Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Spaniel tybetański
Mały Munsterlander >>

Rasa: Dog argentyński

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Dog argentyński znany także dla wielu osób pod nazwą Mastiffa argentyńskiego jest jedną z odmian psa bojowego z ukształtowaniem swych cech w kierunku polowania na grubego zwierza zamieszkującego terytorium Ameryki Południowej. Początki tej rasy miałyby, bowiem rozpoczynać się w jednej z argentyńskich prowincji, którą to jest Cordoba. Natomiast okres powstania tej rasy datowany jest na drugą połowę lat dwudziestych XX wieku, stworzenie zaś zawdzięczać ma ona jednemu z doktorów, który był także zapalonym myśliwym a był nim nie kto inny jak dr. Antonio Norres Martinez.

Do stworzenia rasy miałby on użyć w swych krzyżówkach mastiffa, buldoga angielskiego, bulteriera, boksera oraz wilczarza irlandzkiego. Domieszka krwi poszczególnych ras uczyniła z doga argentyńskiego tak wyjątkowo silnego i bojowego psa, że byłby on w stanie nawet poświecić swe życie w trakcie walki z drapieżnikami zamieszkującymi tereny kraju swego pierwotnego pochodzenia.

Nieco szersze rozpropagowanie rasa ta może zawdzięczać młodszemu bratu doktora Augustinowi. To przede wszystkim dzięki jego zabiegom rasa ta została zarejestrowana w oficjalny sposób w 1973 roku przez Argentyński Związek Kynologiczny, natomiast w dwa lata później, czyli w roku 1975 dochodzi do rejestracji rasy doga argentyńskiego w FCI. Jest to jedna z nielicznych ras tego kontynentu i jak do tej pory jedyna oficjalnie zarejestrowana pochodząca z tego kraju.

Wychowanie i ułożenie osobników tej rasy wymaga wiedzy i doświadczenia jak też łagodnego trybu postępowania w cyklu szkolenia i tresury psa. Używanie surowych metod w procesie kształtowania psychiki zwierzęcia może skończyć się rozbudzeniem agresji. W swym ojczystym kraju, z którego pochodzi dog Argentino, pies ten jest wykorzystywany we współpracy służb celnych oraz w policji, niektóre z osobników tej rasy w doskonały sposób potrafią się znaleźć, jako psy pracujące w dogoterapii i w ratownictwie.

W naszym kraju jest to jedna z ras uznanych za niebezpieczną rasę psa i zgodnie z rozporządzeniem ministra została umieszczona na liście zawierającej wykaz jedenastu ras psów agresywnych.


 • Dog argentyński

 • Dog argentyński

 • Najczęstsze choroby i dolegliwości

W związku z faktem, iż Dog argentyńskie jest jedną z większych psich ras, jedną z częściej spotykanych w jego przypadku dolegliwości, z jaką mogą spotkać się właściciele tego psa jest bez wątpienia dysplazja stawów. Czasami istnieje również możliwość wystąpienia dolegliwości jelitowych u tych psów, związane to jest zazwyczaj z prowadzeniem nieprawidłowego trybu żywienia przez właściciela psa. W pojedynczych przypadkach istnieje możliwość zaobserwowania wrodzonej głuchoty psa. Jedną z najczęściej występujących dolegliwości pośród przedstawicieli rasy, jaką jest Dog argentyński okazują się być problemy skórne. Mogą one wystąpić na podłożu alergicznym w związku z uczuleniem psa na niektóre podawane mu pokarmy lub też w wyniku oddziaływania promieni słonecznych na skórę tego psa, są to tak zwane fotodermatozy. Dokładne przyczyny występowania tego rodzaju schorzenia nie są do końca jeszcze poznane i zbadane, przypuszczalnie jest to związane nieco bliżej z układem odpornościowym psa. Przypuszczalnie też niektóre skórne uczulenia związane są z kolorem umaszczenia okrywy włosowej tego psa, którym to jest kolor biały.

 • Wady i zalety

Mówiąc o wadach i zaletach doga argentyńskiego na samym początku warto zaznaczyć, iż nie jest to rasa dla początkującego hodowcy i osoby niemającej odpowiedniego doświadczenia z silnymi, zarówno fizycznie jak i psychicznie psami, psami posiadającymi mocną psią osobowość. Dog argentyński to pies bardzo silny, przy czym jest niezmiernie szybki i oddany swemu właścicielowi. Pod warunkiem, że ten wie jak odpowiednio postępować z tym psem. Dobrze ułożony jest psem wiernym i niezwykle oddanym. W doskonały sposób sprawdza się w roli domowego stróża jak też psa myśliwskiego zwłaszcza w polowaniu na nieco większego zwierza. Niektóre osobniki posiadające dobre predyspozycje są wykorzystywane do pracy z ludźmi niepełnosprawnymi w charakterze psa przewodnika. Odmiana ta jest dosyć nieufna względem obcych mu osób, potrafiąca nawet czasem zaatakować bez ostrzeżenia, jeśli uzna ze ktoś przekroczył granice jego terytorium.

 • Dog argentyński a dziecko

Pomimo faktu że jest to dość inteligentna rasa psa, psa łatwo poddającego się tresurze i ułożeniu, oraz przez wiele osób postrzegana za psa godnego zaufania, nie należy pozostawiać go samego podczas zabawy z dziećmi. Związane to jest z jego nader silną osobowością, pokaźnymi rozmiarami i dosyć sporą muskulaturą ciała a co za tym idzie znaczną siłą tego psa. Dog argentyński jest psem nietolerującym innych psów, uchodzącym za typowego psa bojowego, psa gotowego do walki nawet na śmierć i życie.

W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa członków rodziny gotowy jest się poświęcić całkowicie, wiązać się z tym może szereg niebezpiecznych sytuacji. Otóż atakujący lub broniący Dog argentyński staje się niejako „głuchy” na wydawane mu komendy i dopiero całkowita wygrana lub przegrana jednej ze stron jest w stanie zakończyć rozgrywany spór.

Inne nazwy to: hiszp.dogo argentino, ang.argentine dogo, argentinian mastiff.

Cena szczeniąt z rodowodem 3000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka).

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2


Tagi Artykułu: dog argentyński, dog argentyński cena, dog argentyński charakter, dog argentyński choroby, dog argentyński dzieci, dog argentyński hodowla, dog argentyński opis rasy, dog argentyński rasa, dog argentyński sprzedam, dog argentyński szczeniaki, dog argentyński wychowanie, dog argentyński wzorzec rasy, dog argentyński zdjęcia, grupa ii fci, pies, psy, rasa psów dog argentyński, rasy psów


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Bullmastiff

Rasy psów nasi ulubieńcy

Cane corso kompendium

Rasy psów nasi ulubieńcy

Czy Amstaff może mieszkać z dziećmi?

Rasy psów nasi ulubieńcy

Ustawa o ochronie zwierząt

Rasy psów nasi ulubieńcy

Wyżeł włoski szorstkowłosy

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Pozostałe zdjęcia psów rasy: Dog argentyński

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu