Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Inuici i psy
Historia rasy Alaskan malamute >>

Historia rasy Yorkshire Terrier

Kategorie Artykułu:
Psy > Historia psa > Psy użytkowe i robocze

Yorkshire Terier był początkowo znany jako Broken Terrer Haired Scotch, a następnie jako Toy Terrier. Właściwa nazwa rasy została utrwalona w 1874 roku.

Warto pamiętać, że wszystkie teriery były pierwotnie psami myśliwskimi, a Yorki nie stanowią w tym względzie wyjątku. Niestety, wraz z upływem czasu użytkowość terierów zaczęła się zawężać, aż koniec końców ograniczyła się do pola towarzyskiego. Współczesne Yorkshire teriery pełnią funkcje zwierząt do towarzystwa i trudno sobie wyobrazić, że mogły niegdyś służyć myśliwym w czasie polowań. Czy tak mały i słodki mógłby sprawdzić się jako czworonóg myśliwski? Nieprawdopodobne a jednak prawdziwe!

Historia rasy Yorkshire terrier

Yorkshire Teriery to psy o wyspiarskich korzeniach. Nazwa rasy pochodzi od hrabstwa Yorkshire, z którego mieli pochodzić przodkowie współczesnych miniaturek. Na podstawie wyglądu rasy uważa się, że do jej wyhodowania wykorzystano trzy rasy psów przywiezionych ze Szkocji do Anglii przez górników i robotników. Są to: Clydesdale, Paisley i Skye.
Yorki były od zawsze utożsamiane z  ratterami, czyli psami wykorzystywanymi do zabijania szczurów i robactwa ukrywających się w małych pomieszczeniach. Oczywiście jest w tym dużo prawdy. Małe rasy psów doskonale radziły sobie z wyłapywaniem pasożytów, gdyż z łatwością wchodziły w najmniejsze i najciaśniejsze kąty. Popularne miniaturki pracowały niegdyś w kopalniach i innych zakładach państwowych, pomagając pracownikom w walce z pasożytami. Funkcje psów nie ograniczały się jednak do rattingu! Myśliwi bardzo szybko odkryli instynkt łowiecki Yorków i wykorzystali je do polowań na drobną zwierzynę leśną. Yorki bardzo umiejętnie polowały na zwierzęta, które żyły w jaskiniach i norach leśnych. Może się to wydawać dość śmieszne, ale myśliwi nosili Yorki w kieszeni, gdy udawali się na polowanie na lisy, borsuki i inną małą zwierzynę. Po dotarciu na miejsce napuszczali miniaturki na nory, które były przezeń bardzo sprawnie rozkopywane.

Dzikie zwierzęta zapędzone w ślepą uliczkę i otoczone ze wszystkich stron mogły stać się bardzo agresywne (szczególnie jeśli broniły swoich młodych). Yorkshire Terrier musiały odznaczać się zatem dużą odwagą i męstwem, aby szybko dotrzeć do zdobyczy i ja obezwładnić. Niektóre Yorki do dziś zachowały swoją awanturniczą naturę i wrodzony instynkt myśliwski. Przyjmując Yorka pod dach, raczej zrezygnujmy z pomysłu zakupu szczurów, chomików i innych gryzoni!

Huddersfield Ben – pierwowzór współczesnego Yorka

Huddersfield Ben to jeden z najsłynniejszych psów rasy Yorkshire Terrier i jednocześnie jej protoplasta. Urodził się ok. 1865 i zmarł 23 września 1871.  Był laureatem wielu nagród; wygrywał konkurst na najlepszego psa wystawowego i zawody w łapaniu szczurów.  Ben był nieco większy niż standardowy Yorkshire Terrier, niemniej patrząc na grafiki z epoki możemy dojść do wniosku, że jest niemal taki sam jak współczesne Yorki.

Pies został wyhodowany przez pana W. Eastwood w Leeds  w Anglii. Rzucając okiem na rodowód psa, możemy dojść do wniosku, że był wyhodowany zgodnie z zasadami linebredu (skrzyżowania matki z synem).

XX wiek i popularnośc rasy York

Początek XX wieku był dość ciężkim okresem dla rasy. Popularność Yorkshire Terrier zaczęła gwałtownie spadać. Dopiero w czasie II wojny światowej nastąpił pewien przełom. Stało się to za sprawą małego Yorka imieniem Smoky. Smoky służył przez pewien czas w  piątym pułku Air Force na Pacyfiku. Jeden z amerykańskich żołnierzy znalazł Smoky’ego w dziurze po bombie w pobliżu granicy japońskiej w Nowej Gwinei.

Piesek nie rozumiał wprawdzie poleceń w języku angielskim i japońskim, ale szybko stał się częścią oddziału. Brał udział w ponad 150 nalotach powietrznych i 12 morskich misjach. Żołnierze wychwalali niesamowitą odwagę psa, który stał się nie tylko ich pomocnikiem, ale także przyjacielem. Służąc u żołnierzy amerykańskich, szybko nauczył się zabawnych sztuczek, które nie tylko dawały żołnierzom rozrywkę,  ale także ratowały ich od opresji. To właśnie dzięki dzielnemu psiakowi, udało się przeprowadzić linię telegraficzną biegnącą przez terytorium wroga! Kto by podejrzewał, że mały, bezbronny piesek będzie tajemną bronią wojsk amerykańskich?

Po wojnie Smoky spędzała czas odwiedzając szpitale kombatanckie wraz ze swoim panem,  Williamem Wynne, człowiek, który go znalazł.

Współczesność

Obecnie Yorskshire Terier jest jedną z najbardziej popularnych ras psów miniaturek na świecie.

Ciekawostka!

Yorki stały się psami do towarzystwa dopiero w czasach wiktoriańskich. Wcześniej pełniły funkcje zwierząt użytkowych.

Paisley Terrier

Wymarła rasa psów Paisley Terrier


Tagi Artykułu: broken terrer haired scotch, historia jorka, historia psa yorka, historia rasy psa york, historia rasy yorkshire terrier, historia york terriera, historia yorka, huddersfield ben, instynkt łowiecki yorków, jak powstał york, jork, mała rasa psów, pies w wojsku, psa yorka, psy do towarzystwa, psy do zabijania szczurów, rasa psa york, rasa psów z hrabstwa yorkshire, toy terrier, użytkowość terierów, współczesne yorkshire terriery, wymarła rasa psów paisley terrier, york, york smoky, yorka, yorkshire terier, yorkshire terrier, yorkshire terrier na wojnie


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Chinese Imperial Dog

Rasy psów nasi ulubieńcy

Ciąża urojona u suki objawy i leczenie

Rasy psów nasi ulubieńcy

Jak dbać o zęby psa?

Rasy psów nasi ulubieńcy

Psy dla osób starszych

Rasy psów nasi ulubieńcy

Żywienie psów ras małych

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu