Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Wilczak czechosłowacki
Coton de Tulear >>

Rasa: Eurasier

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Eurasiery, czasami określane jako psy eurozjatyckie, to rasa Szpiców, która wywodzi się z terenów niemieckich. Eurasiery powstały w Niemczech w 1960 roku, kiedy to Julius Wipfel, Charlotte Baldamus i mała grupka entuzjastów pracowała nad stworzeniem rasy generującej najlepsze cechy Chow Chow i Wolfspitzów. Wstępne kojarzenie ras spowodowało pojawienie się " Wolf-Chow ", zaś następne próby doprowadziły do stworzenia Eurasierów. Psy zostały wciągnięte na listę psów rasowych w 1973 roku.

W powszechnym rozumieniu i rozeznaniu są to psy niezwykle rodzinne, towarzyskie i pełne wdzięku. Zachowują dystans w stosunku do osób nieznajomych i słabo im znanych, jednakże nie są zdolne do ataku i nie trzeba obawiać się wykształcenia u nich zachowań agresywnych. Podobnie rzecz się ma w kontaktach z dziećmi. Psy nie są zdolne skrzywdzić nikogo mniejszego od siebie, jednakże trudno mówić o głębszej sympatii zwierząt do najmłodszych.

Eurasier jest zrównoważonym, dobrze zbudowanym psem w typie Szpica. Cechą charakterystyczną rasy są mocno odstające uszy. Psy występują w różnych kolorach: żółtym, czerwonym, wilczo-szarym, czarnym i czarnym podpalanym. Wszystkie kombinacje kolorów są dozwolone z wyjątkiem czystej bieli i koloru wątrobianego. Fédération Cynologique Internationale (FCI) wyznaczyło normy dla rasy, które ściśle określają jej wygląd. Do najważniejszych punktów zaliczamy: gruby podszerstek, średnio-długi i luźno leżący włos na całym ciele;  krótki włos na kufie, twarzy, uszach i kończynach przednich. Ogon i tylna część kończyn przednich powinny być pokryte  długim włosem. Włos na szyi winien być nieco dłuższy niż na ciele, jednakże nie tworzyć grzywy. Rasa może mieć różowy, niebieski, czarny lub cętkowany język.

Psy osiągają wysokość w kłębie od 52 do 60 cm i ważą od 23 do 32 kg (50-70 funtów). Suki rosną zaś na wysokość od 48 do 56 cm w kłębie i ważą od 18 do 26 kg.


 • Eurasier

 • Eurasier
Eurasiery są spokojnymi, zrównoważonymi i niezwykle czujnymi psami. Za każdym razem kiedy dzieje się coś niepokojącego, zawiadamiają swojego właściciela i próbują przepłoszyć intruza. Eurasiery tworzą silny związek nie tylko ze swoimi właścicielami, ale również z rodziną. W przeciwieństwie do innych psów nie koncentrują uwagi jedynie na właścicielu, a dzielą ją pomiędzy wszystkich domowników. Dla pełnego i prawidłowego rozwoju psy potrzebują stałej stymulacji- czy to fizycznej czy to psychicznej. Eurasiery powinny spędzać sporo czasu z rodziną i nie być pozostawiane samopas. Równie istotny jest systematyczny trening i szkolenie polegające na przyswajaniu komend. Wybierając odpowiedni rodzaj szkolenia warto mieć na względzie charakter zwierzęcia i pierwotny cel, który przyświecał hodowli rasy. Psy były pierwotnie przeznaczone do towarzystwa, w związku z czym nie wykształciły się w nich odruchy typowe dla psów pracujących, stróżujących czy myśliwych. Poddając je tresurze nie powinniśmy zapominać, że niektórych rzeczy nie możemy od nich wymagać i ganić za braki, które nie są w dużej części od nich zależne. Psy kiepsko znoszą wszelką krytykę i mogą zamknąć się w sobie po zbyt intensywnych naganach ze strony właściciela.

Szkolenia powinny odbywać się zawsze za pośrednictwem członków rodziny, nie zaś przez osoby obce i nieznające zachowań psa. Jest to konieczne z dwóch powodów. Po pierwsze psy przywiązują się do właściciela i jedynie w nim widzą swojego pana. W momencie przekazania ich trenerowi mogą poczuć się zdezorientowane i nie wykonywać powierzonych zadań. Po wtóre, trening może scementować więź łączącą właściciela i psa.

Eurasiery nigdy nie powinny być ograniczone do wykonywania pojedynczej czynności, ani tym bardziej przeznaczone do życia na łańcuchu. W ramach tych ograniczeń Eurasiery mogą pracować jako psy terapeutyczne. Ich niewątpliwa zdolność do zawiązania przyjaźni z ludźmi będzie z pewnością niezwykle cenna i wartościowa.

Eurasiery nie chorują nazbyt często i są uznawane za „zdrową” rasę. Niemniej, łączenie i krzyżowanie dwóch innych ras doprowadziło do pojawienia się pewnych, dziedzicznych schorzeń, które wpływają na jakość życia psów.


 • Eurasier

 • Eurasier
Bardziej znanymi problemami są: dysplazja stawu biodrowego, wypadanie rzepki, niedoczynność tarczycy, a także zaburzenia powieki i rzęs, które mogą prowadzić do entropium i ektropium.

Eurasiery doczekały się już kilku punktów hodowlanych w Polsce, w tym największy na Śląsku.

Wysokość: psy osiągają w kłębie wysokość od 52 do 60 cm. Suki są niższe i mierzą od 48 do 56 cm.

Waga: masa psa waha się w granicach od 23 do 32 kg, zaś waga suki w przedziale 18-26 kg.

Umaszczenie: Maść psa może przybrać barwę czarną, rudą, szarą, czarno-szarą i czarna powlekaną. Niedopuszczalne są białe znaczenia i plamienia, a także maści płowe.

Pielęgnacja: psy nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Należy regularnie podcinać im pazury i pamiętać o czyszczeniu uszu. Sierść psa powinna być delikatna, gładka i błyszcząca. Nieodzowne są więc systematyczne kąpiele i nacieranie zwierzęcia odpowiednimi olejkami.

Zdrowie: do najczęściej spotykanych schorzeń dotykających rasę są: dysplazja stawu biodrowego, wypadanie rzepki, niedoczynność tarczycy, a także zaburzenia widzenia spowodowane opadającą powieką.

Rodzina: psy są niezwykle rodzinne i dobrze dogadują się z najmłodszymi. Niemniej jednak nie każda osoba nadaje się na właściciela psa tej specyficznej rasy. Bardzo ważny jest bowiem częsty kontakt z psem i budowanie wzajemnych relacji. Pies nie powinien pozostawać przez długi okres sam, gdyż może stracić radość życia.

Inne nazwy to: Eurasian, Eurasian Dog.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 3000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka).

Klasyfikacja FCI - grupa V, sekcja 5

Eurasier - dodatkowe zdjęcia:

Eurasier Eurasier Eurasier Eurasier


Tagi Artykułu: eurasian, eurasian dog, eurasier, eurasier cena, eurasier charakter, eurasier choroby, eurasier forum, eurasier galeria, eurasier grooming, eurasier hodowla, eurasier hodowle, eurasier opis rasy, eurasier pielęgnacja, eurasier reproduktor, eurasier sprzedam, eurasier szczeniaki, eurasiery, pies, pies eurasier, psy, rasa psów, rasy psów


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Choroby starych psów

Rasy psów nasi ulubieńcy

Chow chow kompendium

Rasy psów nasi ulubieńcy

Cocker spaniel angielski kompendium

Rasy psów nasi ulubieńcy

Czy buda dla psa to dobre rozwiązanie?

Rasy psów nasi ulubieńcy

Gotowe karmy czy domowe jedzenie dla psa?

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Pozostałe zdjęcia psów rasy: Eurasier

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu