Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Dog niemiecki

Rasa psa wywodząca się z terenów dzisiejszych Niemiec. Przez wielu hodowców i kynologów pochodzących z tego kraju, Dog niemiecki jest uważany za psa stanowiącego skarb narodowy tego kraju.

Za jednych z przodków rasy Doga niemieckiego uważany jest Buldog i pies pierwotnego rodzaju, którym jest Wilczarz irlandzki. Tego rodzaju psy jak dogi niemieckie, we wczesnym okresie swego pochodzenia i w pierwszym okresie nieco bardziej szczegółowego wyodrębnienia rasy, były wykorzystywane przede wszystkim do licznych polowań na dzikiego zwierza. Szczególnymi względami cieszyły się one pośród myśliwych polujących na duże niedźwiedzie jak i mniejsze dziki. Można powiedzieć, że Dogi niemieckie brały także udział podczas wojny, jako jedne z bardziej doskonałych psów bitewnych.Dog był swoistego rodzaju psem, którego dosyć chętnie wykorzystywano, jako formę uniwersalnego prezentu, którym obdarowywała się znaczna ilość dworów królewskich ówczesnej Europy. Między innymi, dlatego też w związku z obdarowaniem dworu angielskiego przez książąt duńskich broholmerem i dogiem niemieckim na terenie Wysp Brytyjskich doga zaczęto określać mianem Graet Dane, co oznaczało „Wielkiego Duńczyka”. Poza nazwą Doga duńskiego spotkać się także możemy z występowaniem w tamtym okresie nazwy doga ulmskiego. Wraz ze zmniejszeniem pogłowia dzikiej zwierzyny w lasach niemieckich w okresie XVIII wieku, doga zaczęto coraz chętniej postrzegać, jako psa towarzyszącego pośród wyższych warstw społecznych.Jego najbardziej dostrzegalne wprowadzenie do wielu domów mieszczańskich nastąpiło jednak dopiero w drugiej połowie XIX wieku.

Pierwsza prestiżowa wystawa psów tej rasy miała natomiast miejsce w 1863 roku. Jednym z pierwszych zagorzałych miłośników doga niemieckiego był nie kto inny jak sam kanclerz Niemiec Otto von Bismarck. Za jego to przyczyną w 1876 roku dog stał się oficjalnym „psem Rzeszy” i narodu niemieckiego, wtedy to także została mu nadana nazwa dziś brzmiąca, jaką jest dog niemiecki.

Pierwszy renomowany klub doga niemieckiego na terenie tego kraju powstał w 1988 roku. W trzy lata po powstaniu klubu, czyli w 1891 roku, hodowcy z Niemiec opracowali i ustalili pierwszy typowy wzorzec dla psów tej rasy. Wzorzec ten został zaakceptowany i po kilku drobnych zmianach na przestrzeni stulecia obowiązuje on do chwili obecnej wszystkich hodowców i miłośników tej jakże dystyngowanej psiej rasy.

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości Doga niemieckiego
     


  • Dog niemiecki

  • Dog niemiecki
Częściej występującą i jedną z bardziej niebezpiecznych chorób, na którą może zapadać znaczna ilość psów spośród rasy, jaką jest dog niemiecki jest skręt żołądka. Dosyć częstymi problemami zdrowotnymi występującymi u dogów są także problemy z ich sercem jak i układem kostnym. Jedną z częściej obserwowanych chorób wrodzonych pośród psów tej rasy jest wrodzony przełyk olbrzymi, jak i częsta skłonność zapadania na chorobę, jaką jest nużyca. Z rzadka zaobserwowano także występowanie psiej głuchoty. W związku z dużymi rozmiarami doga, często spotykanymi są choroby stawów biodrowego i łokciowego oraz występowanie ostechondrozy.Większość tych psów w nieco starszym wieku jest podatna na choroby oczu tego typu jak entropium i ektropium, w podeszłym wieku istnieje także zwiększona możliwość zachorowania psa na reumatyzm. Jest to odmiana psów, u których może dojść do pojawienia się nowotworów. Dogi niemieckie są psami źle znoszącymi mało korzystne dla nich warunki pogodowe.

  • Wady i zalety Doga niemieckiego

Dosyć znaczne rozmiary psa,  wpływają na koszty jego utrzymania jak i zapewnienie prawidłowej opieki weterynaryjnej. W związku z tym faktem na posiadanie tego psa decydują się prawdziwi pasjonaci tej rasy. Dog niemiecki będzie wymagał także zdecydowanie więcej miejsca niż małe psy do towarzystwa. Potrafi w doskonały sposób wykorzystać swą inteligencję w celu zwrócenia nieco baczniejszej uwagi swego opiekuna na swą postać. Są to jedne z bardziej wrażliwych psów, potrafiące niewiarygodnie mocno przeżywać dłuższe chwile rozstania ze swym opiekunem. Dog jest psem potrzebującym od swego opiekuna bliskich zabaw i dosyć sporej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Psy mało odporne na niskie temperatury jednak łatwe w pielęgnacji ze względu na fakt posiadania krótkiej sierści.Są to specyficznego rodzaju oryginalni myśliciele o nader łagodnym, nieco postumentalnym wyglądzie, zachowujący klasę i dostojeństwo jak mało, który pies tak znacznych rozmiarów.


  • Dog niemiecki

  • Dog niemiecki

  • Dog niemiecki a dziecko

Pies posiadający w sobie niesamowitą ilość psiej gracji i dostojeństwa. Jako potomek psa myśliwskiego potrzebuje on dużo ruchu na świeżym powietrzu. Ruch ten pozwala mu na uzyskanie dobrego samopoczucia i bycie zdrowym egzemplarzem psa. Dorosły pies okazuje się być doskonałym towarzyszem do uprawiania joggingu. W związku, iż jest to rasa naprawdę dużego psa niewskazane jest, aby młodsze dziecko wychodziło z nim samo na spacery. Nie do końca jest w stanie zdać sobie sprawę z siły, jaką posiada i zupełnie niechcący wyjście na spacer dziecka z tym psem może przeobrazić się w mało przyjemną przygodę dla obojga. Dogi niemieckie są rodzajem psów typowo rodzinnych, posiadających miłe i usłużne usposobienie i okazujące przywiązanie względem swego opiekuna. Stosunek odpowiednio ułożonego psa do dzieci jest postrzegany, jako bardzo przyjacielski. Dog niemiecki jest na pewno psem skorym do nader aktywnych fizycznie, różnorakich zabaw.

Inne nazwt to: great dane, german mastiff, deutsche Dogge.

Cena szczeniąt rodowodowych 2200 - 6000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2

Tagi artykułu:


Zobacz także: