Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Wykaz alfabetyczny - imiona dla psów
Polska lista imion dla psów >>

Imiona psów

Kategorie Artykułu:
Nasz pies > Imię dla psa

Maksio? Sunia? Gucio? Maja? Reks?

Wyborowi imienia dla psa można poświęcić długie tygodnie namysłu, albo też zdecydować się w kilka minut. Można przebierać w setkach propozycji, lub zostać przy pierwszym wariancie, jaki przyjdzie nam do głowy. Przy tak wielu istniejących sposobach oraz niekończących się możliwościach jedno tylko jest pewne – każdy pies musi imię posiadać.

Stały przydomek jest ważnym elementem ułatwiającym komunikację oraz pozwalającym na zawiązanie ścisłych więzi emocjonalnych pomiędzy zwierzęciem i człowiekiem. Daje on czworonogowi wyraźny punkt oparcia oraz sygnał do tego, że to właśnie on znajduje się w danym momencie w centrum naszego zainteresowania. Reakcje psa stają się bardziej przewidywalne, a egzekwowanie posłuszeństwa odbywa się znacznie sprawniej.  Dodatkowo co niemniej istotne, a przez wiele osób bywa jeszcze niestety traktowane mało poważnie – posiadający indywidualne imię pupil ma poczucie własnej odrębności i wyjątkowości, co wpływa na budowanie dobrego samopoczucia oraz kształtowanie pozytywnych wzorców zachowań. Jak więc najlepiej wywiązać się z tak odpowiedzialnego zadania? Przede wszystkim warto kierować się dobrem samego zainteresowanego, czyli postawić się chociaż na krótką chwilę na miejscu własnego podopiecznego.

Wszystkie psy, pomimo niekwestionowanej bystrości oraz inteligencji, lubią sytuacje jednoznaczne i zrozumiałe, gdzie odpowiednia reakcja na powtarzające się wydarzenia może być podejmowana niemal automatycznie. Dlatego też unikajmy imion, których brzmienie przypomina popularne komendy czy polecenia. Imiona psów w rodzaju Trop, Laser, Niemiec czy Warka mogą zostać w pierwszym momencie pomylone z okrzykami „trop!”, „leżeć!”, „nie!”, albo „waruj!”, zwłaszcza wtedy, gdy zwracamy się do zwierzęcia z dużej odległości. W takiej sytuacji wykazujący zawsze najlepsze chęci czworonóg popełni nie ze swojej winy błąd, lub zwyczajnie nie będzie wiedział, czego się od niego oczekuje.

Elementem wygody oraz jasności przekazu kierujmy się również przy wybieraniu imion długich i skomplikowanych. Upewnijmy się, że od nazw w rodzaju Niezapominajka, Szecherezada, Arystoteles, Inteligencik czy Australijczyk będziemy w stanie stworzyć dobrze rozpoznawalne dla nas oraz naszego pupila skróty, gdyż trudno sobie wyobrazić, abyśmy używali pełnej ich wersji za każdym, nawet najbardziej lakonicznym poleceniem. Udowodnione zresztą zostało, że zwierzętom o wiele łatwiej jest zapamiętać, a następnie bezbłędnie rozpoznawać imiona składające się z jednej lub dwóch sylab, co powinno nas skłonić do częściowego choć powstrzymania własnej inwencji twórczej.


 • Samoyed

 • Siberian husky

 • Buldog angielski

Pomysły na imiona psów

Wiele pomysłów na imiona psów może nam dostarczyć rasa psa oraz wynikające z niej cechy charakterystyczne. Jeśli więc mamy teraz w domu szczeniaka, to zastanówmy się, jak będzie on wyglądać po osiągnięciu dorosłości. Niekoniecznie imię Pchełka lub Okruszek może pasować do ogromnego Doga niemieckiego, czy Gigant albo Olbrzym do mikroskopijnego Chihuahua, jeśli oczywiście nie mamy na myśli zaplanowanego z premedytacją żartobliwego efektu. Do pekińczyka może jednak świetnie pasować dźwięk w rodzaju Yoko, Sudoku, do owczarka niemieckiego Bert, Wilhelm, Helmut, a na przedstawiciela rasy angielskiej można wołać Lord, Lady, Harry, albo Dżordż.

Nasze wyobrażenia o przyszłym pupilu mogą być bardzo konkretne, jednak rzeczywistość potrafi zweryfikować nawet najdoskonalsze plany. Dlatego warto poczekać kilka dni, aby nieco lepiej poznać charakter nowego zwierzaka oraz charakterystyczne dla niego zachowania. Nierzadko imię dla psa nasunie nam się wtedy samo, jak chociażby Łasuch, Królewna, Leniuch, Gryzoń, Wyjec czy Sprinter. Podobnie znaczące okazują się niekiedy wyróżniające naszego psa spośród innych cechy wyglądu zewnętrznego, które wielu właścicieli wykorzystuje do nadawania pupilom przydomków w rodzaju Kropka, Łatek, Puszek, Kłapouchy, Ciapek, Kitka albo Murzyn.


 • Shina inu

 • Kundelek

 • Basset hound

Jakiekolwiek nie byłyby motywy kierujące naszym wyborem, pamiętajmy jednak o tym, że imię nadawane jest psu po to, aby posługiwać się nim często i w każdym miejscu. Dlatego postarajmy się z góry odrzucić takie propozycje, które mogłyby zwierzę ośmieszyć (Siusiak, Dureń, Pokraka), albo nas samych wprawić w zakłopotanie oraz stać się powodem wstydu (Fiutek, Pedofil, Bandyta). Ryzykowne są również imiona ludzkie, trzeba bowiem liczyć się z tym, że wołając w parku na cały głos „Józef!” „Gustaw!” czy „Andżelika!” odwróci się w naszym kierunku kilka przypadkowych osób. Dodatkowo ostrożność nakazywałaby dowiedzieć się, czy w najbliższej rodzinie ktoś nie planuje nazwać akurat dziecka takim samym imieniem, co mogłoby wywołać niezręczną sytuację, a nawet kogoś obrazić.

Niewiele zresztą potrzeba, aby pupilowi nadać przydomek oryginalny i nietypowy, a inspiracje są dostępne na każdym kroku. Pomysły czerpać możemy z mitologii (Zeus, Afrodyta, Sokrates, Ikar, Homer czy Odyseusz), bajek i komiksów (Pluto, Dixi, Pongo, Robin, Smerfetka lub Muminek), a nawet literatury klasycznej (Don Kichot, Pani Bovary czy Atos, Portos lub Aramis).

Po przeczytaniu całych powyższych wywodów może się jednak okazać, że należymy akurat do tej grupy osób, która woli swojego psa nazwać w sposób tradycyjny oraz sprawdzony. Oczywiście nie ma niczego nagannego w stosowaniu imion psów  Burek, Reksio, Szarik, Azor, Tofik czy Sonia, Łatka, Nora, Saba i Pusia. Jedyne co należałoby zrobić, to zastanowić się, czy nie wybieramy imienia noszonego już przez pupila sąsiada, co prędzej czy później spowoduje niezręczną pomyłkę. Najważniejsze jest jednak, abyśmy raz wybrany przydomek stosowali z żelazną konsekwencją zarówno my, jak i pozostali członkowie rodziny, tak żeby nasz pies nie miał nigdy wątpliwości, że to do niego pragniemy się w danej chwili zwrócić.


Tagi Artykułu: imienia dla psa, imienia dla psów, imię dla pieska, imiona dla piesków, imiona dla piesków suczek, imiona dla psów suczek, imiona dla yorków, imiona kotów, imiona psów, imiona psów gwiazd, imiona psów rasowych, imiona psów suczek, imiona suczek, imiona zwierząt, imona dla psów, najpopularniejsze imiona psów, nazwy dla psów, oryginalne imiona dla psów, popularne imiona psów, psie imiona, śmieszne imiona psów


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Czy psy mają sny?

Rasy psów nasi ulubieńcy

Dowcipy o psach

Rasy psów nasi ulubieńcy

Ja i moje psy

Rasy psów nasi ulubieńcy

Piesek Boo - Pomeranian

Rasy psów nasi ulubieńcy

Spaniel a ogród

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Beagle
  Beagle to rasa należąca do grupy psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych, zaklasyf...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Cane corso
  Cane corso jest rasą psa mającego swego korzenie pośród molosa rzymskiego. Jego głównym, p...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Film Artysta i pies Uggie
  Ciekawostką jest fakt, że rolę psa Jacka grały aż trzy różne psy o imionach: Uggie, Dash i Dude. Ter...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Chart angielski Whippet kompendium
  Chart angielski Whippet jest uznawany za jednego z najlepszych psów wyścigowych dzięki swojej zwinno...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Mity i magia o psach
  W dawnych czasach psy w wielu kulturach były zwierzętami ofiarnymi, ale czasami również mówiono, że ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Cytaty i aforyzmy o psach
  Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Każdy z nas, kto ma swojego pupila w domu doskonale wie, że ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Choroby serca u psów
  Wraz z możliwością wystąpienia pierwszych objawów choroby serca u psów, niejednokrotnie możemy zaczą...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Babeczki w kształcie mopsa
  Ciekawe babeczki w kształcie mopsiego pyska. Do ich stworzenia wystarczyła odrobina masła orzechoweg...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Wyścigi psów - Coursing
  Coursing to są wyścigi psów, w których zwierzęta gonią atrapę ofiary, która jest ciągnięta za sznure...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Chart rosyjski Borzoj kompendium
  Chart rosyjski borzoj to pies rosyjskiej arystokracji, używany przez nią do polowań na wilki, lisy, ...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu