Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Terier walijski
Labrador retriever czekoladowy >>

Rasa: Moskiewski stróżujący

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Moskiewski stróżujący (moskowskaja storożewaja)stanowi efekt skrzyżowania psów ras: Owczarek kaukaski, Rosyjski łaciaty gończy, Bernardyn. Kompilacja ras pozwoliła stworzyć osobnika, który jest podatny na szkolenia i niezmiernie inteligentny, a zarazem dobrze znosi trudny, rosyjski klimat.
Z wyglądu pies jest niezmiernie podobny do Owczarka kaukaskiego jedynie umaszczenie świadczy o lekkim powinowactwie z Bernardynem.  

Historia rasy sięga lat 40 XX wieku, kiedy to naukowcy rosyjscy rozpoczęli starania o wyselekcjonowanie psów odpowiednich do wykonywania prac publicznych i służenia w wojsku. Próby kreacji moskiewskiego stróżującego trwały z przerwami do lat 80. W 1985 roku opracowano standard rasy, który został później zatwierdzony przez Rosyjską Federację Kynologiczną. Dziesięć lat później wprowadzono drobne korekty do wzorca, które jednak nie zmieniły znacząco sytuacji i nie wpłynęły na obecny wygląd czworonoga.

Moskiewskie stróżujące są psami obronnymi i doskonale nadają się do wykonywania funkcji stróżów mienia. Jako, że są z natury dość agresywne i mają bardzo trudny charakter, wymagają specjalistycznego szkolenia i zdecydowanego właściciela. Moskiewskie stróżujące zostały wciągnięte na listę psów agresywnych, co daje pewien obraz funkcjonowania i sposobu bycia rasy. Moskiewskie mają bardzo silny instynkt terytorialny, co sprawia, że mogą zachowywać się agresywnie wobec osób nieznajomych i innych zwierząt. Najmniejsza próba prowokacji może skutkować atakiem i otwartą wojną.
W stosunku do dzieci psy zachowują się zazwyczaj poprawnie, niemniej muszą się do nich przyzwyczajać od szczenięcia. Zdecydowanie nierozsądne jest jednak pozostawianie zwierzęcia sam na sam z najmłodszymi (wielu właścicieli sądzi jednak, że psy są bardzo przyjacielskie wobec najmłodszych i przyjmują względem nich rolę opiekuna).
Wielką wadą, a zarazem zaletą psów jest ich samodzielność i niezależność. Podporządkowanie sobie zwierząt jest sprawą niezwykle trudną i wymaga ogromnej cierpliwości. Z tego też względu moskiewskie psy stróżujące nie są polecane osobom, które nigdy wcześniej nie miały psa. Czworonogi bardzo źle radzą sobie z życiem w przestrzeni miejskiej. Zamknięcie ich w małym pomieszczeniu jest niezwykle nierozsądne i zabija w psu radość życia. Zdecydowanie zalecane jest, aby psy pozostawały w przestrzeni podmiejskiej, bądź też na wsi, gdzie mogłyby funkcjonować na dużym i przestronnym wybiegu.

 • Wygląd psa

Psy przypominają wyglądem mastifa. Są mocno zbudowane i mają bardzo wyraźnie zaznaczony stop. Głowa jest szeroka i masywna. Moskiewski stróżujący ma podwójną szatę, z grubym, gęstym podszerstkiem. Najczęściej spotykanym umaszczeniem jest biel w połączeniu z płowymi i brązowymi łatami.
Jako, że pies posiada podszerstek, może wytrzymywać bardzo niskie temperatury. Psy mieszkające w klimacie umiarkowanym mogą przebywać poza domem właściwie przez cały rok.

Moskiewski pies stróżujący nie jest rasą popularną w Polsce. Niemniej jednak coraz więcej miłośników rasy decyduje się sprowadzać je z zagranicy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji psy zostały wciągnięte do wykazu ras psów agresywnych.

 • Zdrowie i pielęgnacja

Psy nie są nazbyt chorowite. Cierpią na przypadłości typowe dla wszystkich ras dużych: dysplazję stawów biodrowych, nadwyrężenie stawów i otyłość. Podobnie jak Bernardyny mogą skarżyć się na problemy z oczami, przede wszystkim ektropium. Właściciele powinni pamiętać, zatem o sprawdzaniu stanu oczu i co jakiś czas przemywać je wywarem z rumianku. Nie należy także zapominać o regularnym podcinaniu pazurów i czyszczeniu uszu.

Do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych zaliczyć należy szczotkowanie i wyczesywanie włosa. Szczotkowanie pod włos pozwala na usunięcie zanieczyszczeń z sierści i działa niezwykle korzystnie na ukrwienie skóry. Dopiero po szczotkowaniu możemy przejść do czesania włosa.

Najcięższym okresem dla czworonoga jest pora letnia. Pies Moskiewski stróżujący bardzo męczy się z powodu upałów, dlatego też powinniśmy zapewnić mu komfortowe warunki życia i unikać przebywania na słońcu. Przed okresem letnim należy podciąć włos psa i wytrybować podszerstek. Jeżeli pupil przebywa przez cały czas na dworze, musimy znaleźć mu spokojne, zacienione miejsce. Psy ras dużych i olbrzymich często umierają z powodu przegrzania, bądź udaru.

Wysokość: pies ma w kłębie od 66 do 78 cm.

Masa: waga psa nie jest ściśle określona w standardzie rasy. Minimalna waga suk wynosi 45 kg, zaś psy ważą zazwyczaj więcej niż 60 kg.

Umaszczenie: U psa dominuje kolor biały w płowe (różne odcienie) i duże, brązowe łaty. Pies jest chroniony przez długą, dwuwarstwową szatę.

Pielęgnacja: Pies Moskiewski stróżujący nie wymaga wzmożonej pielęgnacji. Musimy jednak pamiętać o regularnym podcinaniu sierści, skracaniu pazurów, a także czyszczeniu okolic newralgicznych takich jak uszy i oczy. U psa może występować ektropium, w związku z czym zalecane jest przemywanie oczu za pomocą wywaru z rumianku.

Zdrowie: Jak już zostało wcześniej wspomniane, pies może cierpieć z powodu wywinięcia powieki. Jest to dolegliwość typowa dla krewniaków Moskiewskich- Bernardynów. Oprócz tego u psów może pojawić się dysplazja stawów biodrowych, otyłość i nadwyrężenie stawów.

Rodzina: Moskiewskie stróżujące są psami niezwykle samodzielnymi, w związku z czym wymagają odbycia przynajmniej podstawowego szkolenia w zakresie posłuszeństwa. W stosunku do właścicieli zachowują się poprawnie. Nie akceptują za to nieznajomych i innych zwierząt. Psy raczej nie powinny przebywać w rodzinach z małymi dziećmi.

Inne nazwy to: ros. московская сторожевая, ang. moscowskaya storozhevaya, moscow watchdog.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 2000 do 3000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).


Tagi Artykułu: moskiewski stróżujący, moskiewski stróżujący cena, moskiewski stróżujący choroby, moskiewski stróżujący hodowla, moskiewski stróżujący hodowle, moskiewski stróżujący opis rasy, moskiewski stróżujący pies, moskiewski stróżujący sprzedam, moskiewski stróżujący szczeniaki, moskowskaja storożewaja, pies, psy, rasy psów, stróżujący pies, wszystkie rasy psów


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Największe rasy psów

Rasy psów nasi ulubieńcy

Psy nie dla dzieci

Rasy psów nasi ulubieńcy

Rozród psów - wstęp

Rasy psów nasi ulubieńcy

Szkolenie psów agresywnych

Rasy psów nasi ulubieńcy

Ucieczki psów

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Brak dodatkowych zdjeć

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Beagle
  Beagle to rasa należąca do grupy psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych, zaklasyf...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Cane corso
  Cane corso jest rasą psa mającego swego korzenie pośród molosa rzymskiego. Jego głównym, p...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Figurki ogrodowe zwierząt
  Figurki ogrodowe zwierząt mogą stanowić ciekawy motyw zdobniczy i niebanalną dekorację. Figurki psa ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Wirtualna adopcja psa
  Wiele osób marzących o posiadaniu psa w swym prywatnym mieszkaniu, czy to w obawie przed nieporadzen...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Kupno Beagle
  Chęć posiadania w swym mieszkaniu przedstawiciela jakiejkolwiek rasy psów wiąże się z naszej strony ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Czym karmić szczeniaka?
  Pierwsze, właściwe karmienie szczeniąt następuje w chwili ich pełnego odstawienia od matki, proces t...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Ustawa o ochronie zwierząt
  Posiadanie w swym mieszkaniu lub obejściu otaczającym nasz domek jednorodzinny czworonoga, jakim jes...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Korzyści płynące z posiadania psa
  By przekonać niedowiarków i przełamać niepotrzebny impas, poniżej przedstawiono prawdziwe wady oraz ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Kołtuny u psa
  Kołtuny u psa to innymi słowy splątane włosy, które nie sposób rozczesać bez szkody dla ich właściwe...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Historia pielęgnacji psów
  Psy towarzyszą człowiekowi już od ponad 10 tysięcy lat, dlatego nietrudno sobie wyobrazić, jak wielk...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu