Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Boston terrier

Współcześnie nam znany Boston terrier jest jedną z psich ras mających swe początki w okresie XIX wieku na terenie Stanów Zjednoczonych. Już jak sama nazwa psa może wskazywać miejscem, z którego wywodzą się jego pierwotne korzenie jest amerykański Boston. Pracujący tu robotnicy w celu rozrywki i zdobycia dodatkowego źródła utrzymania poprzez zakłady hazardowe, dążyli do znalezienia jednej z lepszych odmian psów dobrze sprawdzających się w walkach.

Z licznych krzyżówek, w których wykorzystywano między innymi buldogi, bulteriery i amstafy miałaby powstać rasa dzisiejszego Boston terriera. Psa, który z dużym powodzeniem był wystawiany w dawniejszym okresie zarówno w walkach psów jak i na wielu różnorakich wystawach.

Jest to odmiana psa, która swój pierwszy debiut na wystawach psów miała w 1878 roku oczywiście w mieście swego pierwotnego pochodzenia, Bostonie. Rejestracja rasy przez American Kennel Club (AKC) natomiast miała miejsce w 1893 roku. Stało się to przede wszystkim dzięki staraniom zagorzałych wielbicieli psów tej rasy zrzeszonych w Boston Terrier Klub, który powstał dwa lata wcześniej, czyli w 1891 roku.

Z biegiem czasu, na skutek coraz to bardziej rosnącej popularności w całych Stanach Zjednoczonych Boston terrier staje się jedną z najbardziej popularnych psich ras, tak popularnych, że stał się on oficjalną maskotką Boston University, a od 1979 roku w oparciu o podjętą decyzję władz stanowych dla tego regionu staje się również maskotką całego stanu Massachusetts. Prawdziwym szczytem popularności dla psów tej rasy był bez wątpienia przełom XIX-XX wieku gdzie dosyć często można było znaleźć w ówczesnej prasie fotografie gwiazd filmowych z tymi właśnie psami. Jedną z wielbicielek i znanych sympatyczek tej odmiany psów była Joan Crawford.

Na kontynent europejski pierwsze psy tej rasy miałyby dotrzeć w 1935, niestety lata zawieruchy wojennej jak w przypadku wielu innych psich ras wpłynęły hamująco na dalszy rozwój rasy i dopiero w latach 50 na nowo zaczęto się interesować rasą psów, jaką są Boston terriery.

W naszym kraju rasa ta pojawiła się we wczesnym okresie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.


  • Boston terrier

  • Boston terrier

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości

Jak większość psów ras małych posiadających krótkie pyski Boston terriery są odmianą psa miewającego trudności z oddychaniem, zwłaszcza w okresie cieplejszych dni i nazbyt dużego zmęczenia fizycznego, spowodowane to jest specyfiką budowy układu wziewnego u tych psów. Zdarzyć się może także, że właściciel tego psa spotka się z chrapaniem nocnym lub nieco osobliwym „charczeniem”, dlatego też poważniejsze dolegliwości są zazwyczaj leczone chirurgicznie. U niektórych psów tej odmiany będziemy mieli możliwość także spotkania się z chorobami serca. Nieco częstszymi dolegliwościami dla tej rasy okazują się natomiast być różnego rodzaju choroby skóry począwszy od drobnych alergii a skończywszy na całkiem poważnych nowotworach skórnych. W związku ze swą nietypową budową pyszczka i nieco wystającymi oczami są to psy nieco podatniejsze na choroby oczu tego rodzaju jak zaćma, entropium, ektriopium czy też zapalenie rogówki oka. Należy także pamiętać, że jest to jedna z ras bardziej wrażliwych na panującą dookoła nich temperaturę, psy tej rasy są wrażliwe zarówno na zimno jak i na nazbyt duże ciepło mogące się przyczynić do przegrzania ich organizmu. Częstszym jest także u tej odmiany psów stosowanie w trakcie porodu cesarskiego cięcia. 

  • Wady i zalety Boston terriera

Jedną z największych zalet rasy psów jakimi są Boston terriery jest ich dosyć duża łatwość zaadaptowania się względem zmieniającego się otoczenia. Boston terriery są psami czujnymi nieposiadającymi przy tym jakichś większych skłonności do niepotrzebnego, nazbyt długiego szczekania. Są psami wiernymi i oddanymi jednak  Boston terrier to pies wyłącznie jednego właściciela, któremu jest zazwyczaj niesłychanie oddany.


  • Boston terrier

  • Boston terrier
Dzięki temu, że zostały obdarowane przez naturę dużą inteligencją są psami dosyć łatwo uczącymi się. W dniu dzisiejszym Boston terriery uchodzą za rasę psa typowo towarzyszącego i reprezentacyjnego. Jest to jedna z odmian psa doskonale nadającego się w roli psa przyjaciela, uwielbianego pupila, towarzysza zabaw jak i stróża mieszkania.

  • Boston terrier a dziecko

Boston terrier jest na pewno psem sympatycznym i towarzyskim względem dzieci, z którymi ma możliwość wspólnego zamieszkiwania i wychowywania się. W związku z faktem, że jest psem lubiącym spokojną zabawę dosyć dobrze potrafi porozumieć się z dziećmi w tym kierunku. Na pewno nie będzie dobrym towarzyszem długich zabaw na boisku lub podczas jazdy rowerem. Chyba, że wożony będzie w tym przypadku w charakterze pasażera. Jest to odmiana psa tolerancyjnego dla dzieci nawet tych najmłodszych pod warunkiem wszakże, że te nazbyt mocno nie będą mu dokuczały. Boston terrier nie lubi nazbyt długiego i wylewnego głaskania, noszenia na rękach no i oczywiście tarmoszenia za uszy i ogon. Gdy stanie się to nazbyt dokuczliwe dla niego potrafi stać się mało przyjemnym psem. Nie mniej jednak dzięki swemu pogodnemu usposobieniu i wesołemu nastawieniu do świata jest psem mocno lubianym zarówno przez maluchy jak i osoby dorosłe.

Inne nazwy to: Boston Bull, Boston Bull & Terrier.

Cena szczeniąt z rodowodem 2300 - 3500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 11

Tagi artykułu:


Zobacz także: