Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Basenji

Koci pies”, tym mianem niektórzy z hodowców i właściciele psów, jakimi są Basenji, określają tą rasę psów. Jest to związane z faktem, że psy te w ogóle nie szczekają, wydają z siebie natomiast dźwięki przypominające kocie miauczenie, coś na styl jodłowania. Tego rodzaju odgłosy są wydawane wyłącznie na specjalnego rodzaju okazję. Najczęściej „jodłują” na widok swego opiekuna po dłuższym okresie jego nieobecności w domu, jest to coś na charakter osobliwego rodzaju powitania. Inna nazwa to pies kongijski, terier z Kongo (choć w rzeczywistości terierem nie jest).

Rasa psa, jaką jest Basenji jest postrzegana za jedną ze starszych psich ras. Wizerunki przypominające dzisiejszego, Basenji widnieją już na niektórych reliefach egipskich odnalezionych podczas prac archeologicznych. Ich okres pochodzenia datowany jest na ok. 2500 r.p.n.e.

Istnieją dwie hipotezy odnośnie powstania tej rasy. Jedna z nich mówi, że Basenji przywędrowały do Egiptu z serca kontynentu afrykańskiego, druga natomiast przychyla się do twierdzenia, że było wręcz odwrotnie i Basenji na ziemiach Afryki rozprzestrzeniły się właśnie z Egiptu.

Nazwa „basenji” w potocznym języku plemion bantu tłumaczone jest, jako „mieszkaniec buszu”. Należą one do grupy psów polujących, wykorzystywanych przez wiele plemion w trakcie polowań na dzikiego zwierza.

Pierwsze bliższe odkrycie tej rasy przez podróżujących Europejczyków nastąpiło w Kongo i miało to miejsce pod koniec XVII wieku, wtedy to jeden z angielskich podróżników zauroczony wręcz ich niesamowitym „śpiewem” zabrał kilka okazów tego psa do Anglii. Pomysł hodowli nie doszedł jednak do skutku, wszystkie przywiezione zwierzęta padły, nie przystosowując się do nowych warunków klimatycznych. Ponowne rozpoczęcie hodowli Basenji w tym kraju miało miejsce w 1937 roku, tym razem w hodowli znalazły się odporniejsze psy, skąd nastąpiło ich rozprzestrzenienie na cały kontynent europejski. Około czterech lat później pierwsze psy rasy Basenji trafiają na kontynent Ameryki Północnej, na terytorium USA. Do naszego kraju pierwsze psy tej rasy trafiły stosunkowo niedawno, dlatego też cena psów tej rasy jest jedną z pokaźniejszych, oscylującą w granicy 3-4 tysięcy złoty.

Ciekawostką jest też fakt, że suki u teriera z Kongo mają cieczkę jeden raz w roku jak wilki.

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości Basenji


  • Basenji

  • Basenji
Basenji będąc przedstawicielem rasy psów należącym do grupy pierwotnych psich ras cieszy się na ogół dosyć dobrym zdrowiem i zwiększoną odpornością na cały szereg różnorakich chorób i dolegliwości przydarzających się innym psim rasom. Z bardzo rzadka niektóre z osobników wywodzących się spośród tej rasy mogą ulegać zapadnięciu na przepuklinę pępkową. Choroba ta pojawia się zazwyczaj u młodych psów i jest związana z nieprawidłowym zrostem pierścienia pępkowego. Przypadłość ta jest jedną z przypadłości genetycznych występujących także u innych psich ras. Szczególną postać przybiera wystąpienie worka przepuklinowego, uwidocznia się ono dopiero w okresie kilkutygodniowego szczenięctwa. Inną nieco częściej spotykaną dolegliwością pośród tej rasy jest tzw. zespół Fanconiego, jest on wadą wrodzoną związaną z metabolicznymi zaburzeniami kanalików nerkowych. Schorzenie to może także zacząć występować po stosowaniu antybiotyków oraz środków dezynfekujących. Jest to rodzaj choroby postępujący, u której brak skutecznego leczenia przyczynić się może do zejścia śmiertelnego psa.

  • Wady i zalety Basenji

Basenji uchodzi pośród wielu hodowców za jedną z mniej kłopotliwych odmian psa w dniu dzisiejszym. Jest to mądry i pojętny pies posiadający dość energiczny temperament własny.

Basenji jest odmianą psa lubującego się wręcz w przebywaniu w cieplejszych warunkach klimatycznych. Rasa psa nieufnego wobec obcych mu osób, nieufność ta czasem może objawiać się we wręcz agresywnym zachowaniu względem nich. Jedną z jego większych zalet jest bez wątpienia zamiłowanie do czystości i porządku pod każdym względem. Jest to także odmian psów okazujących dużą wierność i przykazanie względem swego opiekuna. Jest to rasa psów hipoalergicznych, czyli praktycznie rzecz biorąc niewnoszących w swym otoczeniu jakiegokolwiek rodzaju alergenów lub w nieznacznej ilości niektórych z nich. Dlatego też jest on szczególnie zalecany dla wielu osób zapadających na różnorakiego rodzaju alergie. Wadą lub też zaletą psa wywodzącego się z tej odmiany jest fakt, iż jest pies, który całkowicie nie szczeka. Niektórzy właściciele stwierdzają, że jest on psem posiadającym dosyć znaczne cechy kotów odzwierciedlające się w jego nieco autonomicznym stylu zachowania.


  • Basenji

  • Basenji

  • Basenji a dziecko

Rasa psa uwielbiającego ganiać się i grać w różnorakie zabawy związane z używaniem piłki. Basenji jest psem lubiącym także trenować i brać udział w zmaganiach o charakterze sportowym. Odpowiednio socjalizowany potrafi odnaleźć się pośród innych zwierząt. Są to psy wymagające jednak zazwyczaj prowadzenia przez doświadczonego właściciela. Kontakt małych dzieci i tych wieku średniego najlepiej, aby odbywał się pod okiem osoby dorosłej, są psami raczej mało pobłażliwymi dla nietypowych zachowań i niekontrolowanych nagłych odruchów dziecięcych tego typu jak pociągniecie za ogon czy za ucho.

Z dziećmi już nieco starszymi potrafią odnaleźć wspólne umiłowanie zabawy. Wyprowadzanie ich na spacer na terenie parku czy miasta najlepiej, aby odbywało się z użyciem smyczy, spuszczone z niej czasami dosyć niechętnie powracają.

Inne nazwy to: Congo Dog.

Cena szczeniąt z rodowodem 2500 złotych. Źródło (Szczeniaki).

Klasyfikacja FCI - grupa V, sekcja 6

Tagi artykułu:


Zobacz także: