Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Bolończyk
Owczarek niemiecki długowłosy >>

Rasa: Biały owczarek szwajcarski

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Przyjmuje się, że rasa Białego owczarka szwajcarskiego w chwili swego powstania zaczęła być specyficznego rodzaju nieco lepszym uzupełnieniem owczarka niemieckiego. Wiązać by to się miało w bardziej bezpośredni sposób z ich zdecydowanie łagodniejszym i cierpliwym charakterem, zdecydowanie bardziej tolerancyjne, o wysokim poziomie inteligencji.

Historia tej rasy jest postrzegana, jako dosyć zawiła i skomplikowana, jej pochodzenie nie zostało do końca sprawdzone i udokumentowane. Wiadomym jest, że miałaby to być rasa blisko związana z owczarkiem niemieckim, po za tym nieco bardziej szczególna dalsza kwestia pochodzenia psów tej rasy wywołuje ożywione dyskusje hodowców i badaczy związku. Część z nich uważa, że rasa ta powstała poprzez traktowanie białych szczeniaków owczarka niemieckiego za osobliwe albinosy, początkowo miały one być uśmiercane i uważane za odchylenie natury od normy.

Do znacznego spopularyzowania Białego owczarka pasterskiego miałyby się przyczynić także swego czasu jedna z bardziej znanych i zamożniejszych rodzin niemieckich, którą to była rodzina Habsburgów. Swe przetrwanie miałaby zawdzięczać wywiezieniu do USA i Kanady wraz z owczarkiem niemieckim niektórych szczeniąt posiadających biały pigment sierści, po czym miała ona ponownie powrócić na kontynent europejski.

Biały owczarek szwajcarski szczególnie mocno miał przypaść do gustu mieszkańcom Kanady i Stanów Zjednoczonych, został on w tych krajach o wiele bardziej doceniony niż w krajach kontynentu europejskiego, gdzie doszło nawet do wykluczenia owczarków koloru białego spośród rasy przez zarząd i członków niemieckiego związku kynologicznego. Wydawać się to może nieco niezrozumiałe do dnia dzisiejszego, gdyż większość psów pasterskich jest właśnie koloru białego, który to kolor jest uważany za najbardziej właściwy odmianie psa wykorzystywanego w tym charakterze. Obecnie w obu tych krajach Ameryki Północnej a także na terenie niektórych państw europejskich biały owczarek szwajcarski nazywany jest także mianem owczarka amerykańsko-kanadyjskiego.

 • Najczęstsze choroby i dolegliwości


 • Biały owczarek szwajcarski

 • Szczeniak
Zdrowie, choroby i różnego rodzaju przypadłości mogące występować pośród psów odmiany, jaką jest biały owczarek szwajcarski w znacznym stopniu przypominają takie same jak te, które występują u jego nieco bardziej popularnego kuzyna, którym to jest Owczarek niemiecki.

Jak u większości dużych psów spotkać możemy, zatem możliwość wystąpienia objawów skrętu żołądka oraz choroby związane z dysplazja stawów. Wcześniejsze wykrycie pojawiających się objawów i odpowiednie zareagowanie na ten fakt z naszej strony, pozwoli na wyeliminowanie dokuczliwych objawów tej dolegliwości występującej u naszego pupila.

Podobnie jak u Owczarka niemieckiego tak i przypadku odmiany psa rasy, jaką jest biały owczarek szwajcarski z rzadka będziemy mogli zaobserwować problemy związane z zapaleniem tkanki kostnej. Niekiedy też mogą pojawić się problemy skórne spowodowane zmianami alergicznymi. Na ogół jednak rasa białego owczarka szwajcarskiego uchodzi za zdrową i odporna rasę.

 • Wady i zalety Białego owczarka szwajcarskiego

Jest uważany za psa niesamowicie wrażliwego, z czym też wiąże się delikatne szkolenie i układanie psów tej rasy.

Rasa psów bardzo źle znoszących jakiekolwiek formy przymusu stosowanego względem niego, psy te są postrzegane, jako zdecydowanie bardziej wrażliwe niż odmiana owczarka niemieckiego. Jest to jedna z psich ras znajdująca wszechstronne zastosowanie w swym użytkowaniu pod warunkiem, że został on odpowiedni ułożony. Biały owczarek szwajcarski jest psem inteligentnym i szybko uczącym się a także chętnie współpracującym ze swym opiekunem. Na kontynencie amerykańskim zwłaszcza na terenie USA i Kanady pies dosyć często wykorzystywany do pracy w policji i innego rodzaju służbach mundurowych.


 • Biały owczarek szwajcarski

 • Biały owczarek szwajcarski

Często możemy się z nim spotkać także, jako z psem w charakterze psa tropiącego, wykorzystywanego w ratownictwie oraz jako przewodnika osób niewidomych. Jest to także pies coraz częściej wykorzystywany w dogoterapii i licznych psich dyscyplinach sportowych. Sprawdza się on także w doskonały sposób w roli psa stróżującego, czy nawet pasterskiego.

 • Biały owczarek szwajcarski a dziecko

Według opisu wzorca Biały owczarek szwajcarski jest postrzegany i odbierany przede wszystkim, jako jedna z psich ras o charakterze psa rodzinnego. Uwielbia on dzieci, najlepiej jednak, aby znał je od wczesnego wieku szczenięcego. Pies lubiący różnego rodzaju aktywność fizyczną, nie tylko pod postacią psich sportów, lecz także wspólnych zabaw z piłką czy lotkami. Pies lubiący towarzystwo innych zwierząt, w tym także i kotów. Jak na psa nieco większych rozmiarów jest to stosunkowo ostrożny pies w swym zachowaniu. Jego stosunek do obcych jest nieufny, jednak nie jest bojaźliwy ani też agresywny. Oczywiście wszystko to zależy od wczesnej socjalizacji naszego psa. Dzięki niej to, bowiem będzie miał on możliwość zapoznania i przyzwyczajenia się do otaczającego go świata i reguł zgodnie, z którymi przyjdzie mu postępować, poprzez naukę i ukazanie właściwych odruchów nadajemy kształt psychicznych wzorców i zachowań dla naszego szczeniaka. Socjalizacja jest niczym innym jak umiejętnym przystosowaniem do rzeczywistości, która go otacza.

Inne nazwy to: Berger Blanc Suisse, owczarek amerykańsko-kanadyjski.

Cena szczeniąt z rodowodem 2000 do 2500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Szczeniaki).

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1

Biały owczarek szwajcarski - dodatkowe zdjęcia:

Wzorzec rasy psa Białe owczarki Odpoczywający pies Biały pies


Tagi Artykułu: białe owczarki szwajcarskie, biały owczarek, biały owczarek szwajcarski, biały owczarek szwajcarski cena, biały owczarek szwajcarski charakter, biały owczarek szwajcarski choroby, biały owczarek szwajcarski forum, biały owczarek szwajcarski opis rasy, biały owczarek szwajcarski pielęgnacja, biały owczarek szwajcarski sprzedam, biały owczarek szwajcarski szczenięta, grupa 1 fci, owczarek, owczarek biały, owczarek szwajcarski biały, owczarka, owczarki, pies owczarek, psy, psy owczarki, rasy psów


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Coton de Tulear

Rasy psów nasi ulubieńcy

Dobór hodowlany

Rasy psów nasi ulubieńcy

Landseer

Rasy psów nasi ulubieńcy

Pies dla alergika

Rasy psów nasi ulubieńcy

Starzejący się pies

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Pozostałe zdjęcia psów rasy: Biały owczarek szwajcarski

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu