Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Cane corso

Cane corso jest rasą psa mającego swego korzenie pośród molosa rzymskiego. Jego głównym, początkowym przeznaczeniem było branie udziału w polowaniach zwłaszcza na grubą zwierzynę. Dosyć chętnie był on także postrzegany w charakterze doskonałego stróża gospodarstwa domowego.

Pierwsze udokumentowane wzmianki i obrazy przedstawiające tego psa pochodzą z okresu XVI wieku.
Jednym z malarzy, którzy postanowili uwiecznić Cane corso w swych działach był sam mistrz Bartoloneo Pinelliho oraz inny równie znany artysta Filipp Hackert.

W łacińskim brzmieniu słowa „cohoros”, od którego to przyjmuje się pochodzenie nazwy tej rasy ma ono oznaczać „obrońcę”, „przewodnika”. Swego czasu rasa ta była także używana przez legiony rzymskie, jako doskonale wyszkolone psy bojowe biorące udział w wielu wojnach. Nieco dawniej cieszył się on ogromnym zainteresowaniem na terenie całej Italii. Na dzień dzisiejszy natomiast najliczniejsze jego występowanie możemy zaobserwować w południowych prowincjach Włoch, jakimi są Foggia i Bari.

Okres zarówno pierwszej jak i drugiej wojny światowej w dosyć niekorzystny sposób przedstawiał się dla psów wywodzących się spośród tej rasy. Do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku zdołało przetrwać jedynie kilka osobników psa rasy, jaką jest Cane corso. Nieco znaczniejsze zainteresowanie w odnowieniu tej rasy nastąpiło stosunkowo niedawno i miało to miejsca na początku lat siedemdziesiątych XX wieku. W 1989 roku została założona dla tej rasy otwarta księga rasowa. W naszym kraju pierwsze psy wywodzące się z tej rasy pojawiły się w połowie lat dziewięćdziesiątych.

Cane corso jest inteligentnym psem wymagającym od swego opiekuna poświęcenia nieco znaczniejszej ilości przynależnego mu czasu. Dzięki temu staje się wiernym i oddanym przyjacielem każdej osoby, która zdecyduje się na jego posiadanie. Jedna z psich ras o charakterze psa obronno-stróżującego.

  • Cane Corso choroby


  • Cane corso

  • Cane corso
Cane corso jest jedną z ras szczególnie mocno odpornych na trudne warunki atmosferyczne. Jest to pies, który raczej dosyć rzadko choruje. Odpowiednio żywiony i utrzymywany w dobrej kondycji potrafi zadowolić niemalże każdego z właścicieli. Jako pies nieco znaczniejszych rozmiarów podobnie jak większość takich ras może mieć skłonność do chorowania na dysplazję stawów jak też być zagrożonym pojawieniem się skrętu żołądka. Podczas podawania pokarmu najlepiej jest stosować regułę podziału na dwie nieco mniejsze części niż jedną nazbyt obfitą. Jedną z ważniejszych rzeczy jest umożliwienie psu zachowanie spokojnego odpoczynku na około dwie godziny po spożyciu pokarmu. Czasem też przytrafić się im mogą nieco znaczniejsze wzdęcia. Wszystko to jednak jest zależne od podawanego przez nas pokarmu, wymagają karmy wysokiej jakości. Bardzo rzadko u niektórych osobników występują problemy związane z nieprawidłowościami powiek tego typu jak entropium i ektropium.

  • Wady i zalety Cane corso

Cane corso jest odmianą psa niesamowicie chętną do współpracy z człowiekiem, zwłaszcza ze swym opiekunem. Pies pojętny i posłuszny, ceniący właściciela opanowanego i stanowczego, który potrafi poświęcić mu wystarczająca ilość czasu, zarówno na jego ułożenie jak i na wspólną zabawę.

Pies posiadający zarazem dużą masę jak i równie ogromny temperament, dlatego też nie przepada za nudnym spędzaniem czasu. Dla osób, z którymi przyszło mu wspólnie zamieszkiwać jest psem czułym i serdecznym, pod warunkiem, że te nie odnoszą się do niego niechętnie. Czasem zdarza się mu postąpić po swojemu, jest to odmiana psa dobrze sprawdzającego się pośród innych domowych zwierząt. Większość osobników rasy Cane corso zwierzęta te będzie uznawała za swe stadko, którym dane jest im się opiekować i pilnować. Pomimo tego, że jest to duży pies to nawet początkujący hodowcy i właściciele psów potrafią bez większego trudu dawać sobie z nimi radę. Jest to jedna z psich odmian polecana dla większości rodzin lubiących aktywne spędzanie wolnego czasu.


  • Cane corso

  • Cane corso

  • Cane corso a dziecko

Cane corso w odniesienie do dzieci może okazać się jednym z doskonalszych opiekunów. Potrafią one bowiem w dosyć cierpliwy sposób znosić choćby najbardziej wyrafinowane i wymyślne zabawy i pieszczoty dzieci. Psy bardzo delikatne, można powiedzieć, że zdające sobie sprawę, że mają doczynienia z drobną istotą. Czasami jednak zdarzy się im wystraszyć nieco dziecko, gdy dostrzegą coś wzbudzającego ich niepokój i zmuszającego ich do nieco gwałtowniejszego zerwania się z placyku zabawy.
Podczas wspólnych zabaw odzwierciedlają zdecydowanie bardziej charakter opiekuna niźli „szalonego” kompana do zabawy. Pomimo tego, że są to psy dość silne, bez zbytniego trudu można prowadzić je na smyczy. Oczywiście, jeśli uprzednio zostały one odpowiednio ułożone z odpowiednią zależnością od smyczy. Odmiana psa, która dosyć chętnie nie tylko biega, lecz także pływa i aportuje.

Inne nazwy to: wł.cane corso italiano, cane di macellaio, ang.italian mastiff.

Cena szczeniąt rodowodowych 1500 do 4000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfiakcja FCI - grupa II, sekcja 2

Tagi artykułu:


Zobacz także: