Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Alaskan malamute
Grzywacz chiński >>

Rasa: Doberman

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Historia rasy

Psy rasy Doberman zostały opracowane w XIX-wiecznych Niemczech przez Fryderyka Ludwika Dobermanna (2 stycznia 1834 – 9 czerwca 1894), który pracował na co dzień jako hycel był również właścicielem zakładu przerobu odpadów rzeźnianych. Dostęp do wielu ras psów okazał się bardzo przydatny; hodowca - pasjonat rozmnażał potencjalnie najgroźniejsze osobniki, krzyżując je z psami rzeźnickimi pochodzącymi od rottweilerów kojarzonych z czarnej maści psami owczarskimi występującymi powszechnie w Turyngii. Na skutek łączenia osobników różnej proweniencji otrzymał czujne, niezwykle ostrożne i wyczulone na obecność obcych psy stróżujące i policyjne, które po kilku latach zyskały przydomek psów żandarmów. Bardziej niechlubną rolą Dobermanów było wyławianie i tępienie dużych gryzoni.

W pierwszej dekadzie XX wieku Dobermany uzyskały oficjalny status psów policyjnych.

Temperament Dobermana

Dobermany są często postrzegane jako psy okrutne i agresywne. Stereotypowy wizerunek „bezwzględnego zabójcy” został wykreowany przez popkulturę i filmy grozy, np. film Omen, w którym Dobermany stały się ziemskim wcieleniem demonów. Oczywiście w każdym stereotypie kryje się ziarno prawdy. Psy były pierwotnie hodowane do ochrony i stróżowania, zatem musiały wyrobić w sobie pewne cechy charakteru i właściwości fizyczne, dzięki którym mogły efektywnie wykonywać swoje zadanie. Skutkiem tego dzisiejsze standardy opisują Dobermana jako psa dużego i przytłaczającego swoim wyglądem, a zarazem nieustraszonego i gotowego bronić swojego właściciela do utraty tchu. Dobrze wyszkolone osobniki są jednak wystarczająco posłuszne i powściągliwe; reagują na wszystkie komendy właściciela. Agresja u Dobermanów została złagodzona przez współczesnych hodowców, zatem każdy opiekun o minimalnym doświadczeniu i odpowiednim podejściu szkoleniowym będzie w stanie ułożyć psinkę. Dobermany są na ogół towarzyskie w stosunku do ludzi, jednak mogą nie tolerować innych psów. Bardzo mało prawdopodobne, aby ujawniły agresywne zachowanie w stosunku do swoich właścicieli.


 • Dobermany

 • Suka z młodym

 • Doberman

Istnieją dowody, że Doberman Pinscher z Ameryki Północnej są spokojniejsze i bardziej opanowane od Dobermanów z Europy. Dlaczego? Otóż wiele zależy od przyjętych strategii hodowlanych stosowanych przez amerykańskich hodowców. Ze względu na różnice w strategiach hodowlanych, różne linie Doberman Pinscher wypracowały różne cechy osobowościowe. Chociaż wiele współczesnych Dobermanów z Ameryki Północnej jawi się jako „wzór” łagodności, niektóre linie są hodowane zgodnie z oryginalnym standardem osobowości.

Wszyscy hodowcy i właściciele Dobermanów zgodnie twierdzą, że czworonogi są niebywale inteligentne i bardzo szybko uczą się nowych komend. To cecha typowa dla rasy i jest mocno związana z pierwotnie pełnionymi funkcjami. Czworonogi były niegdyś wykorzystywane do wykonywania różnych prac, zatem musiały dość szybko przyswajać pewne rzeczy.

Agresja. Mówiąc o agresji, należy zdawać sobie sprawę, że nie jest to pojęcie jednoznaczne.

Doberman wszechstronny pies użytkowy

Naukowcy amerykańscy podzielili agresję na cztery kategorie: agresję skierowaną na obcych, agresję nakierowaną na właściciela, zachowania agresywne w stosunku do innych psów oraz agresja w stosunku do innych zwierząt domowych. Analizując kilkadziesiąt przypadków zachowań agresywnych naukowcy doszli do wniosku, że większość z nich była skierowana na obcych (raczej ludzi niż zwierzęta). Tylko niewielki odsetek przypadków dotyczył agresji nakierowanej na właściciela. Dla porównania warto dodać, że tym samym poziomem agresji w stosunku do opiekuna odznaczały się takie „niewinne” rasy psów jak: Cocker Spaniel czy Dalmatyńczyk.

Wygląd Dobermana

Doberman jest średniej wielkości, mocnym i silnie zbudowanym psem. Ciało wydaje się prawie kwadratowe, szczególnie u samców. Głowa mocna, proporcjonalna do wielkości ciała, przybierająca kształt klina. Brak luźnej skóry. Bruzda czołowa widoczna. Potylica nie powinna być widoczna. Występuje niewielkie wybrzuszenie między tylną krawędzią górnej szczęki i kością policzkową. Mięśnie głowy dobrze rozwinięte. Nos także doskonale rozwinięty, o bardziej spłaszczonym kształcie, z dużymi otworami. Czarne psy mają czarne nosy; u pozostałych maści jaśniejsze odcienie. Kufa musi pozostawać w odpowiedniej proporcji do wielkości głowy i być silnie rozwinięta. Fafle szczelne i leżące blisko szczęki. Zęby potężne ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy średniej wielkości, owalne i ciemne. Jaśniejsze odcienie są dozwolone dla psów o maści brązowej i niebieskiej. Powieki pokryte włosami. Łysienie wokół obrzeża oka jest wysoce niepożądane. Uszy ustawione wysoko, proste i przycięte do odpowiedniej długości w stosunku do głowy. Szyja musi mieć dobrą długość i być proporcjonalna do wielkości ciała i głowy; sucha i muskularna. Grzbiet dobrze umięśniony. Suka może być nieco dłuższa w lędźwiach. Zad opadający, ledwo wyczuwalny od kości krzyżowej do nasady ogona. Długość i głębokość klatki piersiowej muszą pozostawać w odpowiednim stosunku do długości ciała. Głębokość powinna wynosić około 50% wysokości w kłębie. Ogon jest wysoko ustawiony i dokowany do drugiego kręgu. Jądra u samców powinny być prawidłowo rozwinięte i widoczne w mosznie.

Szczeniaki Dobermana

Szczeniaki Dobermana


Kończyny przednie widziane ze wszystkich stron są prawie proste, prostopadłe do ziemi i silnie rozwinięte. Ramiona dobrej długości, dobrze umięśnione. Kąt łopatki wynosi od 105 do 110 stopni. Uda dobrej długości i szerokości, dobrze umięśnione. Dobre kątowanie w stawie biodrowym.
Włos krótki, twardy i gęsty. Podkład nie jest dozwolony. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czerń lub czekolada z intensywnie kasztanowym, czystym i wyraźnie odgraniczonym podpalaniem. Podpalanie występuje na kufie, w postaci pojedynczej plamki na policzkach i nad oczami, na spodzie szyi, parzyście na klatce piersiowej, na nadgarstkach, śródręczach, śródstopiach i łapach, wewnętrznej stronie ud i ramion, na spodzie ogona.
Psy osiągają zazwyczaj od 68 do 72 centymetrów wysokości w kłębie. Suki mierzą od 63 do 68 centymetrów. Samce ważą od 40 do 45 kg. Waga u suk waha się w przedziale od 32 do 35 kg.
Chód ma szczególne znaczenie zarówno dla zdolności do pracy, jak i aparycji. Powinien być elastyczny, elegancki i lekki.

Zdrowie psa rasy Doberman

Średnia długość życia dla Dobermanów wynosi około 10-11 lat. Psy cierpią z powodu licznych problemów zdrowotnych: kardiomiopatii rozstrzeniowej, niestabilności szyjnej części kręgosłupa, choroby von Willebranda, niedoczynności tarczycy i dysplazji. U samców często występują choroby prostaty takiej jak: torbiele gruczolakoraka gruczołu krokowego czy przerost gruczołu krokowego. Kastracja znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa jest główną przyczyną śmierci u Dobermanów. Spory procent dorosłych osobników umiera z powodu zastoinowej niewydolności serca.


 • Szczeniak Dobermana

 • Doberman

 • Suka Dobermana

Wysokość: Psy osiągają zazwyczaj od 68 do 72 centymetrów wysokości w kłębie. Suki mierzą od 63 do 68 centymetrów.

Waga: Psy ważą od 40 do 45 kg. Waga u suk waha się w przedziale od 32 do 35 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czerń lub czekolada z podpaleniami.

Pielęgnacja: Krótki włos nie wymaga wiele pielęgnacji. Doberman łatwo marznie.
Zdrowie: Typowymi schorzeniami są: kardiomiopatia rozstrzeniowa, niestabilność szyjnej części kręgosłupa, choroba von Willebranda, niedoczynność tarczycy i dysplazja.

Rodzina: Psy są wierne i oddane właścicielom, niemniej wymagają przeprowadzenia właściwego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Mogą być agresywne w stosunku do obcych. Właściciel musi zapewnić im stałą, dzienną dawkę ruchu.

Inne nazwy to: Dobermann, Dobermann Pinscher, doberman pinczer.

Kraj pochodzenia: Niemcy

Cena szczeniąt z rodowodem 1900 - 3500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka).

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 1, nr wzorca 143.

Doberman - dodatkowe zdjęcia:

Doberman i Dalmatyńczyk Szczeniaki Dobermana Doberman Doberman


Tagi Artykułu: agresja u dobermana, czworonogi inteligentne, doberman, doberman cena, doberman charakter, doberman forum, doberman hodowla, doberman opis rasy, doberman pinczer, doberman sprzedam, doberman szczeniak, doberman szczeniaki, dobermann, dobermann pinscher, dobermanom, dobermany hodowla, dobki, forum doberman, hodowla dobermanów, kupię dobermana, niemiecka rasa psów, oddam dobermana, pies, pies doberman, pies średni, psy do ochrony i stróżowania, psy policyjne, psy rasy doberman, psy stróżujące i policyjne, psy żandarmów, rasa psów, rasy psów, sprzedam dobermana, szczeniaki dobermana, temperament dobermana, zdrowie dobermana


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Dlaczego pies ciągnie smycz?

Rasy psów nasi ulubieńcy

Psy pracujące w więzieniu

Rasy psów nasi ulubieńcy

Siła uścisku szczęki psa

Rasy psów nasi ulubieńcy

Skręt żołądka u psa

Rasy psów nasi ulubieńcy

Szkolenie psa podstawy

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Pozostałe zdjęcia psów rasy: Doberman

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Beagle
  Beagle to rasa należąca do grupy psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych, zaklasyf...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Cane corso
  Cane corso jest rasą psa mającego swego korzenie pośród molosa rzymskiego. Jego głównym, p...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Sonda do tego artykułu:

Dobermany pochodzą z:

Austrii

Niemiec

Czech

Stanów Zjednoczonych

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szkolenie psa w domu
  Sztandarowym przykładem wojny o pozycję jest przeciąganie smyczy. Prawidłowo przeprowadzone szkoleni...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Psia szkoła
  Psia szkoła trudni się przede wszystkim organizacją szkoleń i treningów posłuszeństwa. Wielu właścic...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Poronienia u psów
  Ciąża u suki może rozwijać się w praktycznie niewidoczny sposób. Z tej też przyczyny wielu właścicie...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Wystawy psów 2013 Polska
  Wystawa psów rasowych to bardzo ważne wydarzenie dla każdego hodowcy. Jest to impreza którą organizu...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Lista najdroższych psów świata
  Czy Big Splash znajduje godną konkurencję w zawodach na najdroższego, czworonożnego przyjaciela? Któ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Obowiązek używania smyczy i kagańca
  Obowiązek używania smyczy i kagańca jest jedną z podstawowych kwestii prawnych dotyczących właścicie...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Psy królowej Elżbiety II
  Elżbieta II znana jest ze swojej wielkiej miłości do zwierząt. Szczególne uczucie żywi jednak do psó...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Leptospiroza u psa
  Leptospiroza u psa(znana również jako syndrom Weil, gorączka canicola, gorączka Canefield, gorączka ...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu