Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Labrador retriever czekoladowy

Labradory czekoladowe pochodzą z terenów Nowej Funlandii, zaś ich historia sięga początków XVIII wieku. Przez dłuższy czas przebywały na terytorium Kanady i Stanów Zjednoczonych, jednakże kilkadziesiąt lat później trafiły na Wyspy Brytyjskie, gdzie rozpoczęła się ich regularna hodowla.

Labradory Retrivery występują w trzech odmianach kolorystycznych: żółtej, czekoladowej i czarnej. Labradory czekoladowe są bardzo popularną rasą i znajdują wielu wielbicieli wśród amerykańskich i kanadyjskich hodowców. Zdecydowanie rzadziej możemy je spotkać na terytorium Europy i Wyspach Brytyjskich. Podobnie sprawa się ma z Labradorami czarnymi, które są powszechnie uznawane za oryginalne Retrivery.
 

Labrador retriever czekoladowy jest psem średniej wielkości, który dał się poznać jako wyjątkowo szybki i zwinny biegacz. Pies posiada krótki, gruby i wodoodporny płaszcz, który chroni go przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i urazami mechanicznymi . Pozostałe cechy fizjonomiczne to silne i potężne szczęki, przyjazne oczy (niektórzy hodowcy przyrównują je do oczu wydry), długi i niekopiowany ogon i szeroka czaszka. Labrador retriever czekoladowy jest psem niezwykle przyjaznym i wiernym; bardzo ufa ludziom i szybko zawiera nowe znajomości z innymi zwierzętami.

Labrador czekoladowy osiąga wysokość w kłębie od 22 do 24 cali. Samica Labradora jest niższa i mierzy zazwyczaj od 21 do 23 cali. Przybliżona waga samca Labradora wynosi od 65 do 80 funtów, podczas gdy samica może ważyć pomiędzy 55 a 70 funtami. Pies ma silnie zbudowane ciało, z wyraźnie zaznaczonymi mięśniami szyi i mocnymi plecami. Jego ciało wykazuje znaczną elastyczność, przez co pies może skakać na duże wysokości i wykonywać przeróżne ćwiczenia z zakresu agility.


  • Labrador czekoladowy

  • Labrador retriever
Ogon psa jest bardzo gruby u nasady i zwęża się w kierunku czubka. Ogon jest uznawany za jedną z najważniejszych cech rasy. Nos czekoladowego Labradora przybiera ciemno brązowy kolor. Inną cechą charakterystyczną dla psa są jego uszy. Wiszą blisko głowy - tuż nad poziomem oczu. Oczy również przybierają barwę analogiczną do umaszczenia.
Ciało psa pokryte jest warstwą miękkiej i wodoodpornej sierści. Umaszczenie może różnić się u poszczególnych osobników i przybierać barwę od ciemnego czekoladowego brązu do jasnego brązu.

  • Historia czekoladowych Labradorów

Jack Vanderwyk, miłośnik rasy Labradorów pochodzenia holenderskiego, już od dłuższego czasu śledzi początki rasy i stara się odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z przeszłością i losami czekoladowej odmiany Labradorów. Według ustaleń Vanderwyka czekoladowy kolor sierści został uznany przez hodowców dopiero w XX wieku. Wcześniej czekoladowe osobniki nie zostały przydzielone do określonej grupy rasowej ani też nie doczekały się odrębnej klasyfikacji. Vanderwyk dowodzi, że czekoladowe Labradory powstały na skutek skrzyżowania Retrivera z Flat coated retriverem, bądź Chesapeake Bay Retrieverem.

  • Gdzie kupić czekoladowego Labradora?

Jeżeli chcemy kupić psa z rodowodem, powinniśmy zgłosić się do któregoś z punktów hodowlanych. Będziemy mogli uzyskać wówczas wgląd do pełnego wywodu genealogicznego i dowiedzieć się, czy szczenię jest narażone na jakąś chorobę genetyczną. Cena za jedno szczenię jest zróżnicowana waha się od 1500  do 1800  zł. Przyszli właściciele muszą odpowiednio wcześnie zarezerwować sobie jednego szczeniaka z miotu, gdyż Labradory cieszą się ogromnym zainteresowaniem i niemalże od razu po narodzeniu znajdują potencjalnych właścicieli.

Tagi artykułu:


Zobacz także: