Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Choroby Owczarków podhalańskich
Choroby Owczarków niemieckich >>

Choroby Yorków

Kategorie Artykułu:
Zdrowie > Choroby psów > Choroby rasowe

Choroby Yorków – Wiadomości ogólne

Yorkshire Terriery są bardzo często kojarzone z przeróżnymi chorobami. Opinia chorowitych i bardzo słabych psów przylgnęła do nich jednak zupełnie słusznie. Yorki częstokroć cierpią z powodu różnych schorzeń i defektów genetycznych, które ujawniają się zazwyczaj w wieku dojrzałym. W poniższym artykule dokonamy przeglądu najważniejszych i najczęściej występujących przypadłości zdrowotnych, z jakimi muszą mierzyć się te urocze i piękne pieski.

Najczęściej występującymi problemami zdrowotnymi w obrębie rasy Yorkshire Terrier są: zapalenie oskrzeli, lymphangiectasia, zaćma i zapalenie spojówki. Psy mają ponadto bardzo wrażliwe układy pokarmowe, co jest częstą przyczyną niekontrolowanych biegunek, zaparć i wymiotów. Zważywszy na swoje rozmiary mogą stać się ofiarami nieporadności właściciela i agresji innych zwierząt. Innymi słowy na Yorki trzeba uważać jak na żadne inne czworonogi!
Standardowa długość życia psów waha się pomiędzy 12 a 15 lat. Większość piesków umiera w znacznie młodszym wieku, co stanowi skutkową problemów zdrowotnych i ogólnej wrażliwości organizmu.

Choroby Yorków - Choroby zębów u Yorka

Podobnie jak wszystkie, inne psy Yorkshire Terriery posiadają dwa rzędy zębów. W pierwszym rzędzie znajduje się 28 sztuk zębów mlecznych. W drugim rzędzie znajdują się 42 zęby, które są w większości stałe. Niekiedy liczba zębów stałych u osobników dorosłych może się różnić, co nie stanowi jednak żadnego problemu, dopóki nie wywołuje u zwierzęcia problemów z gryzieniem. Po narodzinach szczenięta nie mają zębów, ponieważ mleko jest jedynym pokarmem, którego potrzebują. Zęby mleczne rosną w wieku od 3 do 8 tygodni w następującej kolejności: siekacze, kły i zęby przedtrzonowe. Szczenięta nie mają zębów trzonowych. Szczeniaki zaczynają tracić swoje mleczne zęby w okresie dojrzewania, który przypada na 4-8 miesiąc życia czworonoga. Zęby rozwijają się przez okres 8 miesięcy, zaś zęby trzonowe rozwijają się w 6-8 miesiącu życia.
 

Problem z uzębieniem rozpoczyna się w momencie, kiedy zęby mleczne nie wypadają. Jeżeli ząb mleczny nie poddaje się zębowi stałemu, należy usunąć go chirurgicznie, gdyż w innym przypadku może dojść do poważnych problemów zdrowotnych. W najgorszym razie niezbędne okaże się rozcinanie szczęki.
Zatrzymane zęby mogą powodować próchnicę, ponieważ jedzenie łatwo grzęźnie pomiędzy rzędem zębów stałych i mlecznych. Czasami nowe zęby są zmuszone do rozwoju w nieprawidłowej pozycji, co może powodować nieprawidłowy zgryz.

Psy Yorki są również podatne na poważne choroby zębów.  Z racji tego, że mają małą szczękę, zęby mogą być stłoczone i nie wypadać w sposób naturalny. Prowadzi to do rozwoju bakterii na powierzchni zębów, co z kolei powoduje choroby przyzębia. Ponadto, bakterie mogą dostawać się do innych części ciała i powodować choroby serca i nerek. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu sytuacji jest regularne szczotkowanie zębów przy użyciu odpowiedniej szczotki i pasty dla psa. Ludzka pasta nie jest zalecane, ponieważ zawiera substancje drażniące, które mogą działać na wrażliwy układ pokarmowy zwierzęcia.

Wady genetyczne u Yorka

Nie sposób wymienić wszystkich schorzeń, które mogą dotknąć Yorków. W artykule skupimy się, zatem na omówieniu tych, które występują najczęściej.

Zespół Legg Cale Perthesa wydaje się skutkową niewystarczającego obrotu kości udowej w obszarze stawu biodrowego. Chrząstka w kości udowej powoli zamiera i ulega degeneracji. Choroba pojawia się zazwyczaj u młodych Yorków, a jej objawy to: ból, kulenie, bądź niemożność poruszania się. Standardową metodą leczenia jest leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu uszkodzonej części kości. Operacja nie przywraca psa do normalnego funkcjonowania. Z racji usunięcia części kości jedna łapa jest krótsza od pozostałych.

Załamanie tchawicy jest natomiast spowodowane postępującym osłabieniem ścianek tchawicy. W wyniku defektów genetycznych ścianki tchawicy mogą być wiotkie. Efektem nieleczonego załamania tchawicy może być pojawienie się zespołu Cushinga - choroby, która powoduje wytwarzanie nadmiaru hormonu steroidowego przez nadnercza i może prowadzić do trwałej degradacji tchawicy. Jedna z hipotez mówi, że uszkodzenie tchawicy może być spowodowane zbyt gwałtownym szarpaniem smyczy przez właściciela. Z tego też powodu właściciele Yorków powinni raczej zainwestować w specjalną uprząż, która jest dostępna w każdym sklepie z artykułami zoologicznymi.

Wrodzona wada żyły wrotnej jest bardzo poważnym schorzeniem, które może dotknąć psy w każdym wieku. U zdrowego zwierzęcia krew jest transportowana do wątroby i tam też oczyszczana. U zwierzęcia chorego krew nieczyszczona wędruje po całym organizmie i trafia do wszystkich najważniejszych organów, co może prowadzić do bardzo poważnego zakażenia.

Hipoglikemia objawia się zbyt niskim poziomem cukru we krwi. Zwierzęta cierpiące na hipoglikemię muszą dostawać specjalne preparaty witaminowe i glukozę, które normują zawartość cukru we krwi.


Tagi Artykułu: choroby yorków, choroby zębów u yorka, hodowla yorkshire terrier, jork, jorki, mini yorki, pies, psy, psy terier, psy york, psy yorki, rasa psów rasy psów, rasa york, terier yorkshire, terrier pies, wady genetyczne u yorka, york pies, york terrier, yorki i, yorki i ich choroby, yorki miniaturki, yorki psy, yorki yorkshire terrier, yorki zdjęcia, yorków, yorkshire terier, yorkshire terrier, zdjęcia yorków


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Behawiorysta - psi psycholog

Rasy psów nasi ulubieńcy

Biewer Yorkshire Terrier

Rasy psów nasi ulubieńcy

Charakter Shih tzu

Rasy psów nasi ulubieńcy

Lhasa apso

Rasy psów nasi ulubieńcy

Niesamowite ubranka dla psów

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu