Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Choroby uszu u psów
Głuchota u psa >>

Katar u psa

Kategorie Artykułu:
Zdrowie > Choroby psów > Choroby wewnętrzne

Katar u psa stanowi zazwyczaj wynikową podrażnienia śluzówki nosa przez różne czynniki zewnętrzne. Bardzo często katarowi towarzyszy również kaszel. Podekscytowane i zdenerwowane psy często wydzielają przejrzysty, wodnisty śluz, który kapie z nosa. Ten rodzaj kataru nie występuje w połączeniu z kichaniem i znika, gdy pies odpoczywa, bądź śpi.

Każda wydzielina z nosa, który utrzymuje się przez kilka godzin może świadczyć o początkach poważnej infekcji. Jasne, wodniste wydzieliny z nosa są typowe dla wszelkiego rodzaju alergii i wirusowego zapalenia błony śluzowej nosa. Lepkie i ciągnące się wypływy mogą świadczyć o bakteryjnych bądź grzybiczych zapaleniach. Wydzielinie z nosa bardzo często towarzyszy odruch wymiotny, bądź też odchrząkiwanie. Wydzielina z jednego nozdrza może zwiastować bytowanie weń ciał obcych, a w skrajnych przypadkach nawet istnienie guzów. Jak zatem można zauważyć katar jest zazwyczaj objawem poważniejszego schorzenia i nie powinien być lekceważony.

Ciała obce, guzy i przewlekłe infekcje bakteryjne i grzybicze mogą naruszać błony śluzowe. Z nosa wydziela się wówczas krew przemieszane ze śluzem i innymi płynami fizjologicznymi. Pies może wówczas bardzo intensywnie kichać, a w skrajnych przypadkach cierpieć z powodu nawracających krwotoków. Krwawienia z nosa zwierzęcia mogą sygnalizować również zaburzenia krzepnięcia krwi i takie schorzenia jak choroba von Willebranda, bądź hemofilia. Choroba von Willebranda charakteryzuje się nagłymi upustami krwi, które mogą występować bądź na skutek uderzenia, bądź też samoistnie. Hemofilia jest zaś warunkowana genetycznie i objawia się nagłymi krwawieniami (najczęściej jednak są to krwawienia podskórne, zdarzają się jednak wycieki z nosa). Krew z nosa może być również spowodowana urazem, bądź mocnym uderzeniem w głowę. Wszystkie przypadki wydalenia krwi przez nos zwierzęcia powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii.

Problemy związane z nozdrzami. Niektóre psy są po prostu bardziej podatne na powstawanie wydzielina aniżeli inne. Mowa przede wszystkim o rasach, które posiadają płaskie pyski i psach z miękką chrząstką.

Ludzkie wirusy nie wpływają na psy. Niemniej jednak psy mogą być nękane przez wiele, poważnych chorób układu oddechowego, których początkowe objawy są analogiczne do ludzkiego przeziębienia. Żółtawe wypływy wraz z kaszlem i gorączką mogą wskazywać na psią grypę. W takim przypadku należy skontaktować się z weterynarzem natychmiast po ustaleniu objawów.

 • Kichanie u psa

Kichanie u psa jest wczesnym objawem podrażnienia śluzówki nosa. Okazjonalne kichanie u psa jest doczytywane jako swoista norma i może być spowodowane obecnością drażniących zapachów, bądź chwilowym podrażnieniem śluzówki. Jeżeli jednak kichanie u psa jest gwałtowne, nieprzerwane, bądź towarzyszy mu wydzielina z nosa, nie powinniśmy go bagatelizować. Niektóre psy kichają z bardzo błahych powodów: nagła zmiana domowych, środków czyszczących, kurz osadzający się na dywanie, intensywny zapach perfum w powietrzu, dym papierosowy, zbyt częste korzystanie ze świec zapachowych, olejków czy kadzidełek. Jeżeli mamy w domu psa powinniśmy również zrezygnować z chemicznych odświeżaczy powietrza, które nie tylko wywołują katar u psa i kaszel, ale mogą powodować bóle głowy i ogólne osłabienia.

Kichanie i wodna wydzielina z nosa mogą świadczyć o atopicznym zapaleniu skóry u psa. Jeżeli pies często i gwałtownie kicha, trzęsie głową, dotyka nosa łapami, możemy być przekonani o obecności w nosie ciała obcego. Poprzez gwałtowne działania pies stara się pozbyć „intruza”, który nierzadko może przyjąć formę polipa, bądź wewnętrznej narośli. Wówczas niezbędna wydaje się interwencja chirurgiczna. Długotrwałe kichanie u psa powoduje obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa. Rezultatem tego jest pociąganie nosem lub głośne oddychanie.

 •  Jak dbać o nos u psa?

Od dawna mówi się, że chłodny, wilgotny nos u psa jest znakiem zdrowia i dobrego samopoczucia u psa. Niemniej u chorego psa nos może być gorący, zimny, mokry lub suchy. Nie możemy, zatem do końca polegać na ogólnie przyjętych standardach i określać stanu zdrowia psa na podstawie kondycji jego nosa.
Obserwacja nosa u  psa powinna przebiegać kilkuetapowo. Przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze, czy nos u psa nie jest nadmiernie suchy oraz czy nie przybrał jasnego koloru. Następnie należy zastanowić się czy pies oddycha normalnie oraz czy jego nozdrza nie są obolałe i nieco większe niż zwykle. Jeżeli dostrzeżemy jakieś niepokojące sygnały, należy podzielić się spostrzeżeniami z weterynarzem. Z racji tego, że katar u psa i kichanie u psa mogą być spowodowane wieloma czynnikami, niezbędna będzie pełna diagnostyka i wykonanie rutynowych badań lekarskich.

 • Co zrobić, jeżeli na skutek kichania i kataru pies zacznie krwawić z nosa?

Kichanie u psa wywołane przez alergie, infekcje, obiekty zewnętrzne i polipy może spowodować krwotok. Pomimo, że ostatecznie będziemy musieli skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, co kryje się za tą przypadłością, powinniśmy podjąć starania, aby zatamować krwawienie. Po pierwsze należy uspokoić psa i zachować zimną krew. Zwierzę, widząc zestresowanego właściciela, samo zaczyna się denerwować i podjęcie jakichkolwiek działań może być utrudnione. Kiedy zwierzę jest już spokojne należy przykryć nos chłonnym, absorbującym materiałem (najlepiej gazą, albo ligniną). W górnej części nosa, pomiędzy oczami a nozdrzami, należy położyć zimny kompres i jednocześnie lekko odchylić głowę zwierzęcia. Jeżeli krwawienie nie ustępuje po kilku minutach, należy zadzwonić do weterynarza. Niewykluczone bowiem, że przyczyną tego stanu rzeczy jest ukryty guz, bądź nowotwór.

<a href="https://plus.google.com/110695712741372516680?rel=author">


Tagi Artykułu: choroby psów, ciepły nos u psa, gorący nos u psa, jak wyleczyć katar u psa, katar psa, katar psa leczenie, katar psa objawy, katar u kota, katar u psa, katar u psa boksera, katar u psa co robić, katar u psa czym leczyć, katar u psa jak leczyć, katar u psa leczenie, katar u psa objawy, katar u psów, kichanie psa, kichanie u psa, mokry nos u psa, nos u psa, pies katar, świerzb u psa, wydzielina z nosa u psa, zimny nos u psa


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Affenpinscher (Pinczer małpi)

Rasy psów nasi ulubieńcy

Chore uszy u Goldena

Rasy psów nasi ulubieńcy

Dogoterapia informacje

Rasy psów nasi ulubieńcy

Grupy FCI i rasy psów

Rasy psów nasi ulubieńcy

Jak pomóc psu przetrwać upał?

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Sucha karma dla psów
  Sucha karma dla psów stanowi suplement diety naszego czworonoga. Półki w sklepach zoologicznych ugin...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Psowate - Jenot (Nyctereutes procyonoides)
  Jenot (Nyctereutes procyonoides), znany również jako szop usuryjski, junat, lis japoński, kunopies, ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Zgryz (kynologia)
  Zgryz to położenie żuchwy w stosunku do szczęki. Wyróżniamy pięć typów zgryzu u psów: nożycowy – sie...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog angielski kompendium
  Buldog angielski może sprawiać groźne wrażenie swoim wyglądem, jednak w rzeczywistości to łagodny i ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Testy psychiczne u Owczarków kaukaskich
  Owczarki kaukaskie to psy w typie molosów górskich wyhodowane na terytorium byłego Związku Radziecki...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Zabawa z psem kynoterapeutą
  Co to jest kynoterapia? Takie zajęcia nazywane są inaczej kynoterapią, dogoterapią lub canisterapią....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Piesek Boo - Pomeranian
  Ostatnim czasem dużą sławę zdobył w nim piesek Boo. Jego krótkie, urocze imię znaczy „Kochanie”. Jeg...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Dieta wątrobowa u psa
  Oczyszczanie wątroby to jeden z najważniejszych elementów zdrowego i długiego życia. Karmienie przet...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu