Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Nauka czystości Labradora
Psie przedszkole >>

Mój szczeniak mnie gryzie!

Kategorie Artykułu:
Wychowanie > Wychowanie szczeniąt

Gryzienie właściciela przez psa jest zjawiskiem bardzo powszechnym i zazwyczaj niegroźnym. Problem zaczyna się, kiedy pies pomimo upływu czasu gryzie właściciela i żadne prośby i groźby nie robią na nim specjalnego wrażenia. Dorosłe psy rzadko jednak gryzą swojego pana; niemniej szczeniaki robią to niezwykle często i w najmniej spodziewanym momencie.

Gryzienie przez szczeniaka jest zjawiskiem naturalnym, gdyż w ten sposób poznają one świat i rozładowują nagromadzoną energię. Podobnie jak ludzie tak i psy poznają świat poprzez dotyk i smak. Z tego też powodu małe psy częstokroć biorą do pyska rzeczy, które znajdują się w zasięgu ich wzroku. Jeśli uznają, że dana rzecz może być dla nich szkodliwa, już więcej jej nie ruszą. Nie powinniśmy więc upominać psa i ganić za to, że jest ciekawy świata. Gryzienie stanowi zewnętrzny wyraz tej ciekawości.

Jeżeli przyjrzymy się uważniej, w jaki sposób psy bawią się ze sobą i jakie występują między nimi relacje, dostrzeżemy, że gryzienie jest jedną z form zabawy i komunikowania się z otoczeniem. Matki ostrzegają swoje młode przed zagrożeniem, bądź strofują je, właśnie poprzez lekkie ugryzienie. Jeżeli pies ugryzie za mocno swojego kompana, wówczas ten daje mu wyraźny sygnał w postaci przeciągłego pisku. Podobne zachowania i komunikaty można wykorzystać w relacjach pan-zwierzę. Kiedy podczas zabawy pies posunie się za daleko, wystarczy głośno zapiszczeć, albo dać wyraźny sygnał dźwiękowy. Jeśli w porę nie oduczymy psa niepoprawnych zachowań, możemy spodziewać się, że gryzienie będzie pogłębiać się w przyszłości.

 • Mój szczeniak mnie gryzie
   

Najczęstszym problemem jest gryzienie dłoni. Właściciele bawiąc się z psem i wymachując mu przed pyskiem rękami, sami narażają się na ugryzienie. Pies, wodząc wzrokiem za zabawką, może nieopatrznie ugryźć naszą rękę. Niekiedy również nie zauważa różnic pomiędzy zabawką, a dłońmi i posuwa się do umyślnego gryzienia. W takiej sytuacji należy przerwać zabawę i dać psu do zrozumienia, że zachowuje się niewłaściwie. Dobrą alternatywą jest kupno zwierzęciu odpowiednich zabawek i gryzaków.

Dzięki temu nie będzie przenosić swojego zainteresowanie na naszą rękę i zabierać się do jej gryzienia. Wszelkie próby zwrócenia na siebie uwagi, które zasadzają się na podgryzaniu i podszczypywaniu, powinny być lekceważone przez właściciela.


 • Szczeniak i zabawka

 • Gryzak
Nauka zwierzęcia jest analogiczna do nauki socjalizacji małego dziecka. Kiedy chcemy wpoić dziecku prawidłowe zachowania również staramy się nie reagować na przejawy agresji i tym samym dać do zrozumienia, że tego typu chwyty nie robią na nas wrażenia i są nieakceptowane.

 

Szczenię ma bardzo duże pokłady energii, w związku z czym powinniśmy pamiętać o dostarczeniu mu odpowiedniej dawki  ruchu. W innym przypadku zwierzę może być sfrustrowane i wyrażać swoją niechęć na przeróżne sposoby. Należy pamiętać, że żadne zwierzę nie jest złe z natury. To właściciele są odpowiedzialni za kształtowanie charakteru zwierzęcia i to od nich zależy, jak pupil będzie się zachowywał w przyszłości. Jeśli nie podejmiemy procesów wychowawczych już na wstępnym etapie, możemy spodziewać się, że w przyszłości zwierzę może zachowywać się agresywnie wobec nas i w stosunku do innych ludzi.


Tagi Artykułu: gryzaki dla psa, gryzienie przez psa, gryzienie przez szczeniaka, gryzienie szczeniak, gryzienie właściciela przez psa, mój pies mnie gryzie, mój szczeniak wszystko gryzie, pies gryzie domowników, przez psa, przez szczeniaka, szczeniak, szczeniak gryzie dłonie, szczeniak gryzie po nogach, szczeniak mocno gryzie, szczeniaka, szczeniaki, wychowanie szczeniaka, zabawki dla psa


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Akcesoria dla psów

Rasy psów nasi ulubieńcy

Choroby odzwierzęce

Rasy psów nasi ulubieńcy

Dokumenty psa

Rasy psów nasi ulubieńcy

Siberian husky - wady i zalety

Rasy psów nasi ulubieńcy

Spaniel a ogród

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu