Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Moskiewski stróżujący

Moskiewski stróżujący (moskowskaja storożewaja)stanowi efekt skrzyżowania psów ras: Owczarek kaukaski, Rosyjski łaciaty gończy, Bernardyn. Kompilacja ras pozwoliła stworzyć osobnika, który jest podatny na szkolenia i niezmiernie inteligentny, a zarazem dobrze znosi trudny, rosyjski klimat.
Z wyglądu pies jest niezmiernie podobny do Owczarka kaukaskiego jedynie umaszczenie świadczy o lekkim powinowactwie z Bernardynem.  

Historia rasy sięga lat 40 XX wieku, kiedy to naukowcy rosyjscy rozpoczęli starania o wyselekcjonowanie psów odpowiednich do wykonywania prac publicznych i służenia w wojsku. Próby kreacji moskiewskiego stróżującego trwały z przerwami do lat 80. W 1985 roku opracowano standard rasy, który został później zatwierdzony przez Rosyjską Federację Kynologiczną. Dziesięć lat później wprowadzono drobne korekty do wzorca, które jednak nie zmieniły znacząco sytuacji i nie wpłynęły na obecny wygląd czworonoga.

Moskiewskie stróżujące są psami obronnymi i doskonale nadają się do wykonywania funkcji stróżów mienia. Jako, że są z natury dość agresywne i mają bardzo trudny charakter, wymagają specjalistycznego szkolenia i zdecydowanego właściciela. Moskiewskie stróżujące zostały wciągnięte na listę psów agresywnych, co daje pewien obraz funkcjonowania i sposobu bycia rasy. Moskiewskie mają bardzo silny instynkt terytorialny, co sprawia, że mogą zachowywać się agresywnie wobec osób nieznajomych i innych zwierząt. Najmniejsza próba prowokacji może skutkować atakiem i otwartą wojną.
W stosunku do dzieci psy zachowują się zazwyczaj poprawnie, niemniej muszą się do nich przyzwyczajać od szczenięcia. Zdecydowanie nierozsądne jest jednak pozostawianie zwierzęcia sam na sam z najmłodszymi (wielu właścicieli sądzi jednak, że psy są bardzo przyjacielskie wobec najmłodszych i przyjmują względem nich rolę opiekuna).
Wielką wadą, a zarazem zaletą psów jest ich samodzielność i niezależność. Podporządkowanie sobie zwierząt jest sprawą niezwykle trudną i wymaga ogromnej cierpliwości. Z tego też względu moskiewskie psy stróżujące nie są polecane osobom, które nigdy wcześniej nie miały psa. Czworonogi bardzo źle radzą sobie z życiem w przestrzeni miejskiej. Zamknięcie ich w małym pomieszczeniu jest niezwykle nierozsądne i zabija w psu radość życia. Zdecydowanie zalecane jest, aby psy pozostawały w przestrzeni podmiejskiej, bądź też na wsi, gdzie mogłyby funkcjonować na dużym i przestronnym wybiegu.

  • Wygląd psa

Psy przypominają wyglądem mastifa. Są mocno zbudowane i mają bardzo wyraźnie zaznaczony stop. Głowa jest szeroka i masywna. Moskiewski stróżujący ma podwójną szatę, z grubym, gęstym podszerstkiem. Najczęściej spotykanym umaszczeniem jest biel w połączeniu z płowymi i brązowymi łatami.
Jako, że pies posiada podszerstek, może wytrzymywać bardzo niskie temperatury. Psy mieszkające w klimacie umiarkowanym mogą przebywać poza domem właściwie przez cały rok.

Moskiewski pies stróżujący nie jest rasą popularną w Polsce. Niemniej jednak coraz więcej miłośników rasy decyduje się sprowadzać je z zagranicy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji psy zostały wciągnięte do wykazu ras psów agresywnych.

  • Zdrowie i pielęgnacja

Psy nie są nazbyt chorowite. Cierpią na przypadłości typowe dla wszystkich ras dużych: dysplazję stawów biodrowych, nadwyrężenie stawów i otyłość. Podobnie jak Bernardyny mogą skarżyć się na problemy z oczami, przede wszystkim ektropium. Właściciele powinni pamiętać, zatem o sprawdzaniu stanu oczu i co jakiś czas przemywać je wywarem z rumianku. Nie należy także zapominać o regularnym podcinaniu pazurów i czyszczeniu uszu.

Do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych zaliczyć należy szczotkowanie i wyczesywanie włosa. Szczotkowanie pod włos pozwala na usunięcie zanieczyszczeń z sierści i działa niezwykle korzystnie na ukrwienie skóry. Dopiero po szczotkowaniu możemy przejść do czesania włosa.

Najcięższym okresem dla czworonoga jest pora letnia. Pies Moskiewski stróżujący bardzo męczy się z powodu upałów, dlatego też powinniśmy zapewnić mu komfortowe warunki życia i unikać przebywania na słońcu. Przed okresem letnim należy podciąć włos psa i wytrybować podszerstek. Jeżeli pupil przebywa przez cały czas na dworze, musimy znaleźć mu spokojne, zacienione miejsce. Psy ras dużych i olbrzymich często umierają z powodu przegrzania, bądź udaru.

Wysokość: pies ma w kłębie od 66 do 78 cm.

Masa: waga psa nie jest ściśle określona w standardzie rasy. Minimalna waga suk wynosi 45 kg, zaś psy ważą zazwyczaj więcej niż 60 kg.

Umaszczenie: U psa dominuje kolor biały w płowe (różne odcienie) i duże, brązowe łaty. Pies jest chroniony przez długą, dwuwarstwową szatę.

Pielęgnacja: Pies Moskiewski stróżujący nie wymaga wzmożonej pielęgnacji. Musimy jednak pamiętać o regularnym podcinaniu sierści, skracaniu pazurów, a także czyszczeniu okolic newralgicznych takich jak uszy i oczy. U psa może występować ektropium, w związku z czym zalecane jest przemywanie oczu za pomocą wywaru z rumianku.

Zdrowie: Jak już zostało wcześniej wspomniane, pies może cierpieć z powodu wywinięcia powieki. Jest to dolegliwość typowa dla krewniaków Moskiewskich- Bernardynów. Oprócz tego u psów może pojawić się dysplazja stawów biodrowych, otyłość i nadwyrężenie stawów.

Rodzina: Moskiewskie stróżujące są psami niezwykle samodzielnymi, w związku z czym wymagają odbycia przynajmniej podstawowego szkolenia w zakresie posłuszeństwa. W stosunku do właścicieli zachowują się poprawnie. Nie akceptują za to nieznajomych i innych zwierząt. Psy raczej nie powinny przebywać w rodzinach z małymi dziećmi.

Inne nazwy to: ros. московская сторожевая, ang. moscowskaya storozhevaya, moscow watchdog.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 2000 do 3000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Tagi artykułu:


Zobacz także: