Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Foksterier szorstkowłosy

Foksterier szorstkowłosy uznawany jest za nieco późniejszą i zdecydowanie bardziej znaną odmianę psów rasy foksterier niż jego kuzyn, którym to jest Foksterier krótkowłosy.

Początki odmiany szorstkowłosej miałyby być ściśle powiązane z odmiana krótkowłosą i według wielu hodowców miałaby ona powstać w drodze selekcji i ściślejszego nieco wyodrębnienia w oparciu o ich predyspozycje i okrywę włosową. Odmiana foksteriera szorstkowłosego znana już była w Anglii w XVIII wieku, jednak w związku z nieuznawaniem tej odmiany przez pierwszy angielski Fox Terier Club była to stosunkowo mało znana odmiana foksteriera. Do wzrostu nieco znaczniejszej popularności tej odmiany przyczyniło się dopiero powstanie w 1913 roku Wire Fox Terrier Asociaton organizacji sympatyków tej odmiany psa. Organizacji, która jako jedna z pierwszych zalegalizowała między innym w pełni trymowanie sierści psa. W związku z ich nieco oryginalniejszym wyglądem i zwiększonymi predyspozycjami myśliwskimi dosyć szybko poczęły wypierać odmianę krótkowłosego foksteriera.

Dzisiejszy Foksterier szorstkowłosy to osobnik osiągający maksymalny wymiar 39 cm, wysokości w kłębie o wadze zawartej pomiędzy 6-9 kg. jego dominującym kolorem umaszczenia okrywy włosowej jest kolor biały, co nie oznacza, że nie spotkamy psów łaciatych posiadających plamy koloru czarnego lub czerwonego. Właśnie dzięki swemu kolorowi i okrywie włosowej Foksterier szorstkowłosy dosyć szybko zyskał uznanie w oczach nie tylko myśliwych, lecz także w oczach hodowców psów wystawowych. Stając się z końcem XIX wieku jednym z najbardziej popularnych psów na terenie Wysp Brytyjskich zaczyna także dzięki tej popularności rozprzestrzeniać się na pozostałe kraje europejskie jak i całego świata.

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości

Foksterier szorstkowłosy jest rasą psa postrzeganą za jedną z nieco bardziej długowiecznych psich ras, potrafi on, bowiem dożyć wieku 14-15 lat. Jego wzrost może dojść do 40 centymetrów a waga powinna być zawarta do 9 kg. Podobnie jak jego krótkowłosy kuzyn dosyć przeciętna rasa pod względem zdrowotnym, niczym szczególniejszym poza zwiększoną pielęgnacją okrywy włosowej się niewyróżniająca. Istnieje możliwość przytrafienia się jej chorób oczu jak też infekcji skórnych. Podobnie jak w przypadku wielu innych psich ras tak i w tym przypadku wskazane i zalecane są szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym.

  • Wady i zalety

Foksterier szorstkowłosy jest rasą psa, której okrywa włosowa wymaga trymowania sierści. Jest to także pies wymagający od swego właściciela dosyć znacznej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Pies aktywny, który bez najmniejszego cienia wątpliwości odpowiada na każdą prowokację innego zwierzęcia wysuniętą w jego stronę.


  • Foksterier szorstkowłosy

  • Foksterier szorstkowłosy
Czujny i odważny, przy tym jest psem towarzyskim i przyjacielskim dla swego opiekuna i rodziny, z którą wspólnie zamieszkuje. Nie jest psem polecanym osobom posiadającym nazbyt nerwowy charakter. Czasami może sprawić kłopot w związku ze zbyt dużą ruchliwością swej postaci.

Pozostawiony samemu sobie może bardzo szybką stać się psim włóczęgą, korzystającym z mieszkania w charakterze lokum na swe wyjścia w teren.

Nieco trudniejsza odmiana niż foksterier krótkowłosy we wspólnym zamieszkiwaniu w małym mieszkaniu. Odradzana jako odmiana psa dla ludzi starszych i osób mających problemy zdrowotne.

  • Foksterier szorstkowłosy a dziecko

Według niektórych hodowców Foksterier szorstkowłosy uchodzi za nieco krnąbrniejszą odmianę psa niż jego kuzyn, którym to jest foksterier krótkowłosy. Nie mniej jednak jest to odmiana psa uwielbiającego wszelkie formy zabawy i wspólne, radosne spędzanie czasu ze swym opiekunem i dziećmi będącymi uczestnikami codziennego życia rodzinnego. Odmiana psa, która zdecydowanie lepiej porozumiewa się z dziećmi nieco starszymi. Nadto rozpieszczony pies w przypadku pojawienia się nowego członka w rodzinie, którym będzie małe dziecko, może zacząć wykazywać oznaki zazdrości i przejawiać niechęć w stosunku do dziecka.

Inne nazwy to: Wire Fox Terrier, Wire-Haired Fox Terrier.

Klasyfikacja FCI - grupa III, sekcja 1

Tagi artykułu:


Zobacz także: