Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Golden retriever

Starając się przetłumaczyć w dosłowny i odpowiednio dopasowany do charakteru tego psa Golden retriever oznaczałoby „złoty poszukiwacz”, gdzie poszukiwacza należy potraktować w nieco innym kontekście mianowicie odszukać, odnaleźć, co dałoby w końcowym wyniku dedukcji nazwy tego psa, nazwę „złotego aportera”. Jest to związane z jego cechami charakteru oraz miejscem, z którego wywodzi się pierwotnie rasa retriever. Rasa tych psów wywodzić by się miała z wybrzeży Nowej Funlandi, gdzie służyły one głównie jako psy aportujące oraz psy pociągowe, niezwykle pomocne w pracy miejscowych rybaków. Będąc silnymi i wytrzymałymi psami doskonale nadawały się także do prac w wodzie, tego typu jak wyciąganie sieci z rybami lub podpływanie z liną cumowniczą łodzi do brzegu.

Na tereny kontynentu europejskiego miały one trafić wraz z podróżującymi marynarzami i kupcami handlującymi towarami z odległych krain drogą morską. Miało się to stać na przełomie XVIII-XIX wieku. Dzięki zainteresowaniu arystokratów angielskich psami północy, doskonale sprawdzającymi się, jako niezawodne psy aportujące trafiły one na teren Anglii.

Powstanie rasy typowego Golden retrievera odbywało się przez kilkanaście lat a pierwszą osobą, która jest uznawana za twórcę tej odmiany psa jest angielski arystokrata znany, jako lord Tweedmouth wcześniej będący sir Dudley Marjoriebanks to właśnie on zaczął krzyżować pierwsze psy „złotej rasy retrievera”. Jak to zapisał w swej księdze hodowlanej w początkowym okresie hodowli użył on wavy coated retrievera i tweed water spaniela, następnie przez kolejne kilkanaście lat psy krzyżowane były z Seterem irlandzkim i Blooodhoundem. Swego czasu istniała także teoria, że pierwsze psy wykorzystane do tworzenia tej rasy miały pochodzić od złocistych owczarków, które to lord dostrzegł w występach pewnego rosyjskiego cyrku. Jednak po udostępnieniu zapisków zamieszczonych w księgach teoria ta w znaczny sposób straciła na swej wiarygodności, stając się raczej czymś w rodzaju ciekawej historyjki na temat tej rasy.

Dzięki znacznemu zainteresowaniu hodowców angielskich w 1913 roku zostały zarejestrowane pierwsze psy tej rasy nazywane wówczas „złocisty flat coated” lub „yellow retriever”. Z biegiem czasu w 1920 roku nazwa została zmieniona na znaną w dniu dzisiejszym Golden retriever. W dniu dzisiejszym jest ona postrzegana za jedną z bardziej przyjaznych ras.

Jego waga waha się 27-36 kg

Wzrost w kłębie 51-61 cm.

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości


  • Golden retriever

  • Golden retriever
Pomimo faktu iż Golden retrievery są uważane za jedne z bardziej długowiecznych psów, ilość chorób  i różnorakich dolegliwości mogących przytrafić się tej rasie jest dosyć znaczna. Do najczęściej spotykanych należały będą bez wątpienia choroby stawów, w tym oczywiście dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, choroba tak charakterystyczna dla większości ras dużych. W 70 procentach ilości spotkanych przypadków są to choroby o podłożu genetycznym, ich objawem jest tzw. niepewny nieco falujący chód. Innym rodzajem dolegliwości mogących występować u tej rasy jest zapalenie wiązadeł ścięgna. Czasami u niektórych osobników spośród tej rasy mogą uwidocznić się problemy związane z oczami, jednym z nich dość niebezpiecznym schorzeniem, które nie będąc leczone może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku jest katarakta, inaczej nazywana także zaćmą charakteryzująca się zmętnieniem soczewki oka. Poza kataraktą może także czasami dojść do wystąpienia objawów PRA, czyli postępującego zaniku siatkówki oka. Innymi dolegliwościami oka w przypadku tej rasy okazują się być także dystrofia rogówki przyczyniająca się w znacznym stopniu do zakłóceń widzenia u psa. Istnieje także możliwość czasowego zapalenia oka. Czasem może dojść do zapalenia ucha przyczyniającego się do wystąpienia objawów głuchoty.

  • Wady i zalety Golden retrievera

Jedną z nadrzędnych zalet rasy Golden retriever jest bez wątpienia fakt rzadko spotykanej umiejętności łatwego przystosowania się i zaaprobowania warunków mieszkaniowych, w których przyjdzie mu zamieszkiwać. Związane to jest z faktem, że psy tej rasy uwielbiają przebywać w gronie ludzkiej rodziny. Należy jednak pamiętać, że są to psy wymagające aktywnego spędzania czasu i to w nieco znaczniejszej ilości od przeciętnego spaceru. Golden retriever jest psem posłusznym i łatwo przyswajającym naukę komend jak i odpowiedniego zachowania w oparciu o poczynione własne obserwacje. Jest to odmiana psów obdarzonych dużą inteligencją. Rasa psa postrzegana, jako rzadko szczekającego i dobrze tolerującego inne zwierzęta. Praktycznie niespotykane są formy agresji pośród zdrowych, dobrze ułożonych osobników wywodzących się z tej rasy. Psy tej rasy są jednymi z chętniej wykorzystywanych w zajęciach dogoterapii, metodzie w znaczny sposób wspomagającej rehabilitację. Ze względu na swe zamiłowanie do aktywnej formy spędzania czasu jest to także pies dosyć chętnie biorący udział w różnorakich dyscyplinach psiego sportu.


  • Golden retriever

  • Golden retriever

  • Golden retriever a dziecko

Jego łagodny charakter jest niejako wyznacznikiem doskonałego psa dla osób zarówno w podeszłym wieku jak i tych najmłodszych. Praktycznie wszyscy z hodowców i właścicieli tego psa postrzegają go, jako pełnego niesamowitej radości życia, potrafiącego wręcz zarażać swą pogodą psiego ducha wszystkich dookoła. Golden retriever jest odmianą psa świetnie odnajdującego doskonały kontakt z dziećmi. We wspólnej zabawie potrafi się z nimi nieco zapomnieć, zresztą według wielu hodowców jest to odmiana psa, która będącego nawet w podeszłym wieku będzie miała w sobie coś z małego szczeniaka. Nie przeszkadza mu to jednak być spokojnym i niesamowicie opanowanym psem. Bez najmniejszego cienia wątpliwości, Golden retriever jest odmianą psa uwielbiającego ruch i wszelkiego rodzaju zabawy na świeżym powietrzu, największa karą, jaką może go spotkać to zamknięcie go w kojcu. Rasa psa niesamowicie oddanego i ufnego względem ludzi.

Inne nazwy to: Yellow retriever, Russian Retriever.

Cena szczeniąt z rodowodem 800 - 2500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka).

Klasyfikacja FCI - grupa VIII, sekcja 1

Tagi artykułu:


Zobacz także: