Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Chihuahua

Odległa historia psów rasy Chihuahua może nieco przypominać starą przypowieść Indian z regionu dzisiejszego Meksyku. Większość badaczy przyjmuje, że rasa ta najprawdopodobniej jest jednym z bezpośrednich potomków krzyżówki psów techichi, które to były hodowane przez Tolteków wraz z psami nazywanymi xolo cieszącymi się szczególnymi względami Azteków.

W starożytnych rytuałach i wierzeniach Indian, małe pieski były zwierzętami, które chowano wraz ze zmarłym właścicielem w celu odprowadzenia duszy swego pana w zaświaty. Świadczyć o tym miałyby odnalezione psie szczątki w odkrytych grobach pochodzących z tamtego okresu czasu. Zdarzało się także, że były one składane w ofierze ówczesnym bogom.

Dzisiejsza nazwa rasy Chihuahua wywodzi się od miasta Chihuahua, które to jest stolicą jednego z większych stanów, również zwanego Chihuahua, na terenie północnego Meksyku.

Pośród znanych w obecnym czasie Chihuahua wyróżniamy dwa rodzaje tej rasy, jest to odmiana krótkowłosa i długowłosa. Obie odmiany są postrzegane, jako najmniejsze psy świata w dniu dzisiejszym, aczkolwiek odmiana długowłosa może wydać się optycznie nieco większą odmianą.

Dla niektórych osób mogą one być znane także pod nazwą Cziłała lub Ciułała. Chihuahua po raz pierwszy został pokazany w filadelfijskiej wystawie psów, która to miała miejsce w 1884 roku. Jego pierwsza rejestracja w AKC(American Kennel Club) nastąpiła w 1904 roku, a w 1923 powstał pierwszy oficjalny klub tej rasy zrzeszający w swych szeregach wiele znakomitości.


  • Chihuahua krótkowłosa

  • Chihuahua

  • Chihuahua długowłosa

Na kontynent europejski a dokładniej rzecz ujmując, na teren Wysp Brytyjskich, psy tej rasy trafiły na początku lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Natomiast na teren Europy Zachodniej dotarły w latach powojennych. Szczyt popularności psów rasy ciułała przypada na połowę lat sześćdziesiątych, kiedy to znajdowały się pośród pierwszej trójki najliczniej występujących psich ras w Stanach Zjednoczonych. Także w dniu dzisiejszym jego popularność stale się rozrasta czyniąc z niego wymarzonego psa pokojowego. W naszym kraju Chihuahua jest w dalszym ciągu jedną z mniej znanych i nie w pełni docenianych psich ras.

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości

Chihuahua są psami wymagającymi od swego opiekuna dosyć znacznej opieki. Są to jedne z bardziej kruchych psich ras ze znacznymi skłonnościami do różnorakich anomalii o podstawie neurologicznej. Niektórym z nich przytrafia się także tzw. zespół niezarośniętego ciemiączka, polegający na pozostawieniu przez organizm miękkiego, nieco pulsującego miejsca pomiędzy uszami psa. Czasami przytrafiają się im także zwichnięcia rzepki kolanowej. Podobnie jak w przypadku zdecydowanej większości małych psich ras, są one szczególnie podatnymi na choroby przyzębia. Dosyć znaczna część Chihuahua miewa problemy z urodzeniem potomstwa, dlatego też w wielu przypadkach stosuje się zabiegi operacyjne pomagające w ogromnym stopniu przyjściu na świat małemu Chihuahua. Czasami też istnieje u tych psów możliwość wystąpienia gradówki, inaczej nazywanej zapaleniem gruczołu Meiborna, charakteryzującej się wystąpieniem obrzęku powieki.  Z rzadka spotkać się możemy również z chorobami zakaźnymi typu parwowiroza czy też parainfluenza.

  • Wady i zalety Chihuahua

Psy o nieznacznych rozmiarach, lecz posiadające dosyć pokaźne zasoby psiego trochę nadto nerwowego temperamentu. Są to jedne z droższych małych psów do towarzystwa i praktycznie rzecz biorąc tylko w tym zakresie są one zalecane. Psy Cziłała, które w idealny sposób nadają się do zamieszkania i łatwego utrzymania w małym mieszkaniu. Jedną z ich zalet może okazać się fakt, iż można nauczyć je korzystania z kuwety tak jak to ma miejsce w przypadku kotów. Jest to dosyć pomocne rozwiązanie zwłaszcza dla osób starszych, nieco częściej chorujących. Jak większość małych psich ras tak i psy chihuahua są nader szczekliwymi stworzeniami. Pośród psów tej rasy możemy wyodrębnić dwie odmiany, jest to krótko i długowłosy chihuahua. Odmiana krótkowłosa jest nieco bardziej podatna na oddziaływanie zimna, co dostrzegalne jest charakterystycznym dygotaniem psa. Nie jest to dobry pomysł, ale niektóre ze światowych celebrytek uwielbiają je nosić w swych torebkach, co nie jest trudnym w związku z jego nieznacznymi rozmiarami i małą wagą wahającą się pomiędzy 0,8-1,2kg.


  • Chihuahua

  • Chihuahua długowłosa

  • Chihuahua krótkowłosa

  • Chihuahua a dzieci

Jest inteligentnym i zarazem nieco upartym psem, potrafiącym w bezpardonowy sposób wykorzystać u swego właściciela fakt posiadania przez siebie tak nieznacznych rozmiarów i prawdziwego zauroczenia opiekuna swą postacią. Chihuahua uwielbiają być w centrum zainteresowania, lecz w pełni powinny zdawać sobie sprawę z tego gdzie jest jego miejsce.

Chihuahua - Cziłała jest bez wątpienia rasą psa lubiącego i potrafiącego się bawić. Jednak, że jest to jedna z psich ras nieco bardziej podatnych na szereg różnego rodzaju urazów i złamań, mały chihuahua nie jest psem szczególnie zalecanym do mieszkania gdzie znajdować się mogą dzieci wieku przedszkolnego. Potrafi on natomiast dobrze się odnaleźć pośród nieco starszych dzieci a zwłaszcza wśród dorastających nastolatek. Muszą one jednak pamiętać i w pełni zdawać sobie sprawę z faktu, iż chihuahua jest żywym stworzeniem wymagającym opieki i umiejętnego wychowania a nie pluszową zabawką czy też jakąś specyficznego rodzaju maskotką.

Cena szczeniąt z rodowodem 1500 - 7000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 6

Tagi artykułu:


Zobacz także: