Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Szpic miniaturowy Pomeranian
Pies Faraona >>

Rasa: Mops

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Trudno jest w jednoznaczny sposób stwierdzić skąd przybyły na tereny Europy dzisiejsze Mopsy. Znaczna ilość badaczy i hodowców tej rasy, za jedną z bardziej wiarygodnych teorii przyjmuje, iż psy te pochodzą z terenów Chin, gdzie najprawdopodobniej były one już znane za czasów Konfucjusza. Dowiedzieć się o tym mielibyśmy miedzy innymi z licznych opisów miniaturowego psa ze skróconym pyszczkiem, który był z ogromną chęcią i sporym entuzjazmem wożony przez ówczesnych dworzan chińskich na polowania.

Na tereny naszego kontynentu miałyby one trafić wraz z otwarciem i rozwojem szlaku jedwabnego, poprzez prowadzoną na tej drodze wymianę handlową, w której to mogły zostać także przywiezione Mopsy. Inna nieco mniej popularna teoria mówi o jego holenderskim pochodzeniu od mastifa. Nieco bardziej znana historia tego psa w Europie staje się dopiero w 1425 roku za sprawą obrazu malarza włoskiego pochodzenia, który to uwiecznił tego uroczego pieska na jednym ze swych płócien.

Faktem jest, że za europejską stolicę mopsika uznaje się w dniu dzisiejszym Holandię stało się to za sprawą jednego z książąt holenderskich, któremu to mały mopsik poprzez wszczęcie alarmu uratował życie. Po dotarciu na tereny Anglii Mops cieszył się szczególnymi względami Jerzego III, gdzie został uwieczniony wraz z królem na jednym z jego portretów oraz u królowej Wiktorii, gdzie był stałym i jednym z ulubionych bywalców pośród całego jej dworu. Warto zaznaczyć, że do XIX wieku do czasów wojny opiumowej, na terenie Chin psy tej rasy mogli posiadać wyłącznie przedstawiciele rodzin wchodzących w skład dworu cesarskiego tego kraju. Hodowla i pokazywanie się z tym psem poza murami dworskimi groziły poważnymi sankcjami włącznie z karą śmierci.

Najtragiczniejszym okresem dla tej rasy okazały się jednak czasy współczesne a dokładniej mówiąc okres XX wieku, podczas wybuchu Rewolucji Kulturalnej, kiedy to na rozkaz Mao Zedonga, jednego z komunistycznych przywódców Chin, zostało wybite blisko 90% populacji rasy tych psów.

Przetrwanie i dalszy rozwój tej rasy możliwym stał się dzięki psom, które znajdowały się w miastach kolonialnych między innymi tego typu jak Hongkong. Stąd też powędrowały one powtórnie w świat niosąc ze sobą radość i zadowolenie z możliwości posiadania tego małego, lecz jakże uroczego pieska, jakim jest Mops.

 • Najczęstsze choroby i dolegliwości Mopsa


 • Mops

 • Mops
Jednymi z częściej występujących przypadłości u tej psiej rasy mogą być różnorakiego rodzaju choroby układu krążenia oraz atopia skóry. Dosyć często spotykaną chorobą pośród psów wywodzących się z tej rasy jest choroba oczu tego rodzaju jak podwójnie występujący rząd rzęs, entropiom czy też zapalenie spojówek. Mopsy będąc psami o znacznie skróconym pysku potrzebują także dosyć częstej kontroli swych górnych warg nakrywających nieco dolną ich szczękę. Pozostawienie ich samych sobie może zaowocować wystąpieniem objawów grzybicy pomiędzy fałdkami. Psy odporne na chłód, lecz bardzo wrażliwe na letnie upały, dlatego też może czasami dochodzić do przegrzania ich organizmu. Bywają psami podatnymi na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Nieco starsze już psy mogą być narażone również na cały szereg różnorakich chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa.

 • Wady i zalety Mopsa

Wesoły i sympatyczny, niezwykle dynamiczny pies kochający długie przesiadywanie na kolanach u swego opiekuna. Jest doskonałego rodzaju psem do wszystkich nieznacznej wielkości mieszkań wielkomiejskich.

Jest on również jednym z odpowiednich psów dla osób starszych, do których to w umiejętny sposób potrafi się przystosować. Pies nieterroryzujący i wymuszający u swego opiekuna konkretnego zachowania. Potrafi cieszyć się tym, co otrzyma od swego pana.

Nie jest to pies przeznaczony do spacerów w formie aktywnego wypoczynku, zdecydowanie bardziej woli powolne obfitujące w spokojny rytm spacery ze swym opiekunem. Na pewno nie można powiedzieć o Mopsie, że jest on psem złośliwym, a wręcz przeciwnie jest to pies posiadający bardzo przyjacielskie nastawienie do zewnętrznego świata. Bardzo ubolewa i się smuci, gdy poczuje się odtrącony lub choćby w minimalnym stopniu odepchnięty od zajęć w towarzystwie swego opiekuna. Nie uzewnętrznia tego jednak a wręcz przeciwnie, wycofuje się do kąta przeżywać w samotności swe smutki. Jego główną zaletą zwłaszcza pośród innych podobnych mu małych ras jest to, że nie jest on hałaśliwą odmianą psa.


 • Mops

 • Mops

 • Mops a dziecko

Mops przez wiele osób a zwłaszcza dzieci jest pieszczotliwie nazywany Mopsikiem, jest to pies posiadający bez wątpienia wesołe usposobienie. Nie jest on jednak typem psa uwielbiającego zbyt aktywne zabawy z dziećmi. Jest to jedna z bardziej towarzyskich psich ras, źle znoszących bycie samemu przez dłuższy okres czasu. Bardzo szybko potrafi się przystosować do życia w rodzinie podporządkowując się panującym w niej zasadom. Pies tej rasy jest kontaktowy i towarzyski, więc źle znosi długotrwałą samotność. Pomimo swego nieco flegmatycznego można by rzec wyglądu, nie jest to pies leniwy, nie jest on także typem psa nadpobudliwego, dlatego też poprzez właśnie te cechy jest jednym z psów bardziej przyjaznych dla dzieci. Wykazuje dość znaczny stopień posłuszeństwa i szybko przystosowuje się do życia w rodzinie.

Czasami wydaje specyficznego rodzaju chrząknięcia i pomruki tak jakby chciał się porozumieć w ten sposób z osobą, w której upatruje swego właściciela.

Inne nazwy to: Pug, Carlin, Apple.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 1600 złotych do 2000 złotych. Suczki hodowlane odchowane (wiek od 1 do 2 lat) to koszt od 4000 złotych do 6000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 11

Mops - dodatkowe zdjęcia:

Mops Mops Mops Mops


Tagi Artykułu: encyklopedia psów, grupa ix fci, mops, mops a dziecko, mops adopcja, mops cena, mops forum, mops galeria, mops hodowla, mops opis rasy, mops pies, mops pies cena, mops pies charakter, mops pies kupno, mops rasa, mops rasa psa, mops szczeniaki, mopsik pies, mopsy, mopsy forum, mopsy psy, mopsy w potrzebie, mopsy zdjęcia, nazwy psów, pies, psy, psy mopsy szczenięta, rasy psów, wszystkie rasy psów, wszystko o mopsach


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Boston terrier

Rasy psów nasi ulubieńcy

Co zrobić jeżeli zaginął nam pies?

Rasy psów nasi ulubieńcy

Dlaczego pies ciągnie smycz?

Rasy psów nasi ulubieńcy

Najpopularniejsze rasy psów

Rasy psów nasi ulubieńcy

Wakacje z psem

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Pozostałe zdjęcia psów rasy: Mops

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Sonda do tego artykułu:

Puggle to krzyżówka:

Mopsa i Pudla

Beagle i Mopsa

Beagla i Boksera

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu