Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Buldog francuski

Rasa, jaką jest Buldog francuski, jest postrzegana przez zdecydowanie większą cześć wielbicieli czworonożnych przyjaciół człowieka, za jedną z młodszych ras. Jest to jeden z bardziej reprezentatywnych  psów do towarzystwa, wywodzący się z grupy małych psów molosowatych. Za jednego z bezpośrednich przodków buldoga francuskiego uważa się buldoga angielskiego i mopsa. Na teren Francji miał on dotrzeć z Anglii za sprawą migrujących w XIX wieku pracowników przemysłu włókienniczego, w poszukiwaniu nowych miejsc pracy.

Nie ma jednak całkowitej jednomyślności pośród hodowców na temat jego pochodzenia, wielu z nich uważa także, że jest on specyficznego rodzaju pomieszaniem kilku różnych gatunków małych psich ras z terenu ówczesnej Francji. Pierwszymi hodowcami buldoga francuskiego mieli być mieszkańcy nieco uboższych, robotniczych dzielnic Paryża a on sam miał być wykorzystywany głównie w celu polowania na szczury panoszące się w mieście, zwłaszcza w ubogich dzielnicach. Z biegiem czasu jednak także kręgi arystokratyczne zaczęły dostrzegać jego urok oraz radosne usposobienie. Ze względu na charakter jego łagodnego usposobienia, również wielu francuskich artystów dość chętnie otaczało się towarzystwem tego przemiłego i pełnego radości, zabawnego psa. Jeden z pierwszych oficjalnych klubów buldoga francuskiego założono w 1880 roku w Paryżu. Jego pierwsze rejestracje jako psiej rasy, zostały dokonane pięć lat później, czyli dopiero w roku 1885. Pierwszy wzorzec rasy Buldog francuski i jej oficjalna, do dziś brzmiąca nazwa zostały ustanowione natomiast w roku 1898, stało się to dzięki Societe Centrale Canine, w kolejnych latach był on nieco modyfikowany, aż do 1987 roku, kiedy to FCI opublikowało aktualny, dzisiejszy wzorzec rasy.

W dniu dzisiejszym Buldog francuski cieszy się ogromną popularnością zarówno pośród wielu samotnie zamieszkujących osób, dając im niezapomniane chwile radości, jak też ogromnym zainteresowaniem rodzin z dziećmi. Jest on doskonałym towarzyszem zabaw dla dzieci.

Są to jedne z bardziej uczuciowych zwierząt przywiązujących się niesłychanie mocno do swego opiekuna, to pies potrafiący cieszyć się radością chwili i posiadający umiejętność zarażania owym nastawieniem osoby nieopodal się niego znajdującej.

  • Buldog francuski choroby


  • Buldog francuski

  • Buldog francuski
Jednym z poważniejszych problemów występujących u większości samic rasy Buldog francuski jest fakt, iż zdecydowana większość szczeniaków przychodzi na świat poprzez cesarskie cięcie. Poza tym jest to pies posiadający skłonność do występowania różnorakich chorób skóry na tle alergicznym. Poprzez występowanie alergii skórnych może dochodzić do zapalenia ucha. Czasami mogą pojawiać się u niego także problemy z układem oddechowym, z sercem oraz z rzadka mogą zacząć występować u niego choroby oczu. Pojawiają się też problemy z podniebieniem, których głównym objawem jest dosyć głośne chrapanie, wynika to z krótkiego pyska u tej rasy psów i możliwość wystąpienia tzw. rozszczepu podniebienia. Dosyć często w tego rodzaju przypadkach wymagana jest operacja. Pomimo wielu chorób przypisanych do tej rasy, same buldogi odpowiednio karmione z rzadka zapadają na poważniejsze schorzenia.

  • Wady i zalety Buldoga francuskiego

Pies ten jest jednym z typowych psów do towarzystwa, w doskonały sposób potrafi umilać czas swemu opiekunowi. Jest psem pełnym temperamentu i chętnym do wykonywania ćwiczeń. W doskonały sposób potrafi się dostosować do osoby będącej jego opiekunem. Jego największym minusem jest czasami zbyt znaczna nadpobudliwość i zazdrość. Największymi zaletami w jego przypadku jest łatwość wychowania i nauczenia go prawidłowego zachowania.

Buldog francuski to bez wątpienia wierny i wrażliwy pies, kochający swego opiekuna i lubiący zabawę z innymi psami, najlepiej tej samej rasy. Czasami jednak u niektórych przedstawicieli tej rasy możemy zaobserwować swoistego rodzaju, dosyć znaczną niezależność. Wielu posiadaczy psa wywodzącego się z tej rasy mówi, że potrafi wręcz zarażać, niezmiernie pogodnym patrzeniem na otaczający nas dookoła świat. Doskonały przyjaciel dla rodzin z dziećmi jak też osób starszych i osamotnionych. Pies lubiący podróże i nieznoszący upałów.


  • Buldog francuski

  • Buldog francuski

 

  • Buldog francuski a dziecko

Ze względu na fakt, iż jest on jednym z psów bardziej umięśnionych, przez co też jest niesamowicie skocznym psem, Buldog francuski jest jedną z psich ras, która w doskonały sposób nadaje się do wspólnych zabaw z dziećmi. On sam również bardzo lubi zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu, jest dość wyrozumiałym psem dla dziecięcych pomysłów. Śmiało można powiedzieć, że jest psem uwielbiającym różnego rodzaju zabawy z piłką. Potrafi się także bawić na swój sposób w chowanego.

Nie znosi wody i nie lubi zabaw z nią związanych. Jest typem psa szczególnie mocno przywiązanego do swego opiekuna i do dzieci, z którymi wspólnie zamieszkuje pod jednym dachem. W związku z posiadaniem dosyć znacznej inteligencji i przeogromnej chęci do zabawy, szybko uczy się pokazywanych mu sztuczek. Można powiedzieć, że jest to pies z wesołym charakterem, który potrafi wzbudzić u nieco apatycznego dziecka, radość i chęć życia, zarażając je swym umiłowaniem świata.

Inne nazwy to: Bouledogue Français, French Bulldog.

Cena szczeniąt z rodowodem 1500 - 4000 złotych.

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 11

Tagi artykułu:


Zobacz także: