Udostępnij ten artykuł.

Dlaczego shih tzu jest agresywny?

Jak zajmować się shih-tzu, aby pies był szczęśliwy? Dlaczego pies shih-tzu jest agresywny? Jak sprawić, że wychowanie tej pięknej, ale niezwykle wymagającej rasy psów będzie skuteczne? U podstaw sukcesu, tak samo jak w przypadku innych psów, leży zrozumienie natury zwierzęcia i pozwolenie mu żyć w zgodzie z nią. Jeśli sądzicie, że małe pieski zostały stworzone wyłącznie do ozdoby, pies shih tzu szybko uświadomi wam, że jesteście w wielkim błędzie. Ta niewielka rasa psów ma naprawdę wielki charakter, o czym przekonują się ich właściciele.

Shih tzu – królewska rasa psów

Historia psów shih tzu sięga setek lat wstecz. Psy te pochodzą z Tybetu, co może tłumaczyć ich niezwykle indywidualistyczny charakter. Ich niezwykle atrakcyjna, piękna i długa sierść od wieków wzbudza zachwyt. Z kolei dostojność, z jaką pieski shih-tzu prezentują się w domach czy na wystawach psów rasowych, świadczy o ich nietuzinkowym charakterze. Niestety, utrzymanie psa tej rasy wymaga sporej ilości czasu. Codzienna kąpiel i szczotkowanie sierści, to tylko niektóre wymagania, jakie stoją przed właścicielem shih-tzu. Aby szata Shih tzu prezentowała się tak okazale, jak chce tego większość właścicieli, muszą oni wykazywać się sporą cierpliwością. dlaczego shih tzu jest agresywny, dlaczego shih tzu jest agresywny, dlaczego shih tzu jest agresywny

Agresja u psów shih-tzu

A trzeba pamiętać o tym, że nie jest to rasa psów, których głównym zadaniem jest leżeć. Shih-tzu to niezwykle ciekawskie i aktywne psy, które kochają dobrą zabawę. Możemy więc być pewni, że nasz piesek nie pogardzi spacerem w ogrodzie czy gonitwą za kotem. Energiczne i niezależne – te dwie cechy najlepiej oddają naturę psów rasy shih-tzu. Niestety, nie zawsze zdają sobie z tego sprawę ich właściciele, którzy raczej widzieliby w nich pieska kanapowego. Z uwagi na niewielki rozmiar, niepozorny wygląd i słodki charakter, shih-tzu wielu osobom kojarzy się wyłącznie z sadzaniem go na kanapie i noszeniem na rękach. Tymczasem, jak każdy pies, również shih-tzu nienawidzi nienaturalnego traktowania go. Nic, więc dziwnego, że odmienna wizja psa i jego pana, doprowadzić może do konfliktu interesów.

dlaczego shih tzu jest agresywny i szczeka

Dlaczego shih-tzu jest agresywny? Czemu głośno szczeka i nie reaguje na wydawane polecenia, a jego zachowanie może wzbudzać wątpliwości u domowników?

Istnieje wiele powodów, dla których agresja u shih-tzu jest bardziej uwydatniona. Niestety, często wina leży po stronie właścicieli. Sądzą oni, że małego pieska można traktować jak zabawkę – brać go na ręce, przebierać i wymagać, by jeszcze był nam za to wdzięczny. Pamiętajmy, że małe psy często mogą mieć niezwykle dominujący charakter. Źródłem agresji u psa shih-tzu często jest fakt, że nie traktujemy go poważnie. A wiedzieć, trzeba, że królewski rodowód tej rasy powoduje, że psy shih-tzu są dumne i świadome swej wartości. Nic, więc dziwnego, że chcą być traktowane z szacunkiem. Amstaffa czy owczarka niemieckiego nie przebieramy w ciuszki – warto, więc zastanowić się, czy takie zachowanie ma sens w przypadku mniejszych psów.

Zastanawiając się, dlaczego shih-tzu jest agresywny – szczeka, warczy na domowników, a nawet próbuje atakować, warto wziąć pod uwagę szereg czynników. Jednym z nich mogą być problemy zdrowotne. Agresywny pies shih-tzu może po prostu zmagać się z jakimś problemem neurologicznym. Pamiętajmy, że nie tylko ludzie mogą mieć kłopoty natury psychicznej i problemy z osobowością.

Podobnie jak w przypadku porad jak oduczyć psa sikania w domu, również w przypadku agresji u shih-tzu, należy spróbować zrozumieć naturę psa. Jeśli posiadamy psa od początku, wiemy, jak przebiegało jego wychowanie i socjalizacja. Jeśli jednak otrzymaliśmy pieska w pewnym stadium jego rozwoju, nie znamy jego przeszłości.

Częstym powodem, dla którego shih-tzu bywają agresywne, są nieodpowiednie metody wychowawcze poprzednich właścicieli. Bicie psa, karcenie, krzyczenie na niego – z pewnością nie prowadzą do niczego dobrego. Jeśli więc nie znamy przeszłości psa, nie mamy pewności, czy agresja u shih-tzu nie bierze się właśnie ze złych wspomnień. Psy te są niezwykle wrażliwe i pamiętają wyrządzone im krzywdy. Właśnie, dlatego, mogą zareagować agresywnie na – ich zdaniem – podejrzane zachowania właścicieli.

Dlaczego shih tzu jest agresywny?

Kolejną przyczyną, dla której psy shih-tzu są agresywne, może być to, że są one zwyczajnie rozpieszczane. Wielu właścicieli psów shih tzu doskonale zna słodkie spojrzenie, jakim pies chce ich udobruchać. Niestety, te niezwykle inteligentne psy w ten sposób wykorzystują naszą słabość. Należy, więc od początku wyznaczyć granice, choćby piesek był najsłodszy na świecie. Stanowczość i odpowiednie wychowanie, pozwolą nam zminimalizować ryzyko wystąpienia zachowań agresywnych u shih-tzu. Jeśli zabraknie nam tych cech, pies może próbować „przejąć władzę” w domu. Wtedy agresja może się nasilać.

dlaczego shih tzu jest agresywny

Jak wychować shih-tzu na porządnego psa?

Z pewnością karcenie czy przemoc fizyczna nic nie dadzą, a często przynoszą wręcz odwrotny efekt do zamierzonego. Podstawowym sposobem na zbudowanie zdrowej relacji na linii shih tzu - człowiek, będzie partnerstwo i wzajemne zrozumienie. Wzrost agresji u shih-tzu jest, bowiem wprost proporcjonalny do poziomu jego lekceważenia. Jeśli piesek poczuje, ze uważamy go za równego sobie towarzysza, a nie tylko kanapową zabawkę, z pewnością jego usposobienie będzie przyjazne.

Pies musi także czuć, że w domu ma zapewnione bezpieczeństwo. Warto o tym pamiętać szczególnie, gdy w domu są małe dzieci. Zazwyczaj nie mają one żadnych złych intencji. Chcą pobawić się z pieskiem, lecz branie go na ręce czy ciągnięcie za sierść, mogą się psiakowi nie spodobać. Nie jest to naturalne zachowanie psów, nic, więc dziwnego, że shih-tzu może być zaniepokojony próbami uczynienia z niego pluszowej zabawki. Warto, więc uczyć nasze dzieci, jak bawić się z psem, okazując mu jednocześnie szacunek. Właściwe podejście sprawi z pewnością, że problemów z agresją u shih-tzu będzie znacznie mniej. Różne mogą być powody, dla których pies shih-tzu jest agresywny.

Problemy wychowawcze, złe podejście do psa czy schorzenia natury neurologicznej, to tylko niektóre źródła agresji. Shih-tzu wymaga codziennej pielęgnacji, jednak powinniśmy zadbać nie tylko o jego wygląd. Trudno jest pogodzić dominujący charakter psa z jego przeuroczą aparycją. Już samo to, może powodować problem w podejściu. Warto o tym pamiętać, szukając źródeł agresji u shih-tzu. Należy zadać sobie trud, zasięgając informacji na temat charakterystyki tej rasy i jej usposobienia. W ten sposób będziemy mogli znacznie łatwiej zapanować nad sferą emocjonalną psa.

Przede wszystkim, należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrzebujemy psa-towarzysza, czy wyłącznie atrakcyjnej ozdoby do mieszkania? Jeśli skłaniamy się bardziej ku drugiej odpowiedzi, shih-tzu niekoniecznie będzie odpowiednim psem dla nas.

Tagi artykułu: