Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Foksterier krótkowłosy

Foksteriery, jako jedna rasa psów znana była już pod koniec XVI wieku, Foksterier krótkowłosy zwany także przez wielu hodowców gładkowłosym(fox terier smooth) jest jedną ze starszych brytyjskich ras wyhodowanych niejako w zastępstwie Jamnika i wykorzystywaną w trakcie polowania przez wielu myśliwych. Według wielu hodowców i użytkowników tej rasy cechy foksteriera powstały niejako na ścisłe zamówienie jego użyteczności. Tłumacząc w najprostszy z możliwych sposobów nazwę tego psa jest ona związana z fox –lis i terra –ziemia, co w połączeniu nawiązywałoby do jego ścisłego przeznaczenia.

Foskterier krótkowłosy jest przede wszystkim psem myśliwskim, dawniej wykorzystywanym w trakcie polowania na lisa i borsuka. Ale to także rasa psa, która w pierwszych początkach swego występowania była dosyć chętnie wykorzystywana przez osoby wypasające stada owiec w charakterze tępicieli lisów.

Jego okrywa włosowa jest gładka i prosta, jest zazwyczaj koloru białego lub łaciatego -białorudego, białoczarnego z podpaleniem. Wzrost osobników tej rasy powinien być zawarty pomiędzy 37-45cm, natomiast odpowiednia waga psa to 7-8kg dla suki zaś 6-8kg. Według hodowców i sympatyków tej rasy, rasa foksteriera miałaby powstać z połączenia kilku odmian teriera.

Pierwszy Fox Terier Club powstał w 1875 roku, był to jednak klub, który z początku nie dopuszczał do uznania w swych szeregach odmiany szorstkowłosej.
W dniu dzisiejszym Foksterier krótkowłosy powszechnie i nieco zdrobniale nazywany „foksem”, „foksikiem” jest przede wszystkim psem do towarzystwa. Niemniej jednak jest on nadal uważany za jedną z bardziej niezawodnych psich ras wykorzystywanych w polowaniach, w których od psa wymagane jest wypłoszenie zwierzyny z nory.

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości

Pod względem problemów zdrowotnych Foksterier krótkowłosy nie jest to jakąś szczególnie wyróżniającą się rasą w częstszym lub zdecydowanie rzadszym zapadaniu na różnorakie psie choroby. Jest ona pod tym względem na przeciętnym poziomie. Możliwymi dolegliwościami mogącymi przytrafić się niektórym osobnikom tej odmiany będą alergie skórne i choroby oczu z możliwością zapadnięcia na jaskrę lub zaćmę włącznie. Czasami też istnieje możliwość wystąpienia objawów choroby serca oraz możliwość dostrzeżenia objawów głuchoty u niektórych, zwłaszcza już starszych psów wywodzących się z tej rasy.

  • Wady i zalety

Foksterier krótkowłosy jest bez wątpienia psem obdarzonym bardzo żywym usposobieniem.


  • Foksterier krótkowłosy

  • Foksterier krótkowłosy
Jest to rasa psa bardzo bystrego, który został obdarzony dużą odpornością organizmu. Rasę tą cechuje także nieprzeciętna odwaga i olbrzymia wytrwałość. Jedna z czystszych ras w trakcie znajdowania się w mieszkaniu, należy pamiętać żeby zadbać o jego odpowiednie wychowanie i zapewnić mu dostateczną ilość ruchu w innym wypadku może stać się nieznośnym psem, domagającym się w dosyć natarczywy sposób wyjścia na spacer. Jest to odmiana psa ciekawa swego otoczenia, w związku, z czym potrafi też przejawiać niezależność w kierunku dążenia do jego poznania. Będąc opiekunem foksteriera krótkowłosego należy zdać sobie sprawę, że warto postarać się zrozumieć potrzeby swego psa a nie próbować go za wszelką cenę sobie podporządkowywać. Traktowanie go w ten sposób czyni zeń niesamowicie przywiązanego i oddanego psa. Czasami może okazywać nadmierną szczekliwość i nieco znaczniejszą agresywność odnośnie innych psów.

  • Foksterier krótkowłosy a dziecko

Śmiało można powiedzieć, że Foksterier krótkowłosy jest odmianą psa, która to radosną zabawę ma niejako wpisaną w swe geny. Obdarzony, bowiem niesamowitym temperamentem i chęcią do wykazywania się, pies ten bierze bardzo chętnie udział w różnorakich zabawach typu pogoni za piłką lub gonitwie w berka czy też aportowaniu różnego rodzaju przedmiotów. Każda okazja i sposobność jest dla nich odpowiednia do igraszek i baraszkowania czy to samemu czy też wspólnie z dziećmi. Dodatkowym atutem tych psów podczas zabawy jest bez wątpienia fakt, że są to osobniki posiadające wręcz niespożytą energię. Jedynym problemem dostrzegalnym w trakcie zabawy, może okazać się fakt, że czasami bywają nieco uparte i zaczepne w stosunku innych psich ras. Jest to dosyć niepożądana cecha zwłaszcza, jeśli zabawa ma miejsce w parku lub innym publicznym miejscu.

Inne nazwy to: Foksterier gładkowłosy, fox, Smooth Fox Terrier.

Cena rodowodowych szczeniąt 999 - 1500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka).

Klasyfikacja FCI - grupa III, sekcja 1

Tagi artykułu:


Zobacz także: