Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Rhodesian ridgeback
Cocker spaniel amerykański >>

Rasa: Chart rosyjski Borzoj

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Jest odmianą psa bardzo lubianą przez dawną arystokrację rosyjską. Chart rosyjski Borzoj był hodowany i układany przede wszystkim w kierunku organizowanych polowań na wilki. Był to też pies biorący udział w polowaniach na innego zwierza typu jelenie, dziki, lisy a nawet zające. Były to jedne z typowych polowań urządzanych dla rozrywki w tamtym okresie czasu przez arystokratyczny rosyjski światek. Chart rosyjski borzoj to nie tylko pies, to także historia tego kraju połączona z jej specyficznego rodzaju kulturą narodową. Jego losy związane są w bezpośredni sposób z rewolucją październikową, w trakcie której, będąc jednym z symboli carskiej Rosji, pies ten został niemalże całkowicie wytępiony.

Pierwsze wzmianki o tej rasie widoczne są już w 1650 roku, kiedy to zapisano pierwszy wzorzec rasy pod inną równie typową dla tej odmiany nazwą "russkaja psowaja borzaja". Nieco szerzej rasa tego psa została przedstawiona i zaprezentowana pokaźniejszemu gronu na jednej z pierwszych wystaw Crufta, która była zorganizowana w 1891 roku. Były to jedne z psów chętnie ofiarowywanych przez cara dla innych możnowładców dawnej Europy, i tak na tereny Wielkiej Brytanii miały one trafić właśnie w tej postaci w 1842 roku, będąc osobliwym podarkiem dla królowej Wiktorii. Na teren Ameryki natomiast dotarły one w 1889 roku. Dzięki tego rodzaju postępowaniu zawdzięczają one w dosyć znacznej mierze swe przetrwanie podczas rewolucyjnej zawieruchy, która miała miejsce w dawnej Rosji. Historia powstania tej rasy przyjmuje, iż chart rosyjski ma środkowowschodniego przodka podobnie jak ma to miejsce w przypadku saluki i afgana.

Jest to pies o charakterze psa typowo stadnego. Borzoj jest określeniem rosyjsko brzmiącego „borzit sja”, co oznacza „spieszyć się”. Jest to odmiana psa do polowań, o charakterze typowego wzrokowca, czyli psa lokalizującego swą zdobycz przy pomocy wzroku. Jedną z bardziej znanych hodowli psa tej odmiany była hodowla znajdująca się w posiadłości Perchino, założona w guberni tulskiej przez samego wielkiego księcia Mikołaja Romanowa, stąd też miały pochodzić psy ofiarowane w prezencie królowej brytyjskiej. Posiadłość ta miała specjalnie przyszykowana sale pozwalająca na prezentacje psów tej rasy. W dniu dzisiejszym jest to pies hodowany przede wszystkim w celach towarzyskich, którego osobowość wymaga jednak od jego opiekuna stanowczego i konsekwentnego postępowania, zwłaszcza podczas pierwszych miesięcy życia psa.

 • Najczęstsze choroby i dolegliwości Borzoja


 • Chart rosyjski Borzoj

 • Chart rosyjski Borzoj
Chart rosyjski Borzoj to pies potrafiący utrzymywać się przez długi okres czasu w dość dobrej kondycji fizycznej tylko wtedy, gdy zostaną zapewnione mu odpowiednie warunki w tym względzie. Wymaga, zatem odpowiednio przygotowanego dla swych potrzeb wybiegu. Psy dosyć odporne na warunki klimatyczne. W związku z ogromnym wręcz apetytem psa tej rasy, istnieje możliwość wystąpienia zaburzeń żołądkowo jelitowych, czasami może pojawić się zapalenie jelit. Jedną z niezmiernie rzadkich chorób występującą pośród niektórych przedstawicieli psów tej odmiany będzie także choroba Wobblera. Końcowy efekt tej choroby to ucisk rdzenia kręgosłupa szyjnego. Do takiego stanu rzeczy mogą doprowadzić schorzenia krążka międzykręgowego i wiązadeł. Cierpiący na tego rodzaju chorobę pies będzie wykazywał się tzw. „chwiejącym się chodem”. Jest to jedna z charakterystycznych chorób psów ras dużych, do których należy między innymi chart rosyjski. Z bardzo rzadka istnieje także możliwość zaobserwowania zaburzeń działania układu immunologicznego u Borzoja.

 • Chart rosyjski Borzoj wady i zalety

Chart rosyjski borzoj jest psem dosyć pokaźnych rozmiarów pomimo to znajdując się w domu okazuje się on być psem nieco flegmatycznym i nad wyraz spokojnym. Pies mało hałaśliwy jednak doskonale sprawdzający się w roli stróża powierzonego jego opiece mieszkania i terenu. Jest to rasa psa posiadająca wrodzoną chęć do obrony swego terytorium. Borzoj to pies obdarzony dosyć dużym temperamentem. W związku ze swą myśliwską naturą chętnie bierze udział w wyścigach i coursingu. Zdarza mu się być psem nieco nadto powściągliwym, cechującym się spokojną pewnością siebie. Silny pies, który w razie zaistniałej potrzeby nie będzie stronił od potyczki z innymi psami. Jest to pies potrzebujący dużej ilości pieszczot, niegłaskany może poczuć się odepchnięty i szybko popada w marazm i apatyczne nastawienie. Za jego najbardziej dokuczliwą wadę można uznać fakt iż po upatrzeniu sobie ciekawego, szybko poruszającego się obiektu pościgu nic nie będzie go w stanie zatrzymać w miejscu.


 • Chart rosyjski Borzoj

 • Chart rosyjski Borzoj

 • Chart rosyjski Borzoj a dziecko

Chart rosyjski Borzoj to pies posiadający cechy doskonałego towarzysza, w znacznej mierze oddanego swemu panu i rodzinie, w której się znajduje. Czasami okazać się może niesamowitym pieszczochem, jednak tylko wtedy, kiedy będzie znajdował się pośród bliskich i doskonale mu znanych osób. Wobec nieznajomych jest psem zachowującym dystans i nieufność. Będąc psem uwielbiającym gonitwy za zwierzętami jest skłonny do poddawania się pościgom. W związku z tym faktem spacery borzoja winny odbywać się zawsze pod okiem osoby dorosłej, dziecko nie będzie w stanie samo zapanować nad jego podświadomą chęcią ścigania. Sam będąc dystyngowanym i eleganckim psem, który na ogół wie, kiedy i jak się zachować lubi dzieci, lecz nie przepada za tymi, które w dosyć nachalny sposób zakłócają mu jego własną przestrzeń. Bardzo rzadko zdarza się, że będąc w chwili radosnego uniesienia potrafi hasać i podskakiwać jak mało, który pies.

Inne nazwy to: borzoi, russian wolfhound, chart rosyjski.

Cena szczeniąt z rodowodem 1000 - 1500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka).

Klasyfikacja FCI - grupa X, sekcja 1

Chart rosyjski Borzoj - dodatkowe zdjęcia:

Chart rosyjski Borzoj Chart rosyjski Borzoj Chart rosyjski Borzoj Chart rosyjski Borzoj


Tagi Artykułu: borzoj, borzoj cena, chart borzoj, chart rosyjski, chart rosyjski adopcja, chart rosyjski borzoj, chart rosyjski borzoj cena, chart rosyjski borzoj hodowla, chart rosyjski borzoj na sprzedaż, chart rosyjski cena, chart rosyjski choroby, chart rosyjski hodowla, chart rosyjski hodowle, chart rosyjski opis rasy, chart rosyjski pies, chart rosyjski wzorzec rasy, grupa x fci, ile kosztuje chart rosyjski, pies, pies rasy chart rosyjski borzoj, psy, rasa psa, rasy psów, rasy psów chart rosyjski


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Alergia na sierść psa

Rasy psów nasi ulubieńcy

Chart Afgański

Rasy psów nasi ulubieńcy

Dobór hodowlany

Rasy psów nasi ulubieńcy

Irish soft coated wheaten terrier

Rasy psów nasi ulubieńcy

Karma dla suk w ciąży i karmiących

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Pozostałe zdjęcia psów rasy: Chart rosyjski Borzoj

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu