Udostępnij ten artykuł.

Co zrobić, aby pies zimą nie chorował?

    Przeglądając kynologiczne fora internetowe, często natrafiamy na tematy dotyczące zdrowia pupili: „co zrobić, aby pies zimą nie chorował?”, „jak przyzwyczaić psa do mrozów?”, „czy można podawać zwierzętom ludzkie lekarstwa?”. W niniejszym artykule zajmiemy się szerzej jednym zagadnieniem i postaramy się odpowiedzieć na nurtujące nas wszystkich pytanie: co zrobić, aby pies zimą nie chorował? Temat bardzo aktualny, zważywszy że tegoroczna zima nas nie oszczędza, a temperatury spadają grubo poniżej -10 stopni Celsjusza. Mamy nadzieję, że choć trochę pomożemy zatroskanym właścicielom!

1)      Spacery

     Chociaż większe psy dość dobrze radzą sobie w  chłodniejszych strefach klimatycznych i przebywanie na zimnie nie jest dla nich szczególnie uciążliwe, to raczej unikajmy pozostawiania czworonogów na dworze w okresie zimowym. Jeżeli posiadamy psa miniaturkę, ograniczmy spacery do kilkunastu minut dziennie. Nie zapominajmy jednak, że pies ma swoje potrzeby i duże zapotrzebowanie na ruch! Wszystkie ćwiczenia wykonujmy zatem w zaciszu domowego ogniska.
Wielu właścicieli wychodzi z założenia, że długie przebywanie na dworze sprawia, że pies staje się bardziej wytrzymały i lepiej znosi trudne warunki pogodowe. Nie ma w tym cienia prawdy! Pies, podobnie jak człowiek, intensywnie odczuwa zimno i pozostawianie go na mrozie jest dowodem zupełnego braku wyobraźni.
Ważne! W czasie spacerów koncentrujmy się na czworonogu. Nie traktujmy przechadzki jako pretekstu do zrobienia zakupów czy załatwienia spraw na mieście. Nawet kilka minut na mrozie jest dla zwierzęcia sporym przeżyciem.

Co zrobić, aby pies zimą nie chorował?

Ubranko na zimę dla psa - Yorka, Maltańczyka, Shih Tzu

2)      Ubranka dla psów

    Wiele osób sądzi, że ubranka dla psów to zbytni wydatek i nadmierna ekstrawagancja. O ile w przypadku Alaskana czy Siberiana ubranka rzeczywiście nie pełniłyby żadnej praktycznej funkcji, o tyle psy z delikatną skórą i włosem są na nie wprost skazane! Ubranka wykonane z nieprzemakalnego materiału efektywnie chronią przed zimnem, deszczem i śniegiem. Nigdy jednak nie przegrzewajmy psa!

 

3)      Dbaj o okrywę włosową psa

    Ścinanie włosa  w okresie zimowym nie jest dobrym pomysłem. Pamiętajmy, że okrywa włosowa chroni psa przed zimnem i stanowi doskonałą izolację. Nie denerwujmy się z powodu wypadającego włosa! Chodzenie po dywanie okrytym martwym włosem nie należy wprawdzie do najprzyjemniejszych czynności, niemniej każdy z nas ma w domu odkurzacz.
Pamiętajmy o regularnym pielęgnowaniu włosa: czesaniu, trymowaniu i kąpaniu psa. Brudna i pełna kołtunów sierść prosta droga do przeziębień i chorób skóry. W okresie zimowym warto uzbroić się dodatkowo w preparaty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, biotynę, cynk, witaminę A oraz E.

4)      Unikajmy spacerów po mocno ośnieżonych terenach

   Niektóre psy uwielbiają tarzać się w śniegu. Jeżeli jednak zależy nam na utrzymaniu czworonoga w dobrej kondycji i dobrym zdrowiu, unikajmy spacerów po śniegu. Jeżeli mamy taką możliwość, wytyczmy stały szlak w okolicy domu, który jest względnie wolny od śniegu. Po powrocie dokładnie osuszamy sierść psa i łapy. Możemy to zrobić albo za pomocą ręcznika, albo suszarki z zimnym nawiewem.

Mój beagle jest chory

Jak chronić psa przed chorobami w zimie?

5)      Dbajmy o psie łapy

   Zima to okres, w którym łapy i przestrzenie międzypalcowe psów są narażone na stany zapalne. Sól, która chroni przed ślizganiem się po lodzie, może mocno uszkodzić opuszki łap czworonoga, sprawiając mu nie tylko ból, ale także powodując rany, które bardzo wolno się goją. Każdorazowo przed wyjściem na spacer warto potraktować psie poduszki i przestrzenie międzypalcowe wazeliną bądź tłustą maścią. Po spacerze należy dokładnie usunąć sól przez wypłukanie łap w ciepłej wodzie. Łapy osuszamy za pomocą ręcznika i suszarki. Do podstawowych zabiegów zaliczamy wycinanie włosów między opuszkami i podcinanie pazurów. W sklepie zoologicznym dostaniemy również specjalny krem, który zabezpiecza opuszki.

6)      Dostosuj dietę psa

    Dieta psa powinna być bogata w odpowiednie ilości składników odżywczych takich jak aminokwasy, witaminy i pierwiastki śladowe. Selen to mikroelement, który stymuluje działanie przeciwciał. Żelazo i cynk wspiera również system odpornościowy, ponieważ oczyszcza organizm z niebezpiecznych zanieczyszczeń.

Jeżeli pies mieszka na zewnątrz, niezbędna jest zmiana diety na zimową. Dieta opiera się na podniesieniu poziomu kaloryczności posiłków. Pamiętajmy, że pies potrzebuje dodatkowej warstwy tłuszczu, który chroni go przed zimnem.  W okresie zimowym organizm psa spala znacznie więcej energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała niż w czasie wiosenno-letnim. Co istotne właściciel powinien podawać ciepłe posiłki. Jeżeli karmimy pupila wyłącznie suchą karmą, należy podlać ją ciepłą wodą.

7)      Przygotuj psią budę na zimę

    Jeżeli pies mieszka w przydomowej budzie, trzeba zadbać o jej ocieplenie. W sklepach z artykułami budowlanymi możemy zakupić odpowiednie materiały izolujące, które utrzymują ciepło i chronią psa przed podmuchami wiatru. Dobrą wyściółką jest również styropian lub słoma, a nawet suche liście.  Do środka możemy włożyć dodatkowo materace wodoodporne wykonane z materiałów skóropodobnych.

Jak chronic psa mopsa przez zimnem

Mops w ubranku i butach dla psów

Tagi artykułu: