Udostępnij ten artykuł.

Historia Jagdteriera w Polsce

Historia niemieckiego teriera myśliwskiego w Polsce rozpoczęła się w 1959 roku. Pierwszym zarejestrowanym hodowcą krajowym był inżynier Zygmunt Metzig (hodowla „z Kudyp”), pracownik administracji Lasów Państwowych oraz wieloletni przewodniczący oddziału kynologicznego w Olsztynie. Pierwsze teriery, sprowadzone z niemieckiej hodowli „Baltia” prowadzonej przez jednego z czterech twórców rasy, nosiły imiona Ismo (gładki, czarny z podpalaniem, z hodowli Jaegerkorn) Nudel  (buropopielata  suka).
W tamtych czasach niemieckie teriery znajdowały się również w posiadaniu  Ambasady Belgii w Warszawie. Pomimo, że nie były rejestrowane w Polskim Związku Kynologicznym odegrały istotną rolę w tworzeniu hodowli w naszym kraju. Do rozwoju rasy przyczynił się wydatnie Tomasz Obirek, który pomagał pracownikom placówki w organizacji polowań w Polsce. Obirek zakupił także sukę Teriera od Belgów, którą następnie rozmnażał – niektóre szczenięta zrodzone w jego hodowli zostały zarejestrowane w księgach rodowodowych. Duże znaczenie dla przyszłej hodowli miało także importowanie osobników z terenów Niemiec przez Lasy Państwowe. W latach 60. wwieziono do Polski kilkanaście egzemplarzy, które następnie przekazano myśliwym z północno-wschodniej Polski. Nie trzeba było długo czekać, aby teriery niemieckie stały się tak popularne jak foksteriery szorstkowłose.

Historia jagdteriera w Polsce – Edward Sumiński

Postacią szczególnie istotną dla polskiej hodowli Jagdterierów jest Edward Sumiński – lekarz weterynarii oraz przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Kynologii Łowieckiej na przełomie lat 70. i 80. Sumiński, jako pierwszy obcokrajowiec otrzymał od Deutschen Jagdterrier-Klub srebrną oznakę za wybitne zasługi w propagowaniu rasy poza krajem ojczystym. Na początku lat 60. nabył czekoladowe szczenię z hodowli „z Kudyp”; pies okazał się niezastąpionym kompanem wypraw łowieckich. W czasie jednej z wypraw bieszczadzkich siedział przez długie godziny w zasypanej śniegiem norze, z której po rozkopaniu wyciągnięto go razem z lisem. Druga suczka, Akra, dała się poznać jako skuteczny norowiec-oszczekiwacz i została wpisana do księgi wstępnej w latach 60. Trzecim Jagem Sumińskiego była suka z renomowanej austriackiej hodowli von der Großen Tulon, która wydała na świat kilka wspaniałych miotów.


Historia Jagdteriera w Polsce

Pies Jagdterier (niemiecki terier myśliwski)

W 1965 roku jagdteriery wraz szorstkowłosymi foksami stanowiły drugą pod względem liczebności grupę czworonogów myśliwskich – prześcigały je jedynie wyżły niemieckie szorstko- i krótkowłose  z foksterierami. Niestety, liczebność populacji nie przekładała się na jakość. Próby hodowlane wykazały bowiem, że większość psów nie ujawniała trzech głównych cech właściwych dla rasy: zawziętości, ciętości i wytrwałości. Ponadto czworonogi znacznie odbiegały  pod względem eksterieru od wzorca przyjętego na świecie. Jakby tego było mało, opiekunowie również nie byli przygotowani do prowadzenia psów. Rozwiązaniem tych wszystkich problemów miało być powołanie ośrodka szkoleniowego, w którym odbywałyby się kursy dla menerów w zakresie szkolenia i układania psów myśliwskich. W latach 1963–65 w rębowolskim ośrodku przeszkolono aż 213 myśliwych! W tym czasie funkcjonowały kenele „z Łańska”, „z Ramuk”, „Lisi Jar” i inne. W tym okresie swoją pierwszą sukę nabył Stanisław Berliński. W 1970 roku Bera wygrała ogólnokrajowy konkurs psów myśliwskich małych w klasie dzikarzy zorganizowany przez Powiatową Radę Łowiecką w Tucholi. Wygrana przyniosła sławę menerowi i jego hodowli „Dzicze Echo” – najstarszej funkcjonującej po dziś dzień hodowli niemieckich terierów w Polsce.

W latach 70. popularność jagdteriera wciąż rosła. Hodowcy sprowadzili z Czechosłowacji sporo psów, które doskonale radziły sobie na łowisku.

Historia jagdteriera w Polsce – Współczesność

W 2007 roku zarejestrowano 424 jagdteriery w tym 60 reproduktorów i 95 suk hodowlanych. Obecnie najwięcej psów tej rasy przychodzi na świat na terenie bydgoskiego i poznańskiego oddziału ZKwP. Od 1992 roku, kiedy wprowadzono w Polsce obowiązek tatuowania szczeniąt, w obu oddziałach urodziło się ok. tysiąc terierów. Liczebność populacji utrzymuje się na stałym poziomie.

Myśliwy i jego psy rasy Jagd terier

Myśliwy i Jagdteriery

Dlaczego psy Jagdterier cieszą się tak dużą popularnością?

Niemieckie teriery są psami pojętnymi, oddanymi opiekunowi, a co najważniejsze niewymagającymi szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. 95 proc. wszystkich psów pozostaje w rękach myśliwych, dzięki czemu rasa utrzymała swoją czystość i nie zatraciła pierwotnych cech użytkowych. Do wzrostu zainteresowania rasą przyczyniło się powołanie przez ZG ZKwP uchwałą z 18 października 2008 r. Klubu Niemieckiego Teriera Myśliwskiego w Polsce, z wybieralnymi władzami. Dotychczas do klubu zapisało się ponad 130 miłośników rasy.
Jako że od dłuższego czasu notuje się w Polsce systematyczny wzrost pogłowia lisa i dzika, coraz więcej myśliwych szuka małego i wszechstronnego teriera, który sprawdzi się w pracy w polu. Dzisiejsze jagdy nie są już tak szalone, niezrównoważone i polujące na „własną łapę”, jak dawne egzemplarze. Znany i ceniony kynolog, Henryk Nawrot,  tłumaczy, że na skutek selekcji, psy stały się nieco bardziej spolegliwe i chętniej słuchają właściciela. Nadal są ruchliwe, odważne i żwawe, ale przy tym bardziej zrównoważone, pojętne i mądre. Myśliwy, który raz poznał zalety psa, już zawsze pozostanie wierny rasie.

dzieje jagdteriera, historia jagd terier, historia jagdteriera w polsce, historia niemieckiego teriera myśliwskiego, historia niemieckiego teriera myśliwskiego w polsce, historia psa, historia psa jagdterier, jagd terier historia, jagdterier, jagdterier historia, jagdterier historia psa, jagdterier historia rasy, jagdterier historia rasy psow, jagdterier jego historia, jagdterier korzenie, jagdterier linia pochodzenia, jagdterier pochodzenie, jagdterier początki, jagdterier rys historyczny, jagdterrier, jak powstał jagdterier, niemiecki terier myśliwski, niemiecki terier myśliwski historia, niemiecki terrier myśliwski, niemieckie teriery, pies jagdterier historia, rasa psa jagdterier, rasa psa niemiecki terier myśliwski, skąd pochodzi jagdterier, skąd się wywodzi jagdterier, teriery niemieckie, teriery niemieckie historia

Tagi artykułu: