Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Cavalier king Charles spaniel kompendium
Yorkshire terrier kompendium >>

Berneński pies pasterski kompendium

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Porady ras

     Berneński pies pasterski (berneńczyk, Berner Sennenhund, Bernese Mountain Dog) należy do grupy II (FCI, nr wzorca 45) pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, oraz do sekcji 3 szwajcarskie psy do bydła. Berneczyk jest jedną z czterech ras szwajcarskich psów pasterskich. Należy do psów typu dogowatego. Nie podlega próbom pracy. Berneńczyki przybyły do Polski z Czech pod koniec lat siedemdziesiątych XX w. Pierwszy polski miot przyszedł na świat w 1981 r. W ostatnich latach odnotowuje się spory wzrost zainteresowania tą rasą.

Historia berneńskiego psa pasterskiego

     Berneński pies pasterski pochodzi ze Szwajcarii, do której jego przodkowie mastify dotarli wraz z legionami rzymskimi. W latach 20. XX w odkryto na tym terenie czaszkę psa sprzed ok. 4 tys. lat p.n.e. Znaleziono tam także (nad Jeziorem Zuryskim) pozostałości czaszek potwierdzające obecność psów w typie współczesnego berneńczyka, datowane na okres pomiędzy 1000–600 r. p.n.e. Pozwala to sądzić, że tego typu psy pasterskie żyły na terenach Szwajcarii jeszcze przed przybyciem Rzymian, a dolew krwi mastifów szlachetnił te psy. Rasę odkryto dopiero na przełomie XIX i XX w. Psy te występowały w okolicach Schwarzenburga, w dolinie Emmental, niedaleko Berna i Burgdorfu, jako psy stróżujące obejścia, pilnujące zwierząt hodowlanych i zaganiające. Gdy na terenach nizinnych Szwajcarii zaczęły powstawać serownie, berneńczyki zaczęły służyć także jako psy transportujące, zaprzęgane do wózków z nabiałem. Opisywano je jako duże, masywne psy o mocnej głowie i budowie oraz zwykle czarnym umaszczeniu, co było pożądane, ponieważ wierzono, że czarne psy odpędzają złe duchy. Pod koniec XIX w rasa zyskała pierwszą oficjalną nazwę Dürrbachler. W 1899 r. powstał Związek Kynologiczny tej rasy, zrzeszający hodowców tych psów z kantonu berneńskiego. Pierwszym inicjatorem powstania czystej hodowli berneńczyka był niejaki Fritz Probst. W 1902 r. po raz pierwszy zaprezentowano berneńczyki na wystawie, a po wystawie międzynarodowej w Bernie w 1904 r., psy te zostały wreszcie zauważone i docenione przez środowisko kynologów. Od tamtej pory zaczęło wzrastać zainteresowanie tą rasą wśród osób o wyższym statusie materialnym (handlowcy, fabrykanci itp.). Jednak panująca wówczas moda na bernardyny sprawiła, że berneńczyk był mniej popularny. Na początku XX w prof. Albert Heim i Franz Schertenleib zebrali kilka psów z terenów wiejskich Szwajcarii i rozpoczęli ratowanie rasy. W 1907 r. założono pierwszy klub rasy(Schweizerische Dürrbach-Klub)i opublikowano pierwszy jej wzorzec. Zmieniono także nazwę rasy (w 1908 r.) z Dürrbachler na Berner Sennenhund, czyli berneński pies pasterski. W 1913 r. rasa została oficjalnie uznana przez Szwajcarski Związek Kynologiczny.

bernenczyki

     Berneńczyk jest obecnie rozpowszechniony na wielu kontynentach. W USA istnieje Klub Berneńskiego Psa Pasterskiego, hodowle tej rasy istnieją m.in. także na kontynencie Ameryki Południowej i w Japonii. Pies ten jest hodowany jako pies rodzinny i stróżujący. Sprawdza się także w dogoterapii i pracuje z osobami niepełnosprawnymi (np. jako pies przewodnik). Nadaje się też do szkolenia na psa towarzyszącego, tropiącego oraz ratowniczego-lawinowego i gruzowego. Ze względu na swoją wagę, rzadko startuje jednak w konkursach na sprawność i zwinność (np. agility), ale może brać udział w konkursach posłuszeństwa (obedience).

Wygląd berneńczyka

     Berneński pies pasterski jest mocny, duży, lecz nie ociężały. Posiada długi i bujnie owłosiony ogon, który trzyma nisko podczas spoczynku, a uniesiony nie powinien sięgać powyżej linii grzbietu. Jego głowa jest mocna, proporcjonalna do całej budowy, nie za potężna. Ciemnobrązowe oczy są owalne. Uszy osadzone wysoko swobodnie opadają wzdłuż policzków. Prawidłowe proporcje sylwetki tego psa są wtedy, gdy stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia wynosi 9:10, a pies jest raczej krępy niż długi. Idealny stosunek wysokości w kłębie do głębokości klatki piersiowej to 2:1.Wysokość berneńczyka mieści się w granicach 64-70 cm dla psów i 58-66 cm dla suk. Jego masa ciała to ok. 40-60 kg.W umaszczeniu Berneńczyka dominuje czerń, występują też rdzawe lub brązowe podpalenia na policzkach, łapach i piersi, oraz białe znaczenia na pysku, łapach i ogonie.

Zachowanie i osobowość bernarneńczyka

     Berneńczyki lubią zabawy na powietrzu i potrzebują dużej ilości ruchu. Wymagają wczesnej socjalizacji i stałego przebywania w otoczeniu ludzi, bo bez tego stają się bojaźliwe. Dobrze nadają się na psy rodzinne, gdyż są cierpliwe, łagodne i towarzyskie w stosunku do ludzi oraz innych zwierząt. Tolerują dzieci i są wobec nich ostrożne, cierpliwe i opiekuńcze. Nie są agresywne w stosunku do gości i przechodniów. Mimo to posiadają instynkt stróża i zaniepokojone alarmują.

Berneński pies pasterski

Pielęgnacja i zdrowie berneńczyka

     Jak większość psów o długiej i obfitej sierści, berneńczyk wymaga regularnego szczotkowania (min. 2 razy w tygodniu), zwłaszcza w okresie wymiany włosa, inaczej sierść może się kołtunić, zwłaszcza w okolicach uszu. Rasa ta jest wrażliwa na wysokie temperatury, gdyż wywodzi się z terenów wysokogórskich. Ma też skłonności do nadwagi. Berneńskie psy pasterskie żyją średnio 7-8 lat. Jest to mniej niż dla psów innych ras o podobnej wielkości. Niestety są podatne na nowotwory (np. histiocytoza). Szacuje się, że są one przyczyną ok. 40% zgonów tych psów. Wśród innych schorzeń dominują: skręt żołądka, dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Pojawiają się również wady powiek (gł. podwinięcie powieki i wywinięcie powieki – dziedziczne przypadłości dotykające psy dużych ras).

Cena szczeniąt z rodowodem: średnio 1200– 2200 złotych, rzadziej bywają ceny niższe (w granicach 1000 zł) lub wyższe, dochodzące do ok. 3500 zł za szczeniaki z krycia zagranicznego po championach (źródło: AukcjeZwierząt, Allegro, Alegratka, Olx, Szczeniaki).

berneńczyk, berneńczyk cena, berneński pies, berneński pies pasterski, berneński pies pasterski cena, berneński pies pasterski hodowle, berneński pies pasterski opis, berneński pies pasterski opis rasy, berneński pies pasterski szczeniaki, berneńskie psy pasterskie, owczarek berneński, pies berneński, pies pasterski, pies szwajcarski, psy pasterskie, rasy psów, rasy psów zdjęcia

Berneński pies pasterski kompendium - dodatkowe zdjęcia:

Berneński pies pasterski na łące Dwa psy - Berneński pies pasterski Mały szczeniak - Berneński pies pasterski Berneński pies pasterski - kufa psa.


Tagi Artykułu: berneńczyk, berneńczyk cena, berneńczyk opis rasy, berneński pies, berneński pies pasterski, berneński pies pasterski cena, berneński pies pasterski hodowle, berneński pies pasterski opis, berneński pies pasterski opis rasy, berneński pies pasterski szczeniaki, berneńskie psy pasterskie, historia berneńczyka, ile zyje berneńczyk, owczarek berneński, pies berneński, pies pasterski, pies szwajcarski, psy pasterskie, rasy psów, rasy psów zdjęcia


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Biały owczarek szwajcarski kompendium

Rasy psów nasi ulubieńcy

Kojec dla psa

Rasy psów nasi ulubieńcy

Labrador jego magia

Rasy psów nasi ulubieńcy

Mastif hiszpański

Rasy psów nasi ulubieńcy

Mój szczeniak mnie gryzie!

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Sonda do tego artykułu:

Czy pamiętasz kiedy pierwsze berneńczyki dotarły do Polski?

ze Słowacji pod koniec lat siedemdziesiątych XX w

z Czech pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX w

ze Słowacji pod koniec lat osiemdziesiątych XX w

z Czech pod koniec lat siedemdziesiątych XX w

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu