Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Dog argentyński

Dog argentyński znany także dla wielu osób pod nazwą Mastiffa argentyńskiego jest jedną z odmian psa bojowego z ukształtowaniem swych cech w kierunku polowania na grubego zwierza zamieszkującego terytorium Ameryki Południowej. Początki tej rasy miałyby, bowiem rozpoczynać się w jednej z argentyńskich prowincji, którą to jest Cordoba. Natomiast okres powstania tej rasy datowany jest na drugą połowę lat dwudziestych XX wieku, stworzenie zaś zawdzięczać ma ona jednemu z doktorów, który był także zapalonym myśliwym a był nim nie kto inny jak dr. Antonio Norres Martinez.

Do stworzenia rasy miałby on użyć w swych krzyżówkach mastiffa, buldoga angielskiego, bulteriera, boksera oraz wilczarza irlandzkiego. Domieszka krwi poszczególnych ras uczyniła z doga argentyńskiego tak wyjątkowo silnego i bojowego psa, że byłby on w stanie nawet poświecić swe życie w trakcie walki z drapieżnikami zamieszkującymi tereny kraju swego pierwotnego pochodzenia.

Nieco szersze rozpropagowanie rasa ta może zawdzięczać młodszemu bratu doktora Augustinowi. To przede wszystkim dzięki jego zabiegom rasa ta została zarejestrowana w oficjalny sposób w 1973 roku przez Argentyński Związek Kynologiczny, natomiast w dwa lata później, czyli w roku 1975 dochodzi do rejestracji rasy doga argentyńskiego w FCI. Jest to jedna z nielicznych ras tego kontynentu i jak do tej pory jedyna oficjalnie zarejestrowana pochodząca z tego kraju.

Wychowanie i ułożenie osobników tej rasy wymaga wiedzy i doświadczenia jak też łagodnego trybu postępowania w cyklu szkolenia i tresury psa. Używanie surowych metod w procesie kształtowania psychiki zwierzęcia może skończyć się rozbudzeniem agresji. W swym ojczystym kraju, z którego pochodzi dog Argentino, pies ten jest wykorzystywany we współpracy służb celnych oraz w policji, niektóre z osobników tej rasy w doskonały sposób potrafią się znaleźć, jako psy pracujące w dogoterapii i w ratownictwie.

W naszym kraju jest to jedna z ras uznanych za niebezpieczną rasę psa i zgodnie z rozporządzeniem ministra została umieszczona na liście zawierającej wykaz jedenastu ras psów agresywnych.


  • Dog argentyński

  • Dog argentyński

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości

W związku z faktem, iż Dog argentyńskie jest jedną z większych psich ras, jedną z częściej spotykanych w jego przypadku dolegliwości, z jaką mogą spotkać się właściciele tego psa jest bez wątpienia dysplazja stawów. Czasami istnieje również możliwość wystąpienia dolegliwości jelitowych u tych psów, związane to jest zazwyczaj z prowadzeniem nieprawidłowego trybu żywienia przez właściciela psa. W pojedynczych przypadkach istnieje możliwość zaobserwowania wrodzonej głuchoty psa. Jedną z najczęściej występujących dolegliwości pośród przedstawicieli rasy, jaką jest Dog argentyński okazują się być problemy skórne. Mogą one wystąpić na podłożu alergicznym w związku z uczuleniem psa na niektóre podawane mu pokarmy lub też w wyniku oddziaływania promieni słonecznych na skórę tego psa, są to tak zwane fotodermatozy. Dokładne przyczyny występowania tego rodzaju schorzenia nie są do końca jeszcze poznane i zbadane, przypuszczalnie jest to związane nieco bliżej z układem odpornościowym psa. Przypuszczalnie też niektóre skórne uczulenia związane są z kolorem umaszczenia okrywy włosowej tego psa, którym to jest kolor biały.

  • Wady i zalety

Mówiąc o wadach i zaletach doga argentyńskiego na samym początku warto zaznaczyć, iż nie jest to rasa dla początkującego hodowcy i osoby niemającej odpowiedniego doświadczenia z silnymi, zarówno fizycznie jak i psychicznie psami, psami posiadającymi mocną psią osobowość. Dog argentyński to pies bardzo silny, przy czym jest niezmiernie szybki i oddany swemu właścicielowi. Pod warunkiem, że ten wie jak odpowiednio postępować z tym psem. Dobrze ułożony jest psem wiernym i niezwykle oddanym. W doskonały sposób sprawdza się w roli domowego stróża jak też psa myśliwskiego zwłaszcza w polowaniu na nieco większego zwierza. Niektóre osobniki posiadające dobre predyspozycje są wykorzystywane do pracy z ludźmi niepełnosprawnymi w charakterze psa przewodnika. Odmiana ta jest dosyć nieufna względem obcych mu osób, potrafiąca nawet czasem zaatakować bez ostrzeżenia, jeśli uzna ze ktoś przekroczył granice jego terytorium.

  • Dog argentyński a dziecko

Pomimo faktu że jest to dość inteligentna rasa psa, psa łatwo poddającego się tresurze i ułożeniu, oraz przez wiele osób postrzegana za psa godnego zaufania, nie należy pozostawiać go samego podczas zabawy z dziećmi. Związane to jest z jego nader silną osobowością, pokaźnymi rozmiarami i dosyć sporą muskulaturą ciała a co za tym idzie znaczną siłą tego psa. Dog argentyński jest psem nietolerującym innych psów, uchodzącym za typowego psa bojowego, psa gotowego do walki nawet na śmierć i życie.

W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa członków rodziny gotowy jest się poświęcić całkowicie, wiązać się z tym może szereg niebezpiecznych sytuacji. Otóż atakujący lub broniący Dog argentyński staje się niejako „głuchy” na wydawane mu komendy i dopiero całkowita wygrana lub przegrana jednej ze stron jest w stanie zakończyć rozgrywany spór.

Inne nazwy to: hiszp.dogo argentino, ang.argentine dogo, argentinian mastiff.

Cena szczeniąt z rodowodem 3000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka).

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2

Tagi artykułu:


Zobacz także: