Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Welsh Corgi Pembroke
Fiński Lapphund (Lapinkoira) >>

Rasa: Bichon Frise

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Bichon Frise historia

Bichon Frise to mała rasa psa do towarzystwa. Czworonogi są znane i cenione na całym świecie, podobne z wyglądu do Maltańczyków, ale nieco od nich większe.

Bichon Frise jest potomkiem Barbeta, Water Spaniela oraz Pudla standardowego. Bichony zostały podzielone na cztery kategorie ze względu na ich pochodzenie i praktykę hodowlaną. Znajdziemy wśród nich: Bichony maltańskie, Bichony Bolońskie, Bichony Hawańczyki i Bichony Tenerife. Wszystkie pochodzą z obszaru Morza Śródziemnego i zostały przewiezione prawdopodobnie z Ameryki Środkowej. Ze względu na wesołe usposobienie psów, marynarze chętnie przyjmowali je na statki i traktowali jako pokładowe maskotki. Owe podróże morskie przyczyniły się do rozsławienia rasy na kontynencie europejskim. Pierwsze Bichony pojawiły się na półwyspie Iberyjskim, a konkretnie w Hiszpanii. W XIV wieku włoscy żeglarze odkryli pieski w czasie wyprawy morskiej i natychmiast zabrali je ze sobą na pokład. Bichony stały się wielkimi faworytami włoskiej arystokracji i szybko zwiększyły swoją liczebność.

Zważywszy na fakt, że psy przez długi czas przebywały na statkach, posiadają umiejętność pływania i wyraźne powinowactwo do wody.

Zainteresowanie rasą wzrosło za czasów Napoleona III, ale w niedługim czasie ponownie zanikło. Dopiero pod koniec XIX wieku Francuzi wyraźnie zainteresowali się Bichonami. Psy znalazły zatrudnienie nie tylko w domach arystokracji, ale także w cyrkach i u artystów objazdowych. Psiaki były znane ze swych umiejętności wykonywania sztuczek i akrobacji i przyciągały rzesze widzów.

Oficjalny standard rasy został uznany w dniu 5 marca 1933 r. przez Société Centrale Canine, francuski Kennel Club. Bichon Frise został spopularyzowany w Australii w połowie 1960 roku, głównie dzięki serialom telewizyjnym, w których często się pojawiał, i wpływom hodowców europejskich. Czworonóg trafił do Stanów Zjednoczonych w 1955 roku i został uznany przez American Kennel Club w 1973 roku. Pierwszy miot Bichonów amerykańskich urodził się w 1956 roku.

Bichon Frise

Bichon Frise wzorzec rasy

Bichon Frise jest małym, bardzo charakterystycznym psem. Waży około 5 - 10 kg, a jego wysokość w kłębie kształtuje się na poziomie 23 - 30 cm (9 - 12 cali). Nieco większe psy nie należą jednak do rzadkości. Czaszka psa jest lekko zaokrąglone, kufa niezbyt wyraźnie zaznaczona. Zadbany ogon musi być długi i kręcony, noszony nad grzbietem. Pies ma czarny nos i ciemne, okrągłe oczy. Biały włos jest gęsty, kręcony i wygląda jak napuszony. Wygląd włosa upodabnia psa do Pudla. Pomimo, że szata powinna przybierać barwę białą, możemy niekiedy spotkać osobniki, u których występują kremowe lub morelowe znaczenia wokół uszy, pyska, łap lub brzucha. Zazwyczaj wymienione kolory nie mogą przekraczać 10% ciała psa. Pomimo, że dominującym typem maści jest biel, spotykamy również osobniki jasno morelowe lub szare.
Głowa i nogi psa są ​​proporcjonalne do wielkości ciała. Uszy i ogon naturalnej długości (niekopiowane i nieprzycinane).

Bichon Frise charakter

American Kennel Club (AKC) opisuje Bichon Frise jako "szczęśliwego" i "wesołego" pieska do towarzystwa. Prawidłowo wychowany i uspołeczniony pies jest zabawny, czuły i kochający. Biszon kędzierzawy uwielbia ludzkie towarzystwo i wymaga od swojego właściciela wiele uwagi. Raczej nie stanowi dobrego nabytku dla osób zapracowanych, zajętych sprawami zawodowymi i nieznajdujących czasu na dłuższe rekreacje z psem. Psy doskonale nadają się dla rodzin z małymi dziećmi. Bichon Frise jest psem bardzo posłusznym, o ile jego szkolenie rozpocznie się w wieku szczenięcym i będzie prowadzone konsekwentnie.

Bichon Frise pielęgnacja

Bichon Frise często pojawiają się na listach psów, które nie zrzucają sierści. Jest to jednak mylące spostrzeżenie, gdyż psy wytracają luźne włosy. Właściciel musi ponadto wyrywać z płaszcza martwą sierść. Utrzymanie właściwej struktury i wyglądu płaszcza jest możliwe tylko wówczas, gdy nie zapomnimy poddawać psa regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Należą do nich: częste przycinanie włosa, szczotkowanie i kąpiel. Codzienne szczotkowanie płaszcza zapobiega pojawianiu się maty.

Bichon Frise są uważane za psy hipoalergiczne, chociaż nie jest to twierdzenie do końca prawdziwe. Z czystym sumieniem można jednak powiedzieć, że utrata włosa u Bichonów jest mniejsza niż u innych ras, co czyni z nich psy przyjazne alergikom.

Bichon Frise choroby

Średnia długość życia Bichon Frise wynosi około 12-13 lat. Najstarszy Bichon Frise zmarł w wieku dziewiętnastu lat.

W 2004 roku przeprowadzono w Wielkiej Brytanii badanie sondażowe, które miało na celu ustalenie przyczyn zgonów. Próba wykazała, że 23,5% umiera z powodu starości, 21% z powodu nieleczonych chorób nowotworowych, a pozostała część z przyczyn hematologicznych i nieustalonych. Do najczęściej spotykanych schorzeń zaliczamy: autoimmunologiczną niedokrwistość hemolityczną (AIHA) i małopłytkowość układu immunologicznego (ITP). Bichony są również podatne na schorzenia wątroby.

Bichon frise biały piesek na trawce.

Wysokość: Maksymalna wysokość psa w kłębie wynosi trzydzieści centymetrów.

Masa: Waga dorosłego osobnika kształtuje się na poziomie sześciu kilogramów. Możemy jednak spotkać psy cięższe, których waga dochodzi do dziesięciu kilogramów.

Umaszczenie: Pies ma biały, gęsty i kręcony włos. Szata powinna przybierać barwę białą, ale możemy spotkać osobniki szare i morelowe. Powłoka włosowa psa jest zazwyczaj jednolita, ale mogą występować pomniejsze znaczenia koloru morelowego lub kremowego.

Pielęgnacja: włos psa wymaga strzyżenia, regularnego czesania i mycia. Kąpiel niezbyt często, bo raz na miesiąc.

Zdrowie: do najczęściej spotykanych schorzeń zaliczamy: autoimmunologiczną niedokrwistość hemolityczną (AIHA) i małopłytkowość układu immunologicznego (ITP)

Rodzina: psy są bardzo przyjacielskie i oddane swoim właścicielom. Doskonale dogadują się z dziećmi i nie sprawiają problemów wychowawczych. Hodowcy twierdzą, że Bichon Frise to pies o średniej inteligencji, jednak dość posłuszne. Mają średnie zapotrzebowanie na ruch. Mogą żyć zarówno w mieście, jak i na wsi.

Inne nazwy to: Bichon à poil fries, Tenerife Dog, Biszon kędzierzawy

Cena szczeniąt Bichon Frise z rodowodem to koszt 1500 do 4000 złotych Źródło (olx, alegratka, allegro)

Klasyfikacja FCI – grupa IX, sekcja 1, numer wzorca 215

Bichon Frise - dodatkowe zdjęcia:

Bichon Frise Bichon Frise Bichon Frise Bichon Frise


Tagi Artykułu: adopcje psów, bichon, bichon frise, bichon frise cena, bichon frise charakter, bichon frise choroby, bichon frise hodowla, bichon frise hodowle w polsce, bichon frise opinie, bichon frise opis rasy, bichon frise pielęgnacja, bichon frise rasa psa, bichon frise sprzedam, bichon frise szczenięta, bichon frise wzorzec, bichon hodowla, bichony, bischon, bischon frise, biszon, biszon hodowla, biszon kędzierzawy, hodowla bichon, hodowla bichon frise, hodowle, ogłoszenia, pies bichon frise, pies biszon, pies psy, psy pies, rasa psa do towarzystwa, rasa psów, rasy psów, sprzedam bichon frise, warszawa psy


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Akbash dog

Rasy psów nasi ulubieńcy

Biały owczarek szwajcarski

Rasy psów nasi ulubieńcy

Choroby skóry u psów

Rasy psów nasi ulubieńcy

Cyjon (Cuon alpinus), dziki pies azjatycki

Rasy psów nasi ulubieńcy

Owczarek podhalański

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Pozostałe zdjęcia psów rasy: Bichon Frise

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Sonda do tego artykułu:

Gdzie śpi Twój pies/suczka?

na łóżku

na fotelu

na podłodze

w budzie

różnie, gdzie mu pasuje

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Jak dbać o zęby psa?
  Posiadanie psa to wielka przyjemność, ale przede wszystkim bardzo duży obowiązek. Nie wszyscy właści...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Charakter Shih tzu
  Shih Tzu są psami inteligentnymi, ciepłymi i rodzinnymi. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów potrafi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Doberman kompendium
  Doberman został wyhodowany w drugiej połowie XIX wieku przez człowieka o takim właśnie nazwisku. Cel...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Psy biało czarne
  Dalmatyńczyki to psy biało czarne; bez wątpienia są najpopularniejszą rasą psów łaciatych na świecie...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Grupy psów myśliwskich
  Psy myśliwskie dzielimy ze względu na: cechy wrodzone, zakres pracy psa i przydatności do poszczegól...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Charakter psa w genach
  Wiele zachowań psów jest warunkowanych przez geny i dziedziczonych od rodziców. Za pewnie nie raz za...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Flawitol dla psów dorosłych
  Flawitol dla psów dorosłych do suplement diety wspomagający odporność psów, które są żywiony natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Jak fotografować psy?
  Fotografowanie psów może być prawdziwą sztuką! Wystarczy dobry pomysł i profesjonalny aparat, aby za...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu