Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Bulterier (ang. Bull Terrier)
Seter irlandzki mahoniowy >>

Rasa: Mastif tybetański

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

W skutek dokonanego w ostatnim czasie zakupu jednego z psów rasy Mastif tybetański za zawrotną cenę 1,5mln dolarów, pies ten został okrzyknięty najdroższym psem świata. Zakupu jedenasto miesięcznego „Big Splasha”(tak się wabi ów pies) dokonał jeden z baronów chińskiej branży węglowej. Sam pies jest niezwykle rzadką odmianą Mastifa tybetańskiego koloru czerwonego.

Według ludzi z terenów przynależnych tej rasie ma on znaczenie o charakterze mistycznym, wierzą oni, bowiem że pies obdarza dom swego opiekuna znacznym błogosławieństwem i hojnością dobrobytu. Podpalane znaczenia nad oczami psa miałyby być dodatkowego rodzaju zabezpieczeniem, niejako w postaci drugiej pary oczu tego zwierzęcia chroniącej go w czasie snu. Kolejną cechą charakterystyczną dla tej rasy jest możliwość jego cichego, praktycznie rzecz biorąc bezgłośnego poruszania się, które to jest nazywane „kocią łapą”. Jest to bardzo pożądane w przypadku psa stróża, za jakiego są postrzegane Mastify tybetańskie.

W związku z nieco znaczniejszym odizolowaniem miejsca występowania tej rasy, którym bezsprzecznie jest Tybet, nieco bardziej udokumentowane informacje na temat owej rasy stały się dostępnymi dopiero z nadejściem lat siedemdziesiątych, jednak pierwsze notatki o tym psie spotkać już możemy w księgach podróżniczych Marko Polo opisującego, mastifa jako niesamowicie potężnego psa. Nie jest to do końca potwierdzone przez dzisiejsze badania i spostrzeżenia, owszem mastify są dużymi zwierzętami, lecz nie aż tak jak opisywał to ów słynny podróżnik.

Na tereny europejskie mastify miałyby się dostać wraz z początkiem XIX wieku. Stało się to głównie za zasługą oficerów angielskich powracających z kolonii indyjskich, tereny te były, bowiem najbliżej znajdującymi się ojczyzny występowania mastifa. Niestety pierwsza hodowla na terenie Anglii nie przyniosła oczekiwanych rezultatów i wygasła wraz z zakończeniem drugiej wojny światowej w 1945 roku. Kolejna duża hodowla miała tym razem początek na terenie USA w połowie lat siedemdziesiątych. Wówczas to psy zostały sprowadzone już bezpośrednio z terenów swego występowania. Na tereny Europy psy trafiły powtórnie w 1979 roku i miało to miejsce tym razem w Holandii, po czym z wolna zaczęły one rozprzestrzeniać się na pozostałe kraju kontynentu. W naszym państwie rasa ta jest wciąż stosunkowo mało znaną rasą, miejmy nadzieję, że jednak znajdzie ona także zaszczytne, przeznaczone im miejsce doskonałego psa, stróża ogniska domowego.

 • Najczęstsze choroby i dolegliwości Mastifa tybetańskiego


 • Mastif tybetański

 • Mastif tybetański
Mastif tybetański będąc jedną z ras psa typu pierwotnego jest na ogół odmianą dosyć odporną na większość chorób i z rzadka zapadającą na większość nawet najbardziej popularnych z nich pośród innych podobnych mu ras psów molosowatych. Dzięki temu osoby będące właścicielami tego rodzaju rasy psa zaoszczędzą bez wątpienia na wizytach u lekarza weterynarii. Oczywiście jak najbardziej są wskazane szczepienia przeciwko chorobom sezonowym i różnego rodzaju chorobom zakaźnym. Tylko one, bowiem w pełni będą mogły ustrzec naszego pupila przed niepożądanymi skutkami niektórych z nich.

W dosyć sporadycznych przypadkach może dojść do wystąpienia objawów dysplazji stawów. Odnotowano także dosłownie kilka przypadków epilepsji pośród psów wywodzących się z tej rasy. Czasami, niezmiernie rzadko może dojść do wystąpienia zaburzeń czynnościowych tarczycy jak i do wywinięcia dolnej powieki.

 • Mastify tybetańskie wady i zalety

Mówiąc o wadach i zaletach Mastifa tybetańskiego niezmiernie ważnym będzie zdanie sobie w pełni sprawy przez opiekuna owego rodzaju psa, iż jest on typowym psem stróżującym i nic tego nie będzie w stanie zmienić. Na pewno nie jest to pies salonowy, do domu wchodzi najczęściej tylko na chwilę i robi to zazwyczaj  w celu sprawdzenia czy wszystko jest w porządku i niewymagana jest jakakolwiek interwencja z jego strony. Po sprawdzeniu wychodzi zazwyczaj spokojnie na zewnątrz i oddaje się dalszej obserwacji otaczającego go terenu. Pies nienadający się do małych mieszkań. Pomimo tak znacznej postury, jaką posiada mastif potrafi się on w doskonały sposób zadowolić skromnym posiłkiem. Jednak w celu prawidłowego zadbania o jego rozwój warto jest zapewnić pełnowartościowy dla niego pokarm.

Są to psy posiadające specyficznego rodzaju samowolę i nader mocno zbudowaną i rozwiniętą swą psią psychikę. W rodzinie człowieka potrafi stać pieszczochem i ulubieńcem całej rodziny. Psy nieufne i niedające się przekupić nawet dla osób, które widziały już kilka razy, jednak traktują je w dalszym ciągu, jako osoby obce rodzinie.


 • Mastif tybetański

 • Mastif tybetański

 • Mastif tybetański a dziecko

Pomimo tego, że Mastif tybetański jest dużym psem doskonale nadaje się do zabaw nawet z nieco mniejszymi dziećmi. Jego dosyć charakterystyczna powaga i dostojeństwo przyczyniają się w ogromnym stopniu do jego odpowiedzialnego zachowania. Jest to pies niezwykle konsekwentny, potrafiący w doskonały sposób przestrzegać ustalonych wcześniej relacji. Pomimo tych, mogło by się wydawać nieco poważnie wyglądających cech, jest on rasą, która posiada osobliwego rodzaju wrodzoną chęć do wspólnej zabawy z człowiekiem, a zwłaszcza z dziećmi. Tego typu chęć i stała gotowość jest u mastifa tybetańskiego aktywna przez cały okres jego psiego żywota. Dzięki swej nieco unikalnej sierści jest odpowiednią rasą dla większości alergików. Zdarza się jednak także, że nieodpowiednio ułożony Mastif tybetański zwłaszcza w pierwszym okresie swego szczenięctwa, w późniejszym okresie będzie starał się zdominować zamieszkujące na jego terenie osoby a w szczególności dzieci.

Inne nazwy to: do-khyi, dog tybetański, mastyf tybetański.

Cena szczeniąt z rodowodem waha się od 2000 do 5000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2


Tagi Artykułu: czerwony mastif tybetański, czerwony mastiff tybetański, do khyi, mastif tybetański, mastif tybetański cena, mastif tybetański charakter, mastif tybetański forum, mastif tybetański hodowla, mastif tybetański oddam, mastif tybetański opis rasy, mastif tybetański sprzedam, mastif tybetański szczeniaki, mastif tybetański szczenięta, mastif tybetański waga, mastifa tybetańskiego, mastiff tybetański, mastify tybetańskie, owczarek tybetański, pies, pies mastif tybetański, psy, rasy psów


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Cane corso

Rasy psów nasi ulubieńcy

Dlaczego pies ciągnie smycz?

Rasy psów nasi ulubieńcy

Siła uścisku szczęki psa

Rasy psów nasi ulubieńcy

Tresura psa a zabawa

Rasy psów nasi ulubieńcy

Wiosna i pies

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Pozostałe zdjęcia psów rasy: Mastif tybetański

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu