Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Chart angielski Greyhound

Historia psa

Pochodzenie rasy psa Greyhound nie jest do końca znane. Prawdopodobnie psy zostały przywiezione przez hiszpańskich i portugalskich żeglarzy z terenów Bliskiego Wschodu. Z racji tego, że nie zachowały się żadne starożytne opisy odnoszące się do rasy, przyjmuje się, że jej właściwa historia jest powiązana z terenami Wysp Brytyjskich, a konkretnie z Anglią. Charty miały dotrzeć do Anglii w czasach wczesnego średniowiecza. Początkowo służyły elicie dworskiej w czasie polowań i współpracowały z innymi psami myśliwskimi. Ich obecna rola jest zupełnie różna od dawniej pełnionych funkcji. Psy zmieniły miejsce pracy i obecnie można je spotkać na torach wyścigowych, gdzie przełamują kolejne bariery szybkości.

Wygląd psa rasy Chart angielski Greyhound

Samce Greyhoundów osiągają zazwyczaj od 71 do 76 cm wysokości w kłębie i ważą od 27 do 40 kg. Niemniej, przyjmuje się, że waga dorosłego osobnika nie powinna przekraczać 36 kg. Suki są zazwyczaj mniejsze od psów i mierzą od 65 do 71 cm, a ich waga nie przekracza 34 kg. Charty mają bardzo krótki włos, który jest łatwy w utrzymaniu. Istnieje około trzydziestu uznanych form umaszczeń. Włos psa jest krótki; charty posiadają jednowarstwową okrywę włosową, co oznacza, że nie posiadają podszerstka. Proces linienia u czworonogów przebiega w praktycznie niezauważalny sposób.

Najczęściej jednak spotykamy osobniki białe, pręgowane, płowe, czarne, czerwone i niebieskie (szare). Niekiedy możemy spotkać umaszczenia kombinowane. Charty są psami długogłowymi (ich cechą szczególną jest długi pysk). Stop jest bardzo słabo zarysowany. Uszy noszone płasko z tyłu głowy; w chwili niebezpieczeństwa pies stawia uszy wysoko (przybierają wówczas kształt różyczki). Sylwetka psa stanowi poniekąd wyznacznik jego rasowości. Grzbiet powinien być wygięty i długi, zaś klatka piersiowa bardzo głęboka - dzięki temu Chart angielski Greyhound może bardzo mocno się wyciągnąć i wydłużyć swoje ciało. Głęboka klatka piersiowa zwierzęcia mieści bardzo pojemne płuca, które są niezwykle „przydatne” w czasie męczących i wysiłkowych ćwiczeń fizycznych.

Temperament i zachowanie

Greyhoundy są spokojne, łagodne i lojalne wobec swoich właścicieli. Nie sprawiają większych problemów wychowawczych i szybko przystosowują się do życia w nowym miejscu. Doskonale radzą sobie w kontaktach z dziećmi i nie są wobec nich agresywne.
Cechą właściwą dla rasy jest bardzo duże zapotrzebowanie na sen. Psy potrafią spać nawet kilkanaście godzin na dobę! Ciekawostką jest, że pies tej rasy osiągną rekordową prędkość na wyścigach - 72 km/h.

Wysokość: Psy osiągają od 70 do 76 cm wysokości w kłębie. Suki są niższe i mierzą średnio od 65 do 71 cm.

Masa: Waga psa waha się w granicach 23-36 kg.


  • Pies Greyhound

  • Wyścigi psów

  • Greyhound

Umaszczenie: Bardzo wiele dopuszczalnych typów umaszczeń. Wśród najczęściej spotykanych należy wymienić: biały, płowy, beżowy, rudy, czarny, błękitny i wiele odcieni pręgowania. Często spotykamy również osobniki białe z wielobarwnymi plamami na sierści.

Pielęgnacja: Psy nie są wymagające. Zabiegi praktyczne mogą zostać ograniczone do niezbędnego minimum. Proces usuwania martwego i matowego włosa jest praktycznie niewidoczny, zatem kąpiele czworonoga również wydają się zbyteczne. Charty mają duże zapotrzebowanie na ruch, jednakże w zupełności wystarczy im jednorazowy wysiłek podejmowany w ciągu dnia.

Zdrowie: Charty są podatne na bolesne owrzodzenia skóry i mogą cierpieć na problemy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Często odnotowywanym schorzeniem jest skręt żołądka. Charty mają również wyższy poziom czerwonych krwinek, aniżeli inne rasy, zatem powinny pozostawać pod stałą kontrolą weterynaryjną. Z racji tego, że nie posiadają podszerstka, są niekiedy błędnie nazywane psami hipoalergicznymi. Średnia długość życia psów wynosi od 10 do 13 lat.

Rodzina: Greyhound są bardzo spokojne i mają prorodzinne nastawienie. Nie przeszkadza im obecność dzieci; nie wykazują wobec nich zachowań agresywnych. Jako, że posiadają silny instynkt łowiecki, nie powinny być trzymane w domu z innymi zwierzętami. Należą do grupy niezwykle inteligentnych psów, zatem doskonale radzą sobie na wszelkiego rodzaju treningach posłuszeństwa i szkoleniach przystosowawczych.

Inne nazwy: ang. english greyhound, chart angielski

Cena szczeniąt Greyhounda to koszt 1600 złotych ( znaleziona cena jest z 2008 roku).

Klasyfikacja FCI - grupa X, sekcja 3, nr wzorca 158.

Tagi artykułu:


Zobacz także: