Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Grzywacz chiński
Nowofundland >>

Rasa: American staffordshire terrier - Amstaff

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Krótka historia Amstaffa

Amstaffy należą do grupy psów typu bull terier, która istnieje od około 1800 roku. Staffordshire Terier stanowi krzyżówkę Buldoga, Angielskiego Teriera i Boston Teriera, dlatego też odznacza się dużą siłą fizyczną, wytrzymałością i wytrwałością. Psy były wykorzystywane do walk ulicznych i stanowiły przedmiot zakładów hazardowych. W początkowym okresie do potyczek stawały dwa psy tej samej rasy; z czasem jednak przyszedł czas na walkę z nieco większymi przeciwnikami: rozjuszonymi bykami czy niedźwiedziami. W ostateczności „pasjonaci” krwawych pojedynków zdecydowali się stawiać zakłady jedynie na walki psów z psami. Około roku 1870 roku psy trafiły na kontynent amerykański i zostały okrzyknięte najlepiej walczącymi czworonogami.

American staffordshire terriery są psami nieco większymi od swego angielskiego protoplasty; posiadają bardziej rozwiniętą muskulaturę ciała i nieco grubsze kości. Nie dziwi zatem fakt, że Amerykanie dosyć szybko odkryli potencjał Amstaffów i zaczęli postrzegać je jako uniwersalne psy obronne. Czworonogi po dziś dzień cieszą się szczególnym uznaniem w na Nowym Kontynencie. Wielu farmerów chętnie wykorzystuje amstafy do pilnowania swych posiadłości i ochrony zwierząt gospodarskich przed atakami drapieżników.

Sama rasa American Staffordshire Terrier została uznana dopiero w 1936 roku pod nazwą Staffordshire. Właściwa rejestracja z dookreśleniem przydomka „American” miała jednak miejsce w 1972 roku. Głównym powodem wprowadzenia zmiany nazwy była potrzeba rozróżnienia angielskiego staffordshire bull terriera i amerykańskiego amstaffa – ras nader często mylonych i niesłusznie ze sobą kojarzonych.

Amstaff – pies nie dla każdego

Nie da się ukryć, że Amstaffy to psy trudne, wymagające odpowiedniego podejścia szkoleniowego. Jeżeli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z prowadzeniem i szkoleniem czworonogów nie powinniśmy decydować się na zakup psa tej rasy. Przy odpowiednim podejściu treningowym i żelaznej konsekwencji psy staną się naszymi najlepszymi przyjaciółmi.

American Staffordshire Teriery nie są odpowiednim nabytkiem dla osób nadpobudliwych, niepotrafiących zapanować nad uczuciami. Warto pamiętać, że najlepszym trybem szkolenia jest szkolenie z wykorzystaniem metod pozytywnych. Nasze krzyki czy nie daj Boże bicie psa mogą doprowadzić do kumulacji agresji. Pamiętajmy, że tłumiona agresjia musi kiedyś znaleźć ujście. 

Suczka hodowlana rasy Amstaff

Suczka Conny

American staffordshire terriera wady i zalety

Większość samców rasy American staffordshire terrier ma skłonności do zachowań dominacyjnych. Zadaniem właściciela jest stłumienie ich w zarodku i odpowiednie ułożenie psa. Zwierzę musi czuć respekt przed swoim właścicielem. Musi wiedzieć, kto jest jego panem i kto dyktuje warunki. To szalenie istotna sprawa dla osób, którzy sprawują opiekę nad psami ras agresywnych.
Amstaffy są ponadto bardzo żywymi i temperamentnymi psami, które mają ogromne zapotrzebowanie na ruch i ogromne pokłady energii. Niestety, psy wyzwalają energię na przeróżne sposoby – także przez bójki z innymi psami. Zupełnie niedopuszczalną rzeczą jest, aby właściciel spuścił swego zwierzaka ze smyczy w jakimkolwiek miejscu publicznym. To, że pies nie zachowuje się agresywnie w stosunku do ludzi, nie znaczy, że nie zaatakuje przedstawiciela swojej rasy.


 • American staffordshire terrier

 • Amstaff

 • American staffordshire terrier

American staffordshire terrier a dzieci

Społeczne przekonanie o wysokim poziomie agresji u Amstaffów jest absolutnie mylne i krzywdzące. Każdy właściciel American staffordshire terriera z pewnością zgodzi się ze twierdzeniem, że psy są absolutnie otwarte na dzieci, ciepłe i kochające. Dobrze wyszkolony pies, który pomyślnie przeszedł proces socjalizacji, nie będzie sprawiał żadnych problemów wychowawczych. W tym miejscu należy przyjąć jedną poprawkę - Amstaff nie rzuci się na dziecko dobrze mu znane, będące członkiem jego rodziny. Jego zachowanie względem osób obcych jest uzależnione od konkretnych sytuacji i determinowane wieloma czynnikami, na które nierzadko nie mamy wpływu. Znamy wiele przykładów z telewizji czy gazet, że Amstaff pogryzł dziecko lub osobę dorosłą. Pies, nieważne jak dobrze uspołeczniony, zawsze pozostanie psem. Nigdy nie możemy zaufać psu zupełnie i założyć, że myśli tak jak rozumny, dorosły człowiek.

Amstaff może spokojnie przebywać w pobliżu dzieci. Jeżeli zachowanie dziecka będzie zbyt prowokujące, pies po prostu się wycofa. Nie ma także obawy, że Amstaff zaatakuje dziecko, które przykładowo ciągnie go za ogon lub uszy. Psy mają wysoki próg bólu, dlatego też nie musimy się martwić, że zabawy z dziećmi okażą się dla nich szczególnie bolesne.

Dzieci z psem na spacerze

Powiedzmy sobie jasno i wyraźnie: dzieci nie powinny wychodzić na spacery z Amstaffem bez opieki osób dorosłych. Pies jest, bowiem zbyt silny i istnieje duże ryzyko, że zerwie się ze smyczy i pogoni za swoją ofiarą. Osoba, wyprowadzająca zwierzę, musi być czujna i wystarczająco silna, aby w razie potrzeby postawić psu opór. Wszelkie spacery i przechadzki winny odbywać się pod czujnym okiem osoby dorosłej.

Szczeniak Amstafa

Amstaff szczeniak z rodowodem

A na koniec cytat znaleziony na stronie Racjonalista.pl. Zapraszamy do komentowania !

Badania naukowe wykazały niezbicie, jak podaje w szpalcie „Wiedza" szwajcarska „Sonntagszeitung" z 7 czerwca 2006, że tak zwane psy bojowe nie są bardziej agresywne niż uchodzące za łagodne golden retrievery. Jedno z najbardziej obszernych badań w tym względzie zrobiono w Wyższej Szkole Weterynarii w Hanowerze. 415 psów tak zwanych „ras agresywnych" zostało poddanych przeróżnym testom po uprzednim przebadaniom ich zdrowia i psychiki a także tego, czy przypadkiem nie są pod wpływem środków uspokajających. „Joggerzy" nabiegali na nie, zaczepiali je „ludzie pod wpływem alkoholu", psy musiały czekać pod sklepami na ulicach pełnych przechodniów… I cóż się okazało? Staffordshire terriery, bullterriery, pitbullterriery, dobermany i rottweilery w 95% zachowywały się nienagannie i wypadły pod tym względem nie gorzej niż „familijny" golden retriever. Kierujący badaniami doktor weterynarii Hansjoachim Hackbarth stwierdził ze zdumieniem, że „najgrzeczniejszymi psami okazały się bullterriery", i to do tego stopnia, że poddane zostały ponownym testom.

Inne nazwy to: Amstaff, Amerykański staffordshire terier, Ast.

Klasyfikacja FCI - Grupa III, Sekcja 3, nr wzorca 286. Nie podlega próbom pracy.

Kraj pochodzenia: USA

Cena szczeniąt z rodowodem 1500 - 3500 złotych. Źródło (Allegro, Tablica).

American staffordshire terrier - Amstaff - dodatkowe zdjęcia:

American staffordshire terrier Amstaff Amstaff American staffordshire terrier


Tagi Artykułu: american staffordshire terrier, american staffordshire terrier amstaff, american staffordshire terrier cena, american staffordshire terrier charakter, american staffordshire terrier hodowla, american staffordshire terrier opis rasy, american staffordshire terrier rasa, american staffordshire terrier sprzedam, amerykański staffordshire terier, amstaf, amstaff, amstaff forum, amstaff hodowla, amstaff sprzedam, amstaff szczeniaki, amstaff zdjęcia, amstaffy, ast, grupa 3 fci, hodowla amstaff, jaki jest amstaf, pies american staffordshire terrier, pies amstaf, pies rasy american staffordshire terrier, psy, psy trudne, rasy psów, spacer z amstafem, szczeniaki amstaff, typu bull, uniwersalne psy obronne, walki psów z psami, wysoki próg bólu u psa, zakup psa amstaffa


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Rasy psów agresywnych

Rasy psów nasi ulubieńcy

Rhodesian ridgeback

Rasy psów nasi ulubieńcy

Siła uścisku szczęki psa

Rasy psów nasi ulubieńcy

Sznaucer olbrzym

Rasy psów nasi ulubieńcy

Wystawy psów 2012 - kalendarz

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Pozostałe zdjęcia psów rasy: American staffordshire terrier - Amstaff

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu