Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Chart rosyjski Borzoj

Jest odmianą psa bardzo lubianą przez dawną arystokrację rosyjską. Chart rosyjski Borzoj był hodowany i układany przede wszystkim w kierunku organizowanych polowań na wilki. Był to też pies biorący udział w polowaniach na innego zwierza typu jelenie, dziki, lisy a nawet zające. Były to jedne z typowych polowań urządzanych dla rozrywki w tamtym okresie czasu przez arystokratyczny rosyjski światek. Chart rosyjski borzoj to nie tylko pies, to także historia tego kraju połączona z jej specyficznego rodzaju kulturą narodową. Jego losy związane są w bezpośredni sposób z rewolucją październikową, w trakcie której, będąc jednym z symboli carskiej Rosji, pies ten został niemalże całkowicie wytępiony.

Pierwsze wzmianki o tej rasie widoczne są już w 1650 roku, kiedy to zapisano pierwszy wzorzec rasy pod inną równie typową dla tej odmiany nazwą "russkaja psowaja borzaja". Nieco szerzej rasa tego psa została przedstawiona i zaprezentowana pokaźniejszemu gronu na jednej z pierwszych wystaw Crufta, która była zorganizowana w 1891 roku. Były to jedne z psów chętnie ofiarowywanych przez cara dla innych możnowładców dawnej Europy, i tak na tereny Wielkiej Brytanii miały one trafić właśnie w tej postaci w 1842 roku, będąc osobliwym podarkiem dla królowej Wiktorii. Na teren Ameryki natomiast dotarły one w 1889 roku. Dzięki tego rodzaju postępowaniu zawdzięczają one w dosyć znacznej mierze swe przetrwanie podczas rewolucyjnej zawieruchy, która miała miejsce w dawnej Rosji. Historia powstania tej rasy przyjmuje, iż chart rosyjski ma środkowowschodniego przodka podobnie jak ma to miejsce w przypadku saluki i afgana.

Jest to pies o charakterze psa typowo stadnego. Borzoj jest określeniem rosyjsko brzmiącego „borzit sja”, co oznacza „spieszyć się”. Jest to odmiana psa do polowań, o charakterze typowego wzrokowca, czyli psa lokalizującego swą zdobycz przy pomocy wzroku. Jedną z bardziej znanych hodowli psa tej odmiany była hodowla znajdująca się w posiadłości Perchino, założona w guberni tulskiej przez samego wielkiego księcia Mikołaja Romanowa, stąd też miały pochodzić psy ofiarowane w prezencie królowej brytyjskiej. Posiadłość ta miała specjalnie przyszykowana sale pozwalająca na prezentacje psów tej rasy. W dniu dzisiejszym jest to pies hodowany przede wszystkim w celach towarzyskich, którego osobowość wymaga jednak od jego opiekuna stanowczego i konsekwentnego postępowania, zwłaszcza podczas pierwszych miesięcy życia psa.


  • Chart rosyjski Borzoj

  • Chart rosyjski Borzoj

  • Charty rosyjskie Borzoj

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości Borzoja

Chart rosyjski Borzoj to pies potrafiący utrzymywać się przez długi okres czasu w dość dobrej kondycji fizycznej tylko wtedy, gdy zostaną zapewnione mu odpowiednie warunki w tym względzie. Wymaga, zatem odpowiednio przygotowanego dla swych potrzeb wybiegu. Psy dosyć odporne na warunki klimatyczne. W związku z ogromnym wręcz apetytem psa tej rasy, istnieje możliwość wystąpienia zaburzeń żołądkowo jelitowych, czasami może pojawić się zapalenie jelit. Jedną z niezmiernie rzadkich chorób występującą pośród niektórych przedstawicieli psów tej odmiany będzie także choroba Wobblera. Końcowy efekt tej choroby to ucisk rdzenia kręgosłupa szyjnego. Do takiego stanu rzeczy mogą doprowadzić schorzenia krążka międzykręgowego i wiązadeł. Cierpiący na tego rodzaju chorobę pies będzie wykazywał się tzw. „chwiejącym się chodem”. Jest to jedna z charakterystycznych chorób psów ras dużych, do których należy między innymi chart rosyjski. Z bardzo rzadka istnieje także możliwość zaobserwowania zaburzeń działania układu immunologicznego u Borzoja.

  • Chart rosyjski Borzoj wady i zalety

Chart rosyjski borzoj jest psem dosyć pokaźnych rozmiarów pomimo to znajdując się w domu okazuje się on być psem nieco flegmatycznym i nad wyraz spokojnym. Pies mało hałaśliwy jednak doskonale sprawdzający się w roli stróża powierzonego jego opiece mieszkania i terenu. Jest to rasa psa posiadająca wrodzoną chęć do obrony swego terytorium. Borzoj to pies obdarzony dosyć dużym temperamentem. W związku ze swą myśliwską naturą chętnie bierze udział w wyścigach i coursingu. Zdarza mu się być psem nieco nadto powściągliwym, cechującym się spokojną pewnością siebie. Silny pies, który w razie zaistniałej potrzeby nie będzie stronił od potyczki z innymi psami. Jest to pies potrzebujący dużej ilości pieszczot, niegłaskany może poczuć się odepchnięty i szybko popada w marazm i apatyczne nastawienie. Za jego najbardziej dokuczliwą wadę można uznać fakt iż po upatrzeniu sobie ciekawego, szybko poruszającego się obiektu pościgu nic nie będzie go w stanie zatrzymać w miejscu.


  • Charty rosyjskie Borzoj

  • Chart rosyjski Borzoj

  • Chart rosyjski Borzoj

  • Chart rosyjski Borzoj a dziecko

Chart rosyjski Borzoj to pies posiadający cechy doskonałego towarzysza, w znacznej mierze oddanego swemu panu i rodzinie, w której się znajduje. Czasami okazać się może niesamowitym pieszczochem, jednak tylko wtedy, kiedy będzie znajdował się pośród bliskich i doskonale mu znanych osób. Wobec nieznajomych jest psem zachowującym dystans i nieufność. Będąc psem uwielbiającym gonitwy za zwierzętami jest skłonny do poddawania się pościgom. W związku z tym faktem spacery borzoja winny odbywać się zawsze pod okiem osoby dorosłej, dziecko nie będzie w stanie samo zapanować nad jego podświadomą chęcią ścigania. Sam będąc dystyngowanym i eleganckim psem, który na ogół wie, kiedy i jak się zachować lubi dzieci, lecz nie przepada za tymi, które w dosyć nachalny sposób zakłócają mu jego własną przestrzeń. Bardzo rzadko zdarza się, że będąc w chwili radosnego uniesienia potrafi hasać i podskakiwać jak mało, który pies.

Inne nazwy to: borzoi, russian wolfhound, chart rosyjski.

Cena szczeniąt z rodowodem 1000 - 1500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka).

Klasyfikacja FCI - grupa X, sekcja 1

Tagi artykułu:


Zobacz także: