Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Landseer

Landseery to rasa psów, która jest bardzo często mylona z Nowofunladczykami. Wielu hodowców nie stosuje żadnego rozróżnienia, uznając, że Landseery stanowią jedną z wielu odmian w obrębie rasy, a ich jedynym znakiem szczególnym jest łaciaty płaszcz.

Pod koniec XIX wieku Landseery typu kontynentalnego wyszły z użycia, a sama rasa stała na progu wyginięcia. Niektórzy hodowcy na początku XX stulecia próbowali zbudować rasę na powrót, ale ich wysiłki zostały udaremnione podczas I wojny światowej, gdy większość psów została zabita. Po I wojnie światowej niektórzy entuzjaści holenderscy, niemieccy i szwajcarscy ponownie rozpoczęli hodowlę tych psów. Między rokiem 1945 a 1960 Landseer typu kontynentalnego został wyhodowany w ramach Towarzystw Kynologicznych na terenie Europy.

Imponujący wygląd psa stał się motywem przewodnim w sztuce i malarstwie XIX wieku. Sir Edwin Landseer niezwykle często przedstawiał na swoich obrazach postać psa, skutkiem czego rasa została nazwana jego imieniem.  

Ze względu na umiejętności pływackie, psy są nader często wykorzystywane przez wędkarzy i rybaków, którzy posyłają je do wyciągania sieci z rzeki czy jeziora. W XIX wieku psy służyły również do ratowania ludzi. Również dzisiaj możemy je spotkać na otwartych kąpieliskach, gdzie pełnią funkcję pomocnika ratownika.

Ponieważ psy znacznie różniły się od Nowofunladczyków, FCI uznało je za odrębną rasę i wpisało na listę standaryzowaną w 1960 roku.


  • Landseer

  • Landseer
Landseery są bardzo dobrze zbudowanymi psami, które odznaczają się dużą siłą i sprawnością fizyczną. Głowa psa jest mocno rozbudowana i twardo osadzona na mięsistej szyi. Ogon psa przybiera kształt wachlarzu i jest mocno owłosiony. Pomiędzy palcami możemy ujrzeć błonę pławną, która pozwala psu sprawnie poruszać się w środowisku wodnym. Z wyjątkiem głowy pies posiada miękki i delikatny włos, który pokrywa całe ciało. Podszerstek nie jest gęsty i mocny jak w przypadku Nowofunlandów, ale skutecznie chroni przed przebijaniem się wody do głębszych warstw.  Włos na udach i grzbiecie może być lekko falujący.

Umaszczenie psa opiera się na dwóch dominujących barwach bieli i czerni. Mocniejszym i zdecydowanie częściej pojawiającym się kolorem jest biel, która obejmuje szyję, brzuch, przedpiersie, nogi i ogon. Głowa psa powinna być czarna.

Psy są wykorzystywane przede wszystkim w ratownictwie i pomocy medycznej. Prywatni właścicieli chętnie wykorzystują je jako stróżów domu. Jeśli chodzi o zachowanie i temperament psa trudno wyprowadzić klarowne wnioski. Z całą pewnością Landseery są niezwykle inteligentnymi i pojętnymi zwierzętami, które bez problemu wykonują wszelkie powierzone im zadania i komendy. Nie odnotowujemy schorzeń typowych dla tej rasy.


  • Szczeniak

  • Rodzina

Landseery nie są rasą popularną w Polsce.

Wysokość: psy osiągają w kłębie od 72 cm do 91 cm. Suki są niższe i mierzą od 62 cm do 72 cm.

Masa: Psy ważą od 65 kg do 80 kg. Suki od 50 do 70 kg.

Umaszczenie: Umaszczenie psów opiera się na dwóch kolorach: czerni i bieli. Większa część płaszcza pozostaje w kolorze białym. Jedynie głowa przybiera barwę czarną.

Pielęgnacja: Psa należy regularnie trymować i czesać. Jeśli psy często wskakują do zbiorników wodnych, należy zwracać szczególną uwagę na zanieczyszczenie sierści i eliminować wszystkie pasożyty.

Zdrowie: Psy mogą cierpieć na przypadłości skórne.

Rodzina: Brak danych.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 3000 do 3500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2

Tagi artykułu:


Zobacz także: