Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Kastracja psa - przed i po zabiegu
Krycie suki >>

Ciąża i poród u psa

Kategorie Artykułu:
Zdrowie > Rozmnażanie
Hodowla > Hodowla psa > Rozród psa

Ciąża u psa może przebiegać w sposób bezobjawowy. W wielu przypadkach możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że nasza suczka jest w ciąży. Brzmi to dosyć nieprawdopodobnie, jednakże większość samic dobrze znosi ten ciężki okres i nie widać żadnej różnicy w ich codziennym funkcjonowaniu.

Początkujący hodowca musi zdawać sobie sprawę, że dopiero po czterech tygodniach od sparzenia psów można zaobserwować pierwsze oznaki ciąży. Ciąża u zwierząt trwa przeciętnie od 59 do 65 dni w tym czasie suka powinna pozostawać pod ścisłym nadzorem lekarza weterynarii.  

Ciąża u psa jej przebieg

Pierwszy miesiąc ciąży u psa nie wymaga od nas żadnych większych działań. Niemniej jednak należy skonsultować się z lekarzem i ustalić orientacyjny termin rozwiązania. Kilkudniowe odchylenia od normy nie powinny wprawdzie wpłynąć na dalszy rozwój szczeniąt, jednakże kontrola lekarska pomoże rozwiać wątpliwości. Po upływie pierwszego miesiąca należy zaszczepić sukę przeciwko chorobom szczeniąt i odrobaczyć. W tym też czasie należy dopasować dietę zwierzęcia do jego stanu. Posiłki winny stać się częstsze, a ich ilość zwiększona o około 40%. W żadnym razie nie możemy jednak przesadzać z racjami żywnościowymi, gdyż stanowi to prostą drogę do nadwagi. Jedzenie psa powinno być bogate w białko: ser, jajka i mięso. Dobrym suplementem są również tabletki mineralno-witaminowe, jednakże nie powinniśmy ich podawać na własną rękę.

Ostatnie tygodnie ciąży mogą być dla suki nieprzyjemne. Wtedy też następuje rozwój gruczołów sutkowych, a co za tym idzie ich duża bolesność.

Kilka tygodni przed porodem mogą pojawić się również zaburzenia typowe dla rzucawki. U podłoża choroby leży niedobór wapnia w organizmie. Do głównych objawów zaliczamy drgawki, brak koordynacji ruchowej i nadpobudliwość. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci.

Poród u psa

Jedną z najbardziej wiarygodnych oznak porodu jest obniżona temperatura ciała zwierzęcia (dochodzi do 37,5 stopnia). Bezpośrednio przed porodem trzeba zorganizować zwierzęciu legowisko wyścielone czystymi ręcznikami. W niedalekiej odległości należy położyć nitkę i nożyczki do odcięcia pępowiny.

Sam poród u psa przebiega trójetapowo:

 1. W pierwszej fazie szyjka macicy ulega rozwarciu. Suka może być niespokojna, jednakże jej reakcje nie są gwałtowne. Pod koniec fazy pojawiają się ziajanie i głębsze oddechy.
 2. W drugiej fazie suka powoli wypiera szczenięta. W zależności od liczebności miotu może to trwać nawet 12 h. Jeżeli poród jest dłuższy należy skonsultować się z lekarzem. Odstępy pomiędzy powiciem szczeniąt są różne; pierwsze szczenię przychodzi na świat zazwyczaj trzy godziny po rozpoczęciu akcji porodowej, każde następne pojawia się po coraz krótszych okresach. U suk, które wielokrotnie rodziły, poród jest zdecydowanie krótszy. Każde szczenię powinno mieć podwiązaną pępowinę około 1 cm od brzucha.
 3. Trzecia faza zazębia się z drugą fazą  i polega na wydalaniu łożysk. Niezmiernie istotną kwestią jest kontrola wypieranych łożysk. Właściciel musi zważać na to, czy liczba urodzonych łożysk jest równa liczbie szczeniąt.

Czy ingerencja właściciela jest potrzebna?

Poród u suki powinien przebiegać w sposób naturalny, zatem nasza ingerencja jest zbyteczna. Jedyną sytuacją, w której nasza pomoc wydaje się nieodzowna jest zaklinowanie szczenięcia w szparze sromowej.

Cesarskie cięcie


 • Odcięcie pępowiny

 • Cesarskie cięcie u suki

 • Pierwszy maluszek
Zabieg cesarskiego cięcia zazwyczaj nie niesie za sobą poważniejszych powikłań. Nie należy jednak zapominać, że każda ingerencja chirurgiczna może zakończyć się źle dla naszego zwierzęcia. Cesarskie cięcie polega na rozcięciu brzucha i nacięciu macicy. Następnie wyjmuje się zeń szczenięta i łożyska i zaszywa jamę brzuszną.

Połóg

Okres połogu jest ciężkim czasem dla suki. Bardzo często cierpi na krwiste wypływy i staje się markotna. Jeżeli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas należy zasięgnąć opinii lekarza. Lekceważone upławy mogą prowadzić do zapalenia macicy i innych groźnych powikłań. Okresy porodu i połogu nierzadko zbierają krwawe żniwo; wiele zwierząt nie wytrzymuje tak znacznego obciążenia organizmu i umiera.
Równie istotne w tym czasie jest sprawdzanie stanu gruczołów sutkowych; bardzo często dochodzi, bowiem do ich obrzęku i zapalenia.

W okresie połogu i karmienia małych suka ma znacznie większe wymagania żywieniowe. W związku z tym powinniśmy jej dostarczać do trzech razy więcej pożywienia bogatego w białka i witaminy. Pożywienie powinno znajdować się przez cały czas na wyciągnięcie pyska zwierzęcia.

Ciąża i poród u psa - dodatkowe zdjęcia:

Wszystkie pieski Pierwsze szczeniaczki Szczeniaczek


Tagi Artykułu: ciaza, ciąża, ciąża i poród u psa, ciąża u kota, ciąża u psa, ciąża u psa objawy, ciąża u psa trwa, ciąża u suk, ciąża urojona u psa, dla psa, dla psów, forum psy, ile pies chodzi w ciąży, ile trwa ciąża u psa, ile trwa poród, objawy ciąży u psa, pies ciąża, pies poród, pies zdjęcia, poród u psa, poród u psów, poród u zwierząt, psów, psy szczeniaki, rasa psów, ruja u psów, u psa, urojona ciąża u psa


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Czym karmić szczeniaka?

Rasy psów nasi ulubieńcy

Jak namówić rodziców na zakup szczeniaka?

Rasy psów nasi ulubieńcy

Jak założyć hodowlę psów?

Rasy psów nasi ulubieńcy

Kastracja psa - przed i po zabiegu

Rasy psów nasi ulubieńcy

Podróżowanie z psem samolotem

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu