Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Bokser

Za jednego z pierwszych przodków psa rasy, którą jest dzisiejszy Bokser, uważany jest Buldog angielski. Jednak za jego bezpośredniego przodka postrzega się nie kogo innego jak brabanckiego bullenbeissera. Bullenabisser to krzyżówka silnego lecz nieco ociężałego molosa ze zwinnym i sprytnym chartem. Był on wykorzystywany przede wszystkim w myślistwie do mniej lub bardziej udanego polowania na dzika lub nawet na samego niedźwiedzia. Z czasem zaczęto je wykorzystywać także, w coraz to popularniejszych w ówczesnym okresie, walk psów. Pierwsze, nieco ściślejsze wzmianki na temat samego nieco bardziej wyodrębnionego już Boksera, sięgają połowy XIX wieku. Powstanie pierwszego klubu psów rasy Bokser przypada na rok 1896 i miało to miejsce w Monachium. Pierwszy typowy wzorzec dla tej rasy został ustanowiony w 1905 roku i obowiązuje on do dnia dzisiejszego.

Są to jedne z weselszych psów, okazujące swe zadowolenie merdaniem wręcz całym sobą. Jest to niesamowicie żywy i figlarny pies obronny, bardzo ciekawy otaczającego go świata. Większość psów tej rasy posiada bardzo dużą inteligencję, przez co są psami chętnymi do nauki i w związku z tym szybko uczą się prawidłowych zachowań. Jest to pies bardzo posłuszny swemu opiekunowi i ogromnie przywiązujący się do swego właściciela. Według niektórych osób, jego nazwa może być związana z faktem, iż w obecnym czasie dosyć często używają one swych przednich łap przede wszystkim do zabawy, jednak istnieją wzmianki, że podczas rozgrywanych walk psów potrafiły wyskoczyć na swego rywala z nieco wyciągniętymi przednimi łapami w stylu do złudzenia przypominającym zadawanie bokserskiego ciosu ringowego.


  • Bokser

  • Bokser

  • Bokser

Tak jak leży to w jego naturze, jego głównym zadaniem jest przede wszystkim ochrona swego opiekuna oraz otaczających go bliskich mu osób oraz terenu, na którym zamieszkuje. Jest dosyć nieufny wobec obcych mu osób, nie atakuje ich jednak typowym psim atakiem a stara się niejako unieruchomić intruza w jednym miejscu poprzez groźne szczekanie i zagradzanie swym ciałem drogi odwrotu, wpatrując się w niego swym jakże przenikliwym wzrokiem. Bokser jest psem, który będzie oczekiwał od swego opiekuna stałego towarzystwa polecany, zatem jest dla osób potrafiących znaleźć odpowiednią ilość czasu dla niego.

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości Boksera

Wśród znacznej ilości psów rasy Bokser w pojawiających się zmianach chorobowych będą towarzyszyły także przedstawicielom tej rasy zmiany psychiczne objawiające się lękliwością, stronieniem od bliskich osób, uciekaniem w samotność i chowaniem się przed światłem. Częstym objawem zwłaszcza w przypadku wystąpienia alergii u psa jest tzw. trzepanie uszami. Jedną z najczęściej występujących wad wrodzonych pośród Bokserów jest trudność z oddychaniem w związku z jego nieco skróconym nosem. Zdarzają się także anomalie sercowe i kłopoty z krążeniem. Rasa tych psów jest podatna także na możliwość występowania nowotworów oraz wrzodów rogówki. Ze względu na wrodzoną cechę wywinięcia dolnej powieki, czasami może dochodzić do zapalenia spojówek poprzez zbyt obfite gromadzenie się wydzieliny łzowej lub ropnej. Czasami może dojść do występowania chorób skórnych, także dość sporadycznie pośród przedstawicieli tej rasy może dochodzić do chorób uszu jak i do udaru cieplnego. Jest to pies wrażliwy na nadmierne upały lub zbyt dokuczliwe zimno.

  • Wady i zalety psa rasy Bokser

Cały szereg minusów jak i plusów wpływających na zachowanie tego rodzaju rasy psa, jakim jest Bokser w ogromnej mierze będzie wynikała z jego wczesnego wychowania i ułożenia. Na dzień dzisiejszy pies tej rasy stał się jednym z psów uniwersalnych, bardzo dobrze sprawdzających się zarówno w służbie niejako o charakterze zawodowym, jak i doskonałym psem obronnym całego domu i rodziny w nim zamieszkującej. Jest typem psa, który nie szczeka bez zbędnego powodu, szczeka tylko w uzasadnionych dla niego przypadkach, najczęściej w chwili pojawiającego się zagrożenia. Pies z nieufnym nastawieniem do obcych, pozwoli się, co prawda pogłaskać osobie obcej, jednak tylko w towarzystwie swego opiekuna, bez jego obecności lepiej nie ryzykować bliższego kontaktu z nim.  Zdarza się, że potrafi się obrazić na swego właściciela, lecz jest to niejako na pokaz i trwa zazwyczaj krótki okres czasu. Pies posiadający dość duży temperament i znaczną żywiołowość. Czasami zdarza mu się mocno ślinić zwłaszcza po nieco bardziej aktywnym spacerze.


  • Bokser

  • Bokser

  • Boksery

  • Pies rasy Bokser a dziecko

Według wielu osób Bokser pochodzący z uznanej hodowli jest jedną z bardziej czarujących ras psa o charakterze typowo obronnym. Pies niesamowicie uczuciowy, okazujący serdeczne przywiązanie do swego właściciela jak i przyjazne nastawienie do dzieci. Czasami zdarza się jednak, iż w sporadycznych przypadkach zdarzy się im wykazać nieco bardziej awanturniczym nastawieniem. Jako pies potrzebujący znacznej ilości ruch okazuje się być niezastąpionym partnerem do zabaw nieco starszych już dzieci. Uwielbia wręcz spacery w towarzystwie człowieka, ze względów bezpieczeństwa lepiej, aby wychodził na nie z osoba starszą i silniejszą od niego niż ze słabszym od siebie dzieckiem. Zdarzyć się może, bowiem iż ze względu na fakt posiadania znacznej siły pociągnie całkiem niechcący słabsze dziecko za sobą. Cechą charakterystyczną dla tej rasy jest okazywanie radości i zadowolenia nie tylko samym ogonkiem, lecz wręcz całym swym ciałem. Pies na ogół radosny i niezwykle przyjazny podczas zabawy.

Inne nazwy to: Deutscher Boxer, German boxer, Boxer .

Cena szczeniąt z rodowodem 1000 - 2000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka).

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2. Według klasyfikacji FCI rasa psów podlega próbom pracy.

Tagi artykułu:


Zobacz także: