sklep internetowy


Udostępnij ten artykuł.

Ciąża u psa

Ciąża u psa w początkowym miesiącu  nie pozwala nam z reguły na zaobserwowanie większych zmian odnośnie jej stanu po pokryciu suki przez psa. Zdarzają się pojedyncze przypadki, że oznaki ciąży mogą być niemalże niewidocznymi do czasu porodu.

Pierwsza zdolność zajścia w ciąże pojawia się w okresie pomiędzy 8 a 12 miesiącem życia, okres i rozpiętość uwarunkowana jest w znacznym stopniu od rasy i wielkości danej odmiany psa. Ciąża u psa trwa zazwyczaj około dziewięciu tygodni, z reguły 63 dni, okres ten może jednak wynosić od 58 do 68 dni. Liczba szczeniąt w miocie jest z reguły zróżnicowana i w znacznej mierze zależy ona od rasy i wieku suki.

Pierwszy okres z reguły nie jest związany z jakimiś większymi zmianami w dotychczasowym cyklu życia psa. O wiele pracowitszy i wymagający poświęcenia większej uwagi przyszłej mamie szczeniąt będzie drugi okres ciąży. W okresie tym, około 4-5 tygodnia, gdy dojdzie już do znaczniejszego zwiększenia się brzucha, wskazane jest wzbogacenie diety w większą ilość posiłków wysokobiałkowych bogatych w mikroelementy, może to być ser, jajka i mięso.

Nie mając większego doświadczenia w tej kwestii, mając natomiast obawy o stan zdrowia ciężarnej suki możemy skorzystać z pomocy lekarza specjalisty w ustaleniu właściwej dla niej diety. W trakcie ciąży warto zwrócić uwagę na fakt, że posiłki podawane suce w tym okresie powinny być mniejsze, lecz częściej dostarczane organizmowi psa. Z jednego posiłku przechodzimy najpierw na trzy, a w późniejszym okresie nawet cztery małe dzienne porcje. Wraz z wkroczeniem w szósty-siódmy tydzień ciąży wskazanym jest zapewnienie psu spokojnych spacerów nieforsujących nazbyt mocno ciężarnej suki. Spacery te pozwolą na zachowanie właściwej kondycji fizycznej psa. Wraz z upływem ósmego tygodnia pies zaczyna szukać odpowiedniego legowiska dla siebie i szczeniąt mających wkrótce przyjść na świat. W tym okresie powinniśmy posiadać już przygotowane wygodne legowisko dla psa.

Ciąża u psa jest bez wątpienia szczególnym okresem w życiu psiej mamy, u niektórych psów może istnieć potrzeba dokonania carskiego cięcia podczas porodu, dlatego też wielce wskazanym jest wcześniejsze upewnienie się, co do możliwości udzielenia fachowej pomocy przez lekarza weterynarii.

sklep internetowy

Tagi artykułu: