Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Owczarek niemiecki długowłosy
Rasy psów myśliwskich >>

Rasa: Golden retriever

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Starając się przetłumaczyć w dosłowny i odpowiednio dopasowany do charakteru tego psa Golden retriever oznaczałoby „złoty poszukiwacz”, gdzie poszukiwacza należy potraktować w nieco innym kontekście mianowicie odszukać, odnaleźć, co dałoby w końcowym wyniku dedukcji nazwy tego psa, nazwę „złotego aportera”. Jest to związane z jego cechami charakteru oraz miejscem, z którego wywodzi się pierwotnie rasa retriever. Rasa tych psów wywodzić by się miała z wybrzeży Nowej Funlandi, gdzie służyły one głównie jako psy aportujące oraz psy pociągowe, niezwykle pomocne w pracy miejscowych rybaków. Będąc silnymi i wytrzymałymi psami doskonale nadawały się także do prac w wodzie, tego typu jak wyciąganie sieci z rybami lub podpływanie z liną cumowniczą łodzi do brzegu.

Na tereny kontynentu europejskiego miały one trafić wraz z podróżującymi marynarzami i kupcami handlującymi towarami z odległych krain drogą morską. Miało się to stać na przełomie XVIII-XIX wieku. Dzięki zainteresowaniu arystokratów angielskich psami północy, doskonale sprawdzającymi się, jako niezawodne psy aportujące trafiły one na teren Anglii.

Powstanie rasy typowego Golden retrievera odbywało się przez kilkanaście lat a pierwszą osobą, która jest uznawana za twórcę tej odmiany psa jest angielski arystokrata znany, jako lord Tweedmouth wcześniej będący sir Dudley Marjoriebanks to właśnie on zaczął krzyżować pierwsze psy „złotej rasy retrievera”. Jak to zapisał w swej księdze hodowlanej w początkowym okresie hodowli użył on wavy coated retrievera i tweed water spaniela, następnie przez kolejne kilkanaście lat psy krzyżowane były z Seterem irlandzkim i Blooodhoundem. Swego czasu istniała także teoria, że pierwsze psy wykorzystane do tworzenia tej rasy miały pochodzić od złocistych owczarków, które to lord dostrzegł w występach pewnego rosyjskiego cyrku. Jednak po udostępnieniu zapisków zamieszczonych w księgach teoria ta w znaczny sposób straciła na swej wiarygodności, stając się raczej czymś w rodzaju ciekawej historyjki na temat tej rasy.

Dzięki znacznemu zainteresowaniu hodowców angielskich w 1913 roku zostały zarejestrowane pierwsze psy tej rasy nazywane wówczas „złocisty flat coated” lub „yellow retriever”. Z biegiem czasu w 1920 roku nazwa została zmieniona na znaną w dniu dzisiejszym Golden retriever. W dniu dzisiejszym jest ona postrzegana za jedną z bardziej przyjaznych ras.

Jego waga waha się 27-36 kg

Wzrost w kłębie 51-61 cm.

 • Najczęstsze choroby i dolegliwości


 • Golden retriever

 • Golden retriever
Pomimo faktu iż Golden retrievery są uważane za jedne z bardziej długowiecznych psów, ilość chorób  i różnorakich dolegliwości mogących przytrafić się tej rasie jest dosyć znaczna. Do najczęściej spotykanych należały będą bez wątpienia choroby stawów, w tym oczywiście dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, choroba tak charakterystyczna dla większości ras dużych. W 70 procentach ilości spotkanych przypadków są to choroby o podłożu genetycznym, ich objawem jest tzw. niepewny nieco falujący chód. Innym rodzajem dolegliwości mogących występować u tej rasy jest zapalenie wiązadeł ścięgna. Czasami u niektórych osobników spośród tej rasy mogą uwidocznić się problemy związane z oczami, jednym z nich dość niebezpiecznym schorzeniem, które nie będąc leczone może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku jest katarakta, inaczej nazywana także zaćmą charakteryzująca się zmętnieniem soczewki oka. Poza kataraktą może także czasami dojść do wystąpienia objawów PRA, czyli postępującego zaniku siatkówki oka. Innymi dolegliwościami oka w przypadku tej rasy okazują się być także dystrofia rogówki przyczyniająca się w znacznym stopniu do zakłóceń widzenia u psa. Istnieje także możliwość czasowego zapalenia oka. Czasem może dojść do zapalenia ucha przyczyniającego się do wystąpienia objawów głuchoty.

 • Wady i zalety Golden retrievera

Jedną z nadrzędnych zalet rasy Golden retriever jest bez wątpienia fakt rzadko spotykanej umiejętności łatwego przystosowania się i zaaprobowania warunków mieszkaniowych, w których przyjdzie mu zamieszkiwać. Związane to jest z faktem, że psy tej rasy uwielbiają przebywać w gronie ludzkiej rodziny. Należy jednak pamiętać, że są to psy wymagające aktywnego spędzania czasu i to w nieco znaczniejszej ilości od przeciętnego spaceru. Golden retriever jest psem posłusznym i łatwo przyswajającym naukę komend jak i odpowiedniego zachowania w oparciu o poczynione własne obserwacje. Jest to odmiana psów obdarzonych dużą inteligencją. Rasa psa postrzegana, jako rzadko szczekającego i dobrze tolerującego inne zwierzęta. Praktycznie niespotykane są formy agresji pośród zdrowych, dobrze ułożonych osobników wywodzących się z tej rasy. Psy tej rasy są jednymi z chętniej wykorzystywanych w zajęciach dogoterapii, metodzie w znaczny sposób wspomagającej rehabilitację. Ze względu na swe zamiłowanie do aktywnej formy spędzania czasu jest to także pies dosyć chętnie biorący udział w różnorakich dyscyplinach psiego sportu.


 • Golden retriever

 • Golden retriever

 • Golden retriever a dziecko

Jego łagodny charakter jest niejako wyznacznikiem doskonałego psa dla osób zarówno w podeszłym wieku jak i tych najmłodszych. Praktycznie wszyscy z hodowców i właścicieli tego psa postrzegają go, jako pełnego niesamowitej radości życia, potrafiącego wręcz zarażać swą pogodą psiego ducha wszystkich dookoła. Golden retriever jest odmianą psa świetnie odnajdującego doskonały kontakt z dziećmi. We wspólnej zabawie potrafi się z nimi nieco zapomnieć, zresztą według wielu hodowców jest to odmiana psa, która będącego nawet w podeszłym wieku będzie miała w sobie coś z małego szczeniaka. Nie przeszkadza mu to jednak być spokojnym i niesamowicie opanowanym psem. Bez najmniejszego cienia wątpliwości, Golden retriever jest odmianą psa uwielbiającego ruch i wszelkiego rodzaju zabawy na świeżym powietrzu, największa karą, jaką może go spotkać to zamknięcie go w kojcu. Rasa psa niesamowicie oddanego i ufnego względem ludzi.

Inne nazwy to: Yellow retriever, Russian Retriever.

Cena szczeniąt z rodowodem 800 - 2500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka).

Klasyfikacja FCI - grupa VIII, sekcja 1

Golden retriever - dodatkowe zdjęcia:

Złoty pies - Golden retriever Pies który kocha ludzi Golden Piesek w fioletowych kwiatkach


Tagi Artykułu: golden, golden a labrador, golden retriever, golden retriever cena, golden retriever charakter, golden retriever choroby, golden retriever długość życia, golden retriever forum, golden retriever oddam, golden retriever pielęgnacja, golden retriever pies czy suka, golden retriever rasa, golden retriever szczeniaki, golden retrievera, golden retrievery, golden retriver, grupa viii fci, pies, psy, rasy psów, retriever, retriever golden


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Ciąża u psa

Rasy psów nasi ulubieńcy

Dobór hodowlany

Rasy psów nasi ulubieńcy

Imiona psów

Rasy psów nasi ulubieńcy

King charles spaniel

Rasy psów nasi ulubieńcy

Szkolenie psa podstawy

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Pozostałe zdjęcia psów rasy: Golden retriever

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Prezentacja psa na wystawie
  Wystawy psów organizowane są przede wszystkim, dlatego, żeby ocenić zewnętrzną budowę ciała, a także...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Psy w starożytnym Rzymie
  Psy w starożytnym Rzymie, a konkretnie rzecz biorąc psy pasterskie, pełniły dwojakie funkcje. Pierws...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Aaa pieski dwa
  Wiele zwierząt w tym także i psy uwielbiają spać, a dużo ras psów według twierdzenia ich właścicieli...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Rasy psów na H
  Niniejsze zestawienie obejmuje wszystkie rasy psów na H. Życzymy miłej lektury. Psy na H to: Ha...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Pielęgnacja Yorka
  Jedną z coraz to popularniejszych psich ras staje się malutki, prześliczny Yorkshire terrier, jednak...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Wiersze o psach nieznanych autorów
  Wielu znanych pisarzy wykorzystuje w swojej twórczości motywy miłości zwierząt do człowieka i ich be...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Żywienie psów otyłych
  Podobnie jak ludzie tak i źle odżywiane psy mogą zapadać na wiele różnorakich chorób, z tego rodzaju...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Tradycja jedzenia psiego mięsa w Europie
  Tradycja jedzenia psiego mięsa w Europie czasów nowożytnych na nowo jednak odżyła. Z przekazów źródł...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu