Udostępnij ten artykuł.

Historia Manchester Terriera

Historia Manchester Terriera

Manchester Terier (Black and tan terrier) wywodzi się od kilku staroangielskich ras terierów w tym nieistniejącej już rasy Black & Tan Terrier o czarno podpalanym umaszczeniu. Wizerunki psów pojawiają się w ilustrowanym rękopisie "Godziny Virgin" datowanym na około 1500 rok. Najwcześniejszy opis pochodzi od dra Caiusa – nadworny lekarz królowej Elżbiety I szczegółowo opisał małe, czarne podpalane psy w typie terriera, które pracowały w charakterze tępicieli szczurów. Czworonogi bardzo przypominały współczesne Manchestery.
Psy Manchester Terier są najstarszą angielską rasą psów pochodzącą najprawdopodobniej z XVI wieku; świadomie ukierunkowaną i wykorzystywaną do tworzenia wielu innych ras z grupy III FCI. Ich pochodzenie jest jednak dość niejasne. Bezpośredni przodkowie Manchester Terriera zostali zaprezentowani na angielskich wystawach w 1859 roku. Cztery lata później w czasie wystawy w Londynie zgłoszono 99 Manchesterów; podzielono je na trzy grupy za kryterium obierając wysokość w głębie.  Angielski Kennel Club poczynił pierwsze wpisy do księgi rodowodowej w 1873 roku.
Wyspiarze już pod koniec XIX wieku widzieli szansę na utworzenie co najmniej dwóch ras psów – w wersji miniaturowej i standardowej wielkości. Podział z 1863 roku znajduje swoje odzwierciedlenie w czasach współczesnych. Oprócz standardowego Manchester Terriera istnieje nieco mniejsza rasa, która różni się od niego wzrostem i szczegółami w budowie anatomicznej – English Toy Terier.

zdjęcie Manchester Teriera z 1893 roku

zdjęcie Manchester Teriera z 1893 roku

Historia Manchester Terriera

Manchester Terier znany z końca XIX wieku to pies przypominający nieco staffordshire bulteriera, o ciężkiej budowie ciała. Aby uszlachetnić budowę ciała czworonoga, a jednocześnie stworzyć doskonałego psa sprawdzającego się w czasie polowań na zające, poczęli dodawać do hodowli krew whippeta – dzięki temu posunięciu Manchester zyskał na szybkości. W 1920 roku angielski Kennel Club uznał dwie rasy Black&Tan Teriera – mniejszą i większą. Mniejszy typ jest znany obecnie w Wielkiej Brytanii jako English Toy. W niektórych krajach Toy Terrier jest traktowany jako miniaturowa odmiana Manchestera.
Oficjalne przyjęcie nazwy rasy Manchester Terier miało miejsce w 1924 roku.

Rozwój hodowli w XX wieku

W czasie I wojny światowej wprowadzono regulacje, które ograniczyły możliwość podróżowania; zawieszono także wystawy  psów. Utrzymanie hodowli i rozmnażanie psów rodziły spore trudności; dodatkowo dochodził strach przed wścieklizną. W tym okresie liczebność populacji Black&Tanów gwałtownie spadła. Rasa przetrwała wyłącznie dzięki staraniom miłośników. Niestety, w późniejszym czasie zainteresowanie rasą zmalało do tego stopnia, że po II wojnie światowej ostało się zaledwie jedenastu jej czystej krwi przedstawicieli. W 1952 roku utworzono bazę hodowlaną, dzięki której udało się uratować tę fantastyczna rasę  i przywrócić dawną świetność.
W Polsce hodowla Manchesterów zaczęła się dość późno, bo dopiero w 1996 roku. Wówczas w hodowli Aluzja urodził się pierwszy miot.

pies rasowy Manchester Terrier

Manchester Terrier dziś

Problemy

Populacja europejskich Manchesterów jest dość mała, w związku z czym dobór odpowiednich partnerów do rozrodu sprawia hodowcom spore problemy. Współczesny Manchester to pies o eleganckim wyglądzie i płynnych liniach ciała. Ważne jest, aby na sierści występowały typowe znaczenia dla rasy, a zatem wszystkie kropki i kreski w umaszczeniu. W dawnych czasach uszy były kopiowane, niemniej dzisiaj zrezygnowano z tego procederu. Uszy w kształcie litery V nadają rasie szlachetnego wyglądu.

Historia Manchester Terriera – Ciekawostka

Małe manchester terriery były niegdyś wykorzystywane na polowaniach jako psy myśliwskie do przeszukiwania lisich nor. Jako że nie mogły dotrzymać kroku większym psom gończym, jeźdźcy trzymali je w specjalnie zaprojektowanych skórzanych sakwach i wypuszczali dopiero po dotarciu na miejsce.

manchester terrier, manchester terrier historia, pies manchester terrier, pies rasy terier, rys historyczny manchester terrier, terrier, manchester terrier, manchester terrier historia, pies manchester terrier, pies rasy terier, rys historyczny manchester terrier, terrier

Tagi artykułu: