Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Cane corso italiano

CANE CORSO ITALIANO (Cane Corso Italiano)

Historia

Cane corso to starożytna rasa psów wywodzących się z terenów półwyspu Apenińskiego. W czasach rzymskich podobne psy były używane do walk z innymi zwierzętami i ludźmi. Niektóre były jednak zdecydowane cięższe i miały masywniejsze, bardziej pofałdowane głowy – to właśnie z tych psów wywodzi się współczesny mastiff neapolitański.  Czworonogi drugiego typu, które dały początek rasie Cane corso, był zdecydowanie lżejsze, miały suche głowy i doskonale umięśnione ciała; wykorzystywano je w czasie polowań na dziki.

W czasach rzymskich Cane były ulubionymi psami wieśniaków i szlachty, która wykorzystywała je do pilnowania swoich siedzib. Nazwa rasy odnosi się zresztą do pełnionych funkcji – ‘corso’ z języka włoskiego oznacza ‘zamknięte podwórze’, co w połączeniu ze słowem ‘cane’ daje ‘psa pilnującego podwórza’. Pierwsze udokumentowane wzmianki i obrazy przedstawiające tego psa pochodzą z okresu XVI wieku.
Jednym z malarzy, którzy postanowili uwiecznić Cane corso w swych działach był sam mistrz Bartoloneo Pinelliho oraz inny równie znany artysta Filipp Hackert.
XX wiek nie był dla rasy łaskawy. W czasie I i II wojny światowej większość populacji wyginęła. Czworonogi, które się ostały wydatnie pomagały gospodarzom: pilnowały bydła, pomagały oddzielić chore lub cielne sztuki od stada, a także broniły siedzib swoich państwa. Za dnia zajmowały się pracą ze zwierzętami, w nocy – pilnowały domu. Obecnie psy cieszą się dość dużą popularnością w swoim kraju; można je spotkać także w Polsce.

Cane corso italiano na łące

Pies Cane corso

Cane corso wygląd

Cane Corso to krzepki czworonóg, o mocnym i suchym umięśnieniu. Długość głowy stanowi ok. 36% wysokości w kłębie. Długość tułowia trochę większa od wysokości. Czaszka szeroka; w okolicy jarzmowej jej szerokość jest równa lub większa od długości. Z przodu wypukła, w dalszej części jest raczej płaska aż do potylicy. Bruzda czołowa widoczna. Stop wyraźnie zaznaczony. Nos duży, czarny, o dużych, rozwartych nozdrzach, na jednej linii z grzbietem nosa. Kufa wyraźnie krótsza od czaszki (stosunek długości mniej więcej 1: 2), mocna, kanciasta. Tępo zakończona, równoległoboczna, tak samo szeroka, jak długa. Grzbiet nosa prosty. Wargi górna umiarkowanie obwisła, zakrywa żuchwę tak, że dolny profil kufy zarysowany jest przez wargę. Szczęki bardzo potężne, zaokrąglone. Niewielki przodozgryz, zgryz cęgowy dopuszczalny, ale mniej pożądany. Oczy średniej wielkości, owalne, skierowane frontalnie, lekko wypukłe. Powieki przylegające. Tęczówka jak najciemniejsza przy danym umaszczeniu. Wyraz bystry i skupiony. Uszy trójkątne, wiszące, osadzone szeroko i wysoko nad łukami jarzmowymi; przycinane w kształt trójkąta równobocznego, w tych krajach gdzie jest to dozwolone. Szyja mocna, dobrze umięśniona, tej samej długości, co głowa. Długość tułowia nieco większa od wysokości w kłębie. Krępy, ale nieprzysadzisty.

Szczeniak Cane corso brązowy pręgowany

Szczeniak Cane corso brązowy pręgowany

Kłąb zaznaczony, wznosi sie powyżej zadu. Grzbiet prosty, mocny, bardzo dobrze umięśniony. Lędźwie krótkie i mocne. Zad długi, szeroki, lekko opadający. Klatka piersiowa dobrze rozwinięta we wszystkich wymiarach, sięgająca łokcia. Ogon osadzony dość wysoko, bardzo gruby u nasady, przycinany na długość czterech kręgów. W ruchu noszony wysoko, ale nie prosto do góry czy zakręcony. Łopatka długa, skośna, bardzo dobrze umięśniona. Ramię mocne. Podramię proste, bardzo mocne. Nadgarstek i śródręcze elastyczne. Łapa kocia. Udo długie, szerokie, tylna krawędź wypukła. Podudzie mocne, suche.

Staw skokowy umiarkowanie kątowany. Śródstopie mocne i suche. Łapa nie tak zwarta jak przednia. Skóra dość gruba, raczej przylegająca. Sierść krótka, lśniąca, bardzo gęsta, z lekkim podszerstkiem. Umaszczenie: czarne, ołowiane, łupkowe, jasno szare, jasno płowe, czerwoni jelenie i ciemne, pręgowane (pręgi na różnych odcieniach szarego lub płowego tła ). U psów płowych i pręgowanych maska nie powinna sięgać powyżej linii oczu. Dopuszczalna mała biała plamka na piersi, i trochę bieli na końcach palców i grzbiecie nosa.
Psy mierzą od 64 do 68 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 60 do 64 cm. Psy ważą od 45 do 50 kg.  Suki są lżejsze i ważą od 40 do 45 kg.


  • Cane corso

  • Cane corso

  • Cane corso

Temperament i zachowanie

Cane corso to uniwersalna rasa wykorzystywana w przeszłości do wykonywania najcięższych zajęć. Psy bardzo szybko i chętnie się uczą, są bardzo odważne i nie boją się nowych wyzwań. Nie są agresywne, mają zrównoważone charaktery i spokojną naturę. To naturalni obrońcy stada, którzy ostrzegą właściciela przed niebezpieczeństwem i z łatwością odstraszą intruza. Nigdy nie atakują bez powodu, działają zgodnie z planem i kalkulują każdą decyzję.
Przyszły właściciel musi pamiętać, że psy mają dominujący charakter i z łatwością przejmą rolę samca alfa w stadzie, jeżeli nie wykażemy się konsekwencją i zaniedbamy szkolenie z zakresu posłuszeństwa. Nastawienie Corso do innych psów jest w dużej mierze uzależnione od tego, czy poddamy psa świadomej socjalizacji. Jeżeli już w okresie szczenięctwa przyzwyczaimy go do obecności małych zwierząt, dzieci etc., pies będzie do nich przyjaźnie nastawiony w przyszłości.
Uwaga! Istnieją wyraźne różnice w zachowaniu psów i suk. Suki są łagodniejsze, spokojniejsze i bardziej opiekuńcze niż psy. Samce mają natomiast naturalną potrzebę dominacji.

Cane corso italiano są bardzo inteligentne i szybko przyswajają nowe komendy. Są świadome własnych możliwości, siły i potencjału, dlatego potrzebują stabilnego emocjonalnie opiekuna, który również będzie świadomy własnej siły i przewagi nad psem. Jeżeli chcemy doszlifować charakter pupila, pamiętajmy, że powinien przebywać w gronie rodziny.

Zdrowie i Pielęgnacja

Psy wymagają regularnego szczotkowania. Jest to szczególnie ważne w okresie linienia. Częste kąpiele nie są potrzebne – w zupełności wystarczy przeczesanie sierści irchą lub flanelową szmatką z niewielką ilością oleju norkowego, który przywróci jej naturalne lśnienie.
Rasa jest generalnie zdrowa, niemniej – podobnie jak wszystkie rasy duże – narażone na problemy dysplatyczne i skręt żołądka.

Czarna suczka Cane corso

Czarna suczka Cane corso

Wysokość: Psy mierzą od 64 do 68 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 60 do 64 cm.

Waga: Psy ważą od 45 do 50 kg.  Suki są lżejsze i ważą od 40 do 45 kg.

Umaszczenie: Umaszczenie: czarne, ołowiane, łupkowe, jasno szare, jasno płowe, czerwoni jelenie i ciemne, pręgowane (pręgi na różnych odcieniach szarego lub płowego tła ). U psów płowych i pręgowanych maska nie powinna sięgać powyżej linii oczu. Dopuszczalna mała biała plamka na piersi, i trochę bieli na końcach palców i grzbiecie nosa.

Zdrowie: Psy wymagają regularnego szczotkowania. Jest to szczególnie ważne w okresie linienia. Częste kąpiele nie są potrzebne.

Pielęgnacja: Rasa jest generalnie zdrowa, niemniej – podobnie jak wszystkie rasy duże – narażone na problemy dysplatyczne  i skręt żołądka.

Rodzina: Cane Corso są odważnymi, zrównoważonymi i spokojnymi psami, które z łatwością przyswajają nowe komendy i chętnie wykonują polecenia właściciela. Mają naturalny talent do stróżowania i dobrze wywiązują się ze wszystkich powierzonych im funkcji. Lubią dzieci. Wymagają wczesnej socjalizacji i konsekwentnego szkolenia z zakresu posłuszeństwa.

Inne nazwy: wł.cane corso italiano, cane di macellaio, ang.italian mastiff, branchiero siciliano.

Cena szczeniąt rodowodowych 3500 do 6000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2021.

Klasyfiakcja FCI - grupa II, sekcja 2, nr wzorca 343. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: