może robić. Proces edukacji nie będzie prosty, łatwy i przyjemny, niemniej, jeśli chcemy, aby pies odnalazł swoje miejsce w stadzie i zaczął nas szanować, musimy wytrwać te trudne chwile. Zaznaczenie naszej wyższości spowoduje, że pies nie będzie dla nas zagrożeniem i z całą pewnością nie rzuci się do gryzienia domowników.

 • Zabawa

Jeżeli widzimy, że pies zachowuje się agresywnie, nie powinniśmy go dodatkowo podjudzać. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie zabawa jest głównym czynnikiem stresogennym i właśnie ona może prowokować zwierzę do agresji. Wszelkie zabawy polegające na wyrywaniu z pyska zwierzęcia zabawki, zapasach, klepaniu psa i uciekaniu ze zdobyczą, mogą podnosić czynnik agresji.

 • Jakie zachowania psa powinny wzbudzić nasz niepokój?

Większość zachowań agresywnych u psa kształtuje się już w pierwszych miesiącach życia. Opiekunowie powinni w porę wychwycić wszystkie negatywne sygnały takie jak: szarpanie za nogawkę, czy symulowane gryzienie. Pomimo, że tego typu zachowania wydają się pozornie zabawne i słodkie, w rzeczywistości mogą świadczyć o pojawieniu się problemu z agresją. Oduczenie psa ciągnięcia za nogawkę i warczenia nie jest zazwyczaj niczym trudnym - przynajmniej w pierwszym etapie rozwoju. Sprawa jawi się nieco bardziej pokrętnie, kiedy zwierzę wejdzie w okres późno szczenięcy.


Tagi Artykułu: agresywny mały pies, agresywny młody pies, agresywny pies a dziecko, agresywny pies a kastracja, agresywny pies co robić, agresywny pies co zrobić, agresywny pies na smyczy, agresywny pies obronny, agresywny pies porady, bardzo agresywny pies, labrador pies agresywny, pies agresywny przy jedzeniu, pies jest agresywny, pies jest agresywny do gości


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Psy dla dzieci

Rasy psów nasi ulubieńcy

Ropomacicze u suki czy to groźne?

Rasy psów nasi ulubieńcy

Syndrom kenelowy u psa

Rasy psów nasi ulubieńcy

Szkolenie psów agresywnych

Rasy psów nasi ulubieńcy

Ustawa o ochronie zwierząt

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Beagle
  Beagle to rasa należąca do grupy psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych, zaklasyf...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Cane corso
  Cane corso jest rasą psa mającego swego korzenie pośród molosa rzymskiego. Jego głównym, p...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Psowilk
  Wspólne pochodzenie psa i wilka zajmowało już starożytnych filozofów i było przedmiotem rozważań lic...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Gigantyczne rasy psów
  Posiadanie dużego psa ma bez wątpienia wiele zalet. Większe czworonogi mają szczególne predyspozycje...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Dobór hodowlany
  Dobór hodowlany polega na wyselekcjonowaniu okazów, które posiadają wszelkie cechy właściwe dla dane...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szkolenie Labradora na psa myśliwskiego
  Coraz więcej właścicieli psów rasy Labrador Retriever docenia umiejętności łowieckie czworonogów i s...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Wyjazd z psem do krajów Unii Europejskiej
  Ogólne zasady przemieszczania zwierząt towarzyszących po terytorium UE (obowiązuje od dnia 1 styczni...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Żywienie psów otyłych
  Podobnie jak ludzie tak i źle odżywiane psy mogą zapadać na wiele różnorakich chorób, z tego rodzaju...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Żywienie Goldena
  Zastanawiasz się jak powinno wyglądać żywienie Golden retrievera? Opublikowano już wiele artykułów n...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Dysplazja stawu biodrowego u psa
  Dysplazja stawu biodrowego to wrodzone zniekształcenie stawu biodrowego i jest to wada dziedziczna, ...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu