Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Basenji (African Bush Dog)

Historia

Basenji jest jedną ze starszych ras psów. Wizerunki czworonogów łudząco podobnych do współczesnych Basenji widnieją na reliefach egipskich datowanych na 2500 r. p.n.e. Jedna z teorii o pochodzeniu rasy głosi, że psy przywędrowały do Egiptu z Afryki Środkowej; wedle drugiej rasa rozwijała się od początku na terenach Egiptu. Nazwa ‘basenji’ w potocznym języku plemion bantu oznacza ‘mieszkańca buszu’. 
Psy Basenji zostały odkryte przez Europejczyków w XVII wieku w Kongo. Angielscy podróżnicy, zauroczeni niesamowitym śpiewem psów, zabrali kilka egzemplarzy na Wyspy Brytyjskie. Niestety, pomysł hodowania rasy nie wypalił – wszystkie przywiezione czworonogi padły; nie przystosowały się do nowych warunków klimatycznych. Na pomysł stworzenia kolejnej hodowli trzeba było czekać do 1937 roku. Tym razem wszystko się udało, a rasa dość szybko trafiła do Europy kontynentalnej.  Cztery lata później pierwsze Basenji zostały przewiezione do Ameryki Północnej.

Ciekawostka!

Basenji, przez to że w ogóle nie szczekają, a jedynie wydają z siebie dźwięki przypominające miauczenie lub jodłowanie, bywają nazywane „kocimi psami”.  Psy najczęściej jodłują na widok swojego opiekuna po dłuższej rozłące. Ciekawostką jest też fakt, że suki u teriera z Kongo mają cieczkę jeden raz w roku jak wilki. Inna nazwa to pies kongijski, terier z Kongo (choć w rzeczywistości terierem nie jest).

Rasa psa Basenji

Basenji

Wygląd

Basenji to pies o lekkiej budowie ciała, delikatnym kośćcu i arystokratycznym wyglądzie. Namarszczona głowa, ze stojącymi uszami, jest dumnie noszona na wyraźnie łukowatej szyi. Głęboka klatka piersiowa przechodzi w wyraźną talię i ciasno zwinięty ogon tworzą obraz bardzo harmonijnego psa, o wdzięku gazeli. Odległość od szczytu głowy do stopu przekracza nieco odległość od stopu do czubka nosa. Głowa z licznymi lecz delikatnymi zmarszczkami, które pojawiają się na czole przy wyprostowanych uszach. Czaszka płaska, pięknie rzeźbiona, średniej szerokości, zwężająca się ku nosowi. Boczne linie czaszki zwężają się stopniowo ku kufie, dając obraz kształtnie wymodelowanych policzków. Stop nieznacznie zaznaczony. Nos czarny. Szczęka i żuchwa mocne, w idealnym, regularnym i pełnym zgryzie nożycowym. Oczy ciemne, migdałowego kształtu; ustawione skośnie, patrzące w dal i nieodgadnione w wyrazie.

Uszy małe, spiczaste, stojące i nieco nachylone do przodu, o delikatnej strukturze, osadzone wysoko na szczycie głowy. Koniuszek ucha znajduje się bliżej środka niż zewnętrznej krawędzi czaszki. Szyja mocna, dobrej długości, lecz nie gruba, wyraźnie łukowata, nieco pełniejsza u podstawy gardła, o wdzięcznej linii, podkreślającej wysklepiony kark. Dobrze osadzona w łopatkach co daje wrażenie dumnie noszonej głowy. Tułów harmonijny. Grzbiet krótki i prosty. Lędźwie krótkie. Klatka piersiowa głęboka i owalna. Dobrze wysklepione żebra. Dolna linia brzucha przechodzi w wyraźną talię.

Pies Basenji czarno-biały

Pies Basenji czarno-biały

Ogon wysoko osadzony; z tylną krzywizną pośladków sięgającą poza nasadę ogona, co nadaje kończynom tylnym wygląd silnych i wydajnych. Ogon mocno zakręcony nad grzbietem; przylegający ściśle do uda w pojedynczym lub podwójnym skręcie. Przednie kończyny proste, o delikatnym kośćcu. Kończyny ustawione w linii prostej do podłoża, tworzące średnio szeroki front. Łopatki o dobrym kątowaniu, umięśnione, choć nie przesadnie obłożone. Łokcie przylegają do klatki piersiowej; widziane z przodu znajdują się w jednej linii z żebrami. Przedramię bardzo długie. Śródręcza dobrej długości, proste i giętkie. Kończyny tylne mocne i umięśnione. Kolano umiarkowanie ukątowane. Podudzie długie. Staw skokowy nisko ustawiony; nie skierowany ani na zewnątrz, ani do środka. Łapy małe, wąskie i zwarte, o grubych opuszkach, dobrze wysklepionych palcach i krótkich pazurach. Skóra bardzo elastyczna. Włos krótki, gładki, przylegający; bardzo delikatny. Umaszczenie czysto czarne z białym; rude z białym; czarne podpalane z białym, z podpalanymi znaczeniami nad oczami /pestki melona/, na kufie i policzkach; czarne podpalanie z białym; pręgowane: rude tło z czarnymi pręgami; im wyraźniejsze pręgi, tym lepiej. Biel powinna znajdować się na łapach, klatce piersiowej i końcu ogona. Białe łapy, strzałka i kołnierz – opcjonalne. Psy osiągają średnio 43 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą ok. 40 cm. Idealna waga dla psów kształtuje się w granicach 11 kg. Suki są lżejsze i ważą 9,5 kg.


  • Basenji

  • Basenji

  • Basenji

Zachowanie i charakter

Basenji to indywidualiści, którzy nigdy nie będą bezwzględnie posłuszni swoim opiekunom – nie wykonają poleceń, które uznają za głupie i nieprzydatne. Podstawą prawidłowego życia z basenji jest prostota i naturalny stosunek do psa. Najlepiej, aby właściciel łączył w sobie przymioty opiekuna i przewodnika – po prostu zrozumiał swojego psa.
Basenji w żadnym wypadku nie nadają się dla osób niezrównoważonych, niepewnych, bojaźliwych i nie mających czasu dla czworonoga. Psy wymagają konsekwentnego szkolenia i odpowiedzialnego prowadzenia. Od pierwszego miesiąca do około 1,5 roku życia musimy pracować nad ich wychowaniem. W czasie spacerów nie powinny być spuszczane ze smyczy, może się bowiem zdarzyć, że rzucą się w pogoń za ciekawym obiektem.  Basenji są bardzo wymagającymi czworonogami, potrzebują sporej dawki ruchu w ciągu dnia i nie zadowolą się kilkunastominutowym spacerkiem wokół bloku; niewybiegany basenji jest bardzo destrukcyjny i może zacząć niszczyć domowe sprzęty. Najlepszym opiekunem dla psa będzie osoba aktywna fizycznie, która zabierze swojego pupila na jogging, wycieczkę rowerową lub wyprawę do lasu. 

Zdrowie i Pielęgnacja

Basenji, będąc przedstawicielem grupy psów pierwotnych, cieszy się dobrym zdrowiem. Jednym z częściej występujących schorzeń  jest przepuklina pępkowa, która pojawia się zazwyczaj u młodych psów i jest związana z nieprawidłowym zrostem pierścienia pępkowego. Inną częściej notowaną przypadłością rasową jest tzw. zespół Fanconiego – wada wrodzona związana z metabolicznymi zaburzeniami kanalików nerkowych.
Czworonogi nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy wyczesanie włosa raz w tygodniu i okazjonalna kąpiel.

Szczeniaki Basenji

Szczeniaki Basenji

Wysokość: Psy osiągają średnio 43 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą ok. 40 cm.

Waga: Idealna waga dla psów kształtuje się w granicach 11 kg. Suki są lżejsze i ważą 9,5 kg.

Umaszczenie: Umaszczenie czysto czarne z białym; rude z białym; czarne podpalane z białym, z podpalanymi znaczeniami nad oczami /pestki melona/, na kufie i policzkach; czarne podpalanie z białym; pręgowane: rude tło z czarnymi pręgami.

Zdrowie: Basenji jest generalnie zdrową rasą. Jednymi z częściej występujących schorzeń  są przepuklina pępkowa oraz zespół Fanconiego.

Pielęgnacja: Czesanie włosa – raz na tydzień. Kąpiel – okazjonalnie.

Rodzina: Psy są bardzo wymagające, nie nadają się dla niedoświadczonego opiekuna. Mają duże zapotrzebowanie na ruch. Lubią dzieci, chociaż nie sprawdzą się w rodzinach z bardzo małymi dziećmi. Są spragnione kontaktu z człowiekiem, dlatego nie powinny być pozostawiane w domu same na więcej niż kilka godzin w ciągu dnia.

Inne nazwy: Congo Dog.

Cena szczeniąt z rodowodem 5500 - 6500 złotych. Źródło (Szczeniaki, Olx). Ceny z roku 2021.

Klasyfikacja FCI - grupa V, sekcja 6, nr wzorca 43. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: