Udostępnij ten artykuł.

Najmniejsze psy

Już sam ich widok wzbudza w wielu z nas ogromną sympatię, połączoną prawie zawsze z chęcią brania na ręce i serdecznego uściskania.

Uściskania, które w wielu przypadkach jest wielce niewskazane, bowiem psy miniaturki, czyli najmniejsze psy świata, ze względu na swój wzrost są tak delikatnymi stworzeniami, że wskazana jest nader znaczna ostrożność z naszej strony w chęci okazywania im przyjaznych uczuć.

To właśnie ze względu na swe nieznaczne rozmiary, psy zaliczane do tej grupy zyskały ogromną sławę niegdyś na dworach królewskich a w obecnym czasie pośród wielu znanych celebrytów. W sposób szczególny większość z nich upodobała sobie fakt pokazywania się w mediach z małym pieskiem schowanym w nieco większej podręcznej torebce. W tym przypadku szczególnie ceniona jest rasa Chihuahua, uważana za odmianę najmniejszych psów świata. Nie tylko celebryci uwielbiają pokazywać się z małymi pieskami, także wiele rodzin jak i osób samotnych chętnie widzi je w swym mieszkaniu, jako niezastąpionego przyjaciela i kompana do zabaw.

U wszystkich małych ras psów, ich rozmiar okazuje się być bardzo korzystny w przypadku podróżowania, nie stwarzają, bowiem zazwyczaj poważniejszych problemów pod względem zajmowanego miejsca. Ilość miejsca, jaką zajmują jest naprawdę nieznaczna. Jedyne, co może okazać się nieco uciążliwe w przypadku posiadania jednej z ras miniaturki to fakt, że praktycznie wszystkie pieski zaliczane do tej grupy są niesamowicie szczekliwe. Być może w ten sposób próbują sobie i otoczeniu niejako „wynagrodzić” fakt nieznacznej postury.

Dzięki temu stają się one także jednymi z doskonałego rodzaju małych strażników mieszkań, na pewno nie wyglądem, ale siłą harmidru potrafią przestraszyć nieproszonego gościa. Według legend mnichów zamieszkujących azjatyckie klasztory, niektóre rasy małych piesków potrafią odstraszać nawet duchy kryjące się w zakamarkach cel modlitewnych i przepastnych korytarzy.

Najmniejsze psy świata -  krótki opis;

Australian silky terier. Kraj pochodzenia psa jak sama nazwa wskazuje to Australia, w naszym kraju mało popularny. Średni wzrostu 23cm, średnia wagi 4kg. Długość życia 12-15 lat.


  • Yorkshire terrier

  • Chihuahua

Biszon kędzierzawy(Bichon Frise). Za kraje patronackie tej rasy uznawane są Belgia i Francja. Najbardziej popularny w Stanach Zjednoczonych i na terenie Wielkiej Brytanii. Średnia wzrostu 28cm, średnia wagi-5kg. Cecha bardzo charakterystyczna to białe puszyste okrycie. Długość życia 12-15 lat.

Chihuahua. Kraj pochodzenia tej rasy to Meksyk, rasa bardzo popularna na całym świecie w tym także i w naszym kraju. Istnieją dwie odmiany krótko i długowłosa. Wzrost dla tej rasy to 15-22cm, przewidywana waga do 3 kg. Długość życia 12-15 lat.

Pekińczyk. Rasa psów pochodzących z terytorium Chin. Średni wzrost około 20 cm, waga maksymalna do 5,5 kg. Długość życia dla psów tej odmiany powinna wynosić około 13-15 lat.

Pomeranian(Szpic miniaturowy).Postrzegane, jako typowe psy Pomorza. Kraj pochodzenia Niemcy, maksymalny wzrost dla tej rasy wynosi 22cm, waga natomiast nie powinna przekraczać 3kg.

Shih tzu. Krajem pochodzenia tej rasy jest odległy Tybet. Jej wzrost to 23-27 cm, waga natomiast mieści się w granicy 4-7kg. Przewidywana długość życia dla tej rasy to okres 12-17 lat. Rasa niezwykle popularna na całym świecie po opuszczeniu granic Tybetu. Szczególnego uroku dodaje tej rasie jej jedwabisty włos.


  • Pomeranian

  • Bichon kędzierzawy

Spaniel kontynentalny miniaturowy. Istnieją dwie odmiany tej rasy różniące się pomiędzy sobą w zasadzie tylko ułożeniem uszu, jest to papillon i phalene. W przypadku papillona krajem pochodzenia jest Francja w przypadku phalene -Belgia. Średni wzrostu papillona wynosi około 28cm, waga od 2-5kg w przypadku phalene około 30cm, waga od 2,5-5,5kg.

West highland white terier. Ojczyzna pochodzenia dla tej rasy to Szkocja, średnia wysokość rasy wynosi około 28 cm, waga mieścić się powinna w granicy 6-10kg, długość życia wynosi 12-14 lat.

Yorkshire terrier. Typowy wesoły łobuziak. Kraj pochodzenia rasy -Wielka Brytania, średnia wysokość 18-20 cm, wskazana właściwa waga w jej przypadku powinna zamykać się w granicy 3kg. Długość życia 10-15 lat.

Tagi artykułu:


Zobacz także: