Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Jamnik krótkowłosy

Jamnik krótkowłosy jest uważany za najstarszą odmianę psa tej rasy, to od niego biorą początek pozostałe odmiany jamnika. W pierwotnym założeniu, rasa psa typowo myśliwskiego. Dzięki swej sylwetce był psem szczególnie chętnie wykorzystywanym w polowaniu na zwierzęta skrywające się w norach. Dziś Jamnik krótkowłosy jest traktowany przede wszystkim, jako pies do towarzystwa. Poza podziałem jamnika w oparciu o długość włosa, rasa ta także dzieli się na odmiany pod względem wielkości i tak może to być jamnik króliczy, miniaturowy i standardowy.

Rasa psa pochodzącego z terytorium Niemiec, oryginalna nazwa jamnika, z jaką możemy spotkać się w tym kraju to dackel lub też dachshund oznaczająca „borsuczy pies”.
Pierwsze wzmianki o rasie są dostrzegalnymi już XIV wieku, znaczniejsze rozprzestrzenienie się rasy miało jednak miejsce dopiero na przełomie XVI i XVII wieku.

Typowy Jamnik krótkowłosy, standardowy jest psem, który powinien ważyć nie więcej niż 8-9 kg, idealna waga ciała dla psa wynosi 6-7kg. Wysokość w kłębie tego psa wynosi 25-26cm, wiek jakiego dożywa to 14-15 lat.
Umaszczenie, z jakim się spotkamy w przypadku jamnika krótkowłosego może być jednokolorowe, najczęściej rude, brązowo-rude lub czarne.
Dwukolorowe - czarne, popielate, natomiast brązowe powinno posiadać rudo-brązowe znaczenia.
Tygrysie, które jest nazywane także marmurkowym lub pręgowanym.

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości Jamnika krótkowłosego


  • Jamnik krótkowłosy

  • Jamnik krótkowłosy
W związku z nieco specyficznego rodzaju budową swego ciała jamnik jest psem bardziej podatnym na choroby związane z paraliżem kończyn tylnych. Niemożność poruszania się, będąca jedną z oznak tej choroby jest dość dokuczliwą dolegliwością powodującą znaczny ból u psa w trakcie prób przemieszczania się. Kolejną, nieco częściej spotykaną przypadłością u jamnika krótkowłosego jest skłonność do tycia, jej widoczny objaw to oczywiście trudność w poruszaniu się spowodowana zbyt dużą masą ciała. Czasem spotkamy się u tej rasy z objawami nużycy. Młode szczenięta mogą nabawić się w wyjątkowych przypadkach zapalenia skórnego. Może chorować na cukrzycę.

  • Wady i zalety Jamnika krótkowłosego

Jak większość zwierząt niewielkiego wzrostu jamniki są postrzegane w naszych mieszkaniach, jako prawdziwe pupile, są one dosyć często rozpieszczane i zagłaskiwane, co im się też niesłychanie podoba. Są one niezwykle miłymi i zabawnymi stworzeniami. Jest bardzo inteligentną rasą psa, przez co też jest mało kłopotliwy w utrzymaniu w mieszkaniu.

Co do pokarmu to są mało wybrednymi zwierzętami, pomimo nieznacznych rozmiarów jest to rodzaj psa niesłychanie odważnego i bardzo czujnego. Doskonale nadaje się do małych mieszkań nawet w charakterze stróża pilnującego pomieszczenia. Dla wielu osób jednak niektóre z jego cech mogą stać się kłopotliwymi. Jamnik jest dość ruchliwym psem i na pewno upartym, przez co może stać się nieco trudniejszym do ułożenia przez opiekuna. Wypuszczony do ogrodu potrafi w nim nieźle narozrabiać, przez to, że jest psem z rodowodem myśliwskim lubuje się w kopaniu nor i tuneli w ziemi. Wszystko to mu jednak jesteśmy w stanie wybaczyć po spojrzeniu w jego jakże niewinne oczęta.


  • Jamnik krótkowłosy

  • Jamnik krótkowłosy

  • Jamnik krótkowłosy a dziecko

Jako pies lubiący zabawę wręcz idealnie nadaje się na towarzysza zabaw dla naszych dzieci. Nieznacznych rozmiarów i przyjaźnie nastawiony do otoczenia jest doskonałym kompanem zabaw dla dzieci. Przed tym jednak należy poinformować dzieci, że niewskazanym jest branie jamnika na ręce i przenoszenie go w nieodpowiedni sposób. Oczywiście dotyczy to także i innych ras psów. Jest rasą psa, która bardzo szybko potrafi przywiązać się do dziecka bawiącego się z nim i zabierającego go na spacery.
Za opiekę nad sobą potrafi odpłacić w wyjątkowy sposób, odzwierciedlający się ogromnym przywiązaniem, poprzez fakt, że lubi się bawić, dość chętnie aportuje w trakcie zabawy na łonie natury.
Jest to rodzaj małego psa potrafiącego dać ogrom satysfakcji i zadowolenia przy minimum wkładu ze strony opiekuna. Nie jest psem kapryśnym a raczej wyjątkowo zabawnym o przemiłym pyszczku, którego widok daje nam moc zadowolenia każdego dnia.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 1300 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa IV, sekcja 1

Tagi artykułu:


Zobacz także: