Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Jack Russell Terrier

Pierwsze wzmianki o rasie pochodzą z końca XVIII wieku. Wtedy też brytyjski pastor John Russell wyhodował pierwszy okaz białego Terriera, który miał służyć do poławiania lisów. Kilkanaście lat później hodowca zdecydował się skrzyżować dwa osobniki, w celu otrzymania psa z małymi, ciemnymi znaczeniami w okolicy pyska. Od tego czasu Terriery przeszły wiele modyfikacji i były wielokrotnie krzyżowane z różnymi osobnikami i rasami.
Eksplozja popularności rasy przypadła na okres po II wojnie światowej. W 1976 roku powstał pierwszy klub kynologiczny zrzeszający miłośników rasy Jack Russel Terrier. Pierwsze próby zbadania możliwości wciągnięcia psów na listę zwierząt rasowych przypadają na ostatnią dekadę XX wieku. W 2001 roku dokonano oficjalnego wpisania i zatwierdzenia rasy.

Ze względu na charakter pracy Jack Russell Terrier musi charakteryzować się solidnością i wytrzymałością. Wysokość psów w kłębie wynosi od 10 do 15 cali (25-38 cm), a masa waha się pomiędzy 14 a 18 funtami (6.4-8.2 kg). Długość ciała musi być proporcjonalna do wysokości psa. Sierść psa jest w przeważającej części biała; okolice głowy mogą przybierać barwę brązową, ciemno-brązową i czerwonawą. Rzadko możemy spotkać osobniki zupełnie białe. Szata Terriera posiada twarde, ostro zakończone włosy. Wyróżniamy trzy odmiany szaty: krótkowłosą, złamaną i szorstkowłosą. Odmiana złamana charakteryzuje się średniej długości włosem, zaś szorstkowłosa - długim. Na skórze zwierzęcia możemy niekiedy zaobserwować małe, czarne lub brązowe plamy.

Głowa psa jest średniej wielkości, lekko płaska między uszami, z wyraźnie zwężonymi oczyma. Szczęka powinna być silna, o mocnym kośćcu, ze zgryzem nożycowym i prostych zębach. Oczy przybierają kształt migdała, są ciemne, pełne życia i inteligencji. Małe uszy w kształcie litery V mają średnią grubość i pozostają lekko przyklapnięte. Gdy pies jest czujny, wierzchołek ucha nie powinien wykraczać poza zewnętrzny kącik oka. Ogon osadzony wysoko; w przeszłości był dokowany do około pięciu centymetrów.


  • Jack Russell Terrier

  • Jack Russell Terrier
Jack Russell Terrier są przede wszystkim psami pracującymi. Początkowo wykorzystywano je do wyławiania drobnej zwierzyny z nor i tępienia szczurów i pasożytów w gospodarstwach rolnych. Terriery są zwierzętami nad wyraz żywotnymi i niezwykle wytrwałymi. Właśnie te cechy sprawiły, że stały się niezawodnymi tropicielami i wypłaszaczami drobnej zwierzyny. Jack Russells Terriery mogą być czasami uparte i agresywne wobec innych zwierząt i ludzi, o ile nie są właściwie uspołecznione. Pomimo niewielkich rozmiarów psy te nie są zalecane dla osób zamieszkujących małe przestrzenie, chyba, że właściciel jest gotów wziąć na siebie trudne zadanie zapewnienia psu niezbędnej ilości ćwiczeń i stymulacji. Zapotrzebowanie na wysiłek fizyczny jest, bowiem odwrotnie proporcjonalne do rozmiarów zwierzęcia. Nadaktywne osobniki mogą wdawać się w konflikty z ich większymi kolegami; w związku z tym stale powinniśmy mieć je na uwadze. Russels Jack mogą sprawiać pewne problemy wychowawcze i z tego powodu nie stanowią odpowiedniego nabytku dla osób niewprawionych i nieobeznanych w tresurze i szkoleniu zwierząt.
W stosunku do rodziny zachowują się zazwyczaj poprawnie, jednakże ich zachowanie względem najmłodszych jest niekiedy nieodpowiednie. Psy pozostawione w domu przez dłuższy czas mogą zachowywać się w sposób nieodpowiedni: szczekać, gryźć meble i ujawniać zachowania destrukcyjne.

Czworonogi są generalnie zdrowe i przez długie lata mogą pracować w swoim zawodzie. Jack Russell Terriery  żyją średnio od 13 do 16 lat wiele zależy od prawidłowej opieki ze strony właściciela i odpowiedniego podejścia wychowawczego. Wszelkie schorzenia są zazwyczaj spowodowane działaniem genów recesywnych. Możemy wymienić wśród nich: dziedziczną zaćmę i ektopię, wrodzoną głuchotę, zwichnięcie rzepki, ataksję, miastenię, zespół Legg-Calve-Perthesa i chorobę von Willebranda.


  • Jack Russell Terrier

  • Jack Russell Terrier
Bardzo dużym zagrożeniem dla zwierząt jest kontakt z wydzieliną skunksa. Na skutek nagłego zderzenia może dojść do wstrząsu toksycznego, który doprowadza zazwyczaj do niedokrwistości nerek i śmierci. W lżejszej wersji spotkania ze skunksem dochodzi do naruszenia rogówki (wówczas należy przemyć ją przy użyciu odpowiedniego preparatu).

Zwichnięcie soczewki, znane również jako ektopia lentis, jest najczęstszym dziedzicznym zaburzeniem u Jack Russell Terrierów najczęściej pojawia się u psów w wieku od 3 do 8 lat. Istnieją dwa rodzaje zwichnięcia soczewki: tylne zwichnięcie (gdzie soczewka wsuwa się do tylnej części oka) i przednie (gdzie soczewka przesuwa się do przodu). Tylne zwichnięcie jest łagodniejsze, gdyż możemy całkowicie je wyleczyć. W przednim zwichnięciu soczewka może wsunąć się do przodu i ocierać o rogówkę uszkadzając ją; dodatkowym powikłaniem może być jaskra, której skutkiem jest zazwyczaj ślepota częściowa lub całkowita.

Wysokość: wysokość psa w kłębie wynosi od 25 cm do 35 cm

Waga: masa psa nie powinna przekraczać 7 kg.

Umaszczenie: Sierść zwierzęcia jest w dużej mierze biała. Miejscami występują niewielkie, brązowe, rudobrązowe lub czarne znaczenia. Znaczeniami objęte są głowa i nasada ogona. Niekiedy możemy spotkać osobniki całkowicie białe.

Pielęgnacja: pielęgnacja zwierzęcia nie sprawia większych trudności. Zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem stojącym przed właścicielem jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała zwierzęcia i dostarczenie mu odpowiedniej dawki ruchu.

Zdrowie: psy nie są chorowite, niemniej dopadają je pewne, typowe schorzenia. Wśród typowych chorób możemy wymienić: dziedziczną zaćmę i ektopię, wrodzoną głuchotę, zwichnięcie rzepki, ataksję, miastenię, zespół Legg-Calve-Perthesa i chorobę von Willebranda. Psy są bardzo narażone na choroby oczu: jaskrę, zwichnięcie soczewki i zaćmę.

Rodzina: Psy nie są agresywne, jednakże mogą zachowywać się w sposób niekontrolowany. Niespożytkowana energia może prowadzić do ujawnienia się zachowań destrukcyjnych. W stosunku do dzieci zachowują się zazwyczaj poprawnie, niemniej nie powinniśmy pozostawiać ich sam na sam z małymi dziećmi.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 1500 - 2800 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa III, sekcja 2

Tagi artykułu:


Zobacz także: