Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Mastif tybetański

W skutek dokonanego w ostatnim czasie zakupu jednego z psów rasy Mastif tybetański za zawrotną cenę 1,5mln dolarów, pies ten został okrzyknięty najdroższym psem świata. Zakupu jedenasto miesięcznego „Big Splasha”(tak się wabi ów pies) dokonał jeden z baronów chińskiej branży węglowej. Sam pies jest niezwykle rzadką odmianą Mastifa tybetańskiego koloru czerwonego.

Według ludzi z terenów przynależnych tej rasie ma on znaczenie o charakterze mistycznym, wierzą oni, bowiem że pies obdarza dom swego opiekuna znacznym błogosławieństwem i hojnością dobrobytu. Podpalane znaczenia nad oczami psa miałyby być dodatkowego rodzaju zabezpieczeniem, niejako w postaci drugiej pary oczu tego zwierzęcia chroniącej go w czasie snu. Kolejną cechą charakterystyczną dla tej rasy jest możliwość jego cichego, praktycznie rzecz biorąc bezgłośnego poruszania się, które to jest nazywane „kocią łapą”. Jest to bardzo pożądane w przypadku psa stróża, za jakiego są postrzegane Mastify tybetańskie.

W związku z nieco znaczniejszym odizolowaniem miejsca występowania tej rasy, którym bezsprzecznie jest Tybet, nieco bardziej udokumentowane informacje na temat owej rasy stały się dostępnymi dopiero z nadejściem lat siedemdziesiątych, jednak pierwsze notatki o tym psie spotkać już możemy w księgach podróżniczych Marko Polo opisującego, mastifa jako niesamowicie potężnego psa. Nie jest to do końca potwierdzone przez dzisiejsze badania i spostrzeżenia, owszem mastify są dużymi zwierzętami, lecz nie aż tak jak opisywał to ów słynny podróżnik.

Na tereny europejskie mastify miałyby się dostać wraz z początkiem XIX wieku. Stało się to głównie za zasługą oficerów angielskich powracających z kolonii indyjskich, tereny te były, bowiem najbliżej znajdującymi się ojczyzny występowania mastifa. Niestety pierwsza hodowla na terenie Anglii nie przyniosła oczekiwanych rezultatów i wygasła wraz z zakończeniem drugiej wojny światowej w 1945 roku. Kolejna duża hodowla miała tym razem początek na terenie USA w połowie lat siedemdziesiątych. Wówczas to psy zostały sprowadzone już bezpośrednio z terenów swego występowania. Na tereny Europy psy trafiły powtórnie w 1979 roku i miało to miejsce tym razem w Holandii, po czym z wolna zaczęły one rozprzestrzeniać się na pozostałe kraju kontynentu. W naszym państwie rasa ta jest wciąż stosunkowo mało znaną rasą, miejmy nadzieję, że jednak znajdzie ona także zaszczytne, przeznaczone im miejsce doskonałego psa, stróża ogniska domowego.

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości Mastifa tybetańskiego

Mastif tybetański będąc jedną z ras psa typu pierwotnego jest na ogół odmianą dosyć odporną na większość chorób i z rzadka zapadającą na większość nawet najbardziej popularnych z nich pośród innych podobnych mu ras psów molosowatych. Dzięki temu osoby będące właścicielami tego rodzaju rasy psa zaoszczędzą bez wątpienia na wizytach u lekarza weterynarii. Oczywiście jak najbardziej są wskazane szczepienia przeciwko chorobom sezonowym i różnego rodzaju chorobom zakaźnym. Tylko one, bowiem w pełni będą mogły ustrzec naszego pupila przed niepożądanymi skutkami niektórych z nich.

W dosyć sporadycznych przypadkach może dojść do wystąpienia objawów dysplazji stawów. Odnotowano także dosłownie kilka przypadków epilepsji pośród psów wywodzących się z tej rasy. Czasami, niezmiernie rzadko może dojść do wystąpienia zaburzeń czynnościowych tarczycy jak i do wywinięcia dolnej powieki.

  • Mastify tybetańskie wady i zalety

Mówiąc o wadach i zaletach Mastifa tybetańskiego niezmiernie ważnym będzie zdanie sobie w pełni sprawy przez opiekuna owego rodzaju psa, iż jest on typowym psem stróżującym i nic tego nie będzie w stanie zmienić. Na pewno nie jest to pies salonowy, do domu wchodzi najczęściej tylko na chwilę i robi to zazwyczaj  w celu sprawdzenia czy wszystko jest w porządku i niewymagana jest jakakolwiek interwencja z jego strony. Po sprawdzeniu wychodzi zazwyczaj spokojnie na zewnątrz i oddaje się dalszej obserwacji otaczającego go terenu. Pies nienadający się do małych mieszkań. Pomimo tak znacznej postury, jaką posiada mastif potrafi się on w doskonały sposób zadowolić skromnym posiłkiem. Jednak w celu prawidłowego zadbania o jego rozwój warto jest zapewnić pełnowartościowy dla niego pokarm.

Są to psy posiadające specyficznego rodzaju samowolę i nader mocno zbudowaną i rozwiniętą swą psią psychikę. W rodzinie człowieka potrafi stać pieszczochem i ulubieńcem całej rodziny. Psy nieufne i niedające się przekupić nawet dla osób, które widziały już kilka razy, jednak traktują je w dalszym ciągu, jako osoby obce rodzinie.

  • Mastif tybetański a dziecko

Pomimo tego, że Mastif tybetański jest dużym psem doskonale nadaje się do zabaw nawet z nieco mniejszymi dziećmi. Jego dosyć charakterystyczna powaga i dostojeństwo przyczyniają się w ogromnym stopniu do jego odpowiedzialnego zachowania. Jest to pies niezwykle konsekwentny, potrafiący w doskonały sposób przestrzegać ustalonych wcześniej relacji. Pomimo tych, mogło by się wydawać nieco poważnie wyglądających cech, jest on rasą, która posiada osobliwego rodzaju wrodzoną chęć do wspólnej zabawy z człowiekiem, a zwłaszcza z dziećmi. Tego typu chęć i stała gotowość jest u mastifa tybetańskiego aktywna przez cały okres jego psiego żywota. Dzięki swej nieco unikalnej sierści jest odpowiednią rasą dla większości alergików. Zdarza się jednak także, że nieodpowiednio ułożony Mastif tybetański zwłaszcza w pierwszym okresie swego szczenięctwa, w późniejszym okresie będzie starał się zdominować zamieszkujące na jego terenie osoby a w szczególności dzieci.

Inne nazwy to: do-khyi, dog tybetański, mastyf tybetański.

Cena szczeniąt z rodowodem waha się od 2000 do 5000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2

Tagi artykułu:


Zobacz także: