Udostępnij ten artykuł.

Największe rasy psów

Największe rasy psów pomimo faktu, iż mogą one całkiem słusznie wydawać się nieco bardziej kłopotliwymi rasami psów w utrzymaniu, są to odmiany dosyć chętnie postrzegane i wykorzystywane w pilnowaniu domostw i obejść wokół nich się znajdujących.

Poszczególne rasy największych psów, bowiem potrafią już samym swym wyglądem wzbudzić dosyć znaczne obawy i dygot nóg u nieproszonych gości odwiedzających naszą posiadłość bez zaproszenia z naszej strony. Stanięcie z takim psem oko w oko nawet u najzuchwalszego włamywacza potrafi doprowadzić do panicznej ucieczki. Dla swego opiekuna są za to zazwyczaj nad wyraz miłe i niezwykle sympatyczne stworzenia, potrafiące w ramach wdzięczności zalizać go niekiedy do nieprzytomności.

Pewnymi mankamentami w przypadku posiadania psa należącego do największych odmian jest oczywiście fakt zapewnienia mu odpowiedniej ilości miejsca, pewnego rodzaju trudność z przewiezieniem takiego psa, no i dostarczenie właściwego, w pełni wartościowego pokarmu. Jest to dla tych odmian szczególnie istotne gdyż większość z nich cierpi na typowe dolegliwości psów rasy dużej, jakimi są skręt żołądka oraz dysplazja stawów. Poprzez odpowiednio dobraną karmę mamy możliwość znacznego zniwelowania częstotliwości występowania poszczególnych objawów.

Poza byciem doskonałymi stróżami, większość psów ras dużych okazuje się także doskonałymi psami pomocnymi w pewnych typowych przypisywanych psom pracach. Są one chętnie wykorzystywane w dogoterapii i w ratownictwie. Poprzez odpowiednie ułożenie okazują się być także odpowiednimi kompanami do zabaw z dziećmi, zarówno z tymi nieco starszymi jak młodszymi.

Należy jednak pamiętać, że tak jak większość stworzeń mogą reagować one różnymi zachowaniami czy to w stosunku do dzieci czy też w stosunku do obcych lub innych zwierząt, dlatego też ze względu na ich wzrost i fakt posiadania większej siły niż mniejsze psie rasy nie jest wskazanym pozostawianie ich samych w towarzystwie małych dzieci.

Oto przykładowe niektóre z największych ras psów w kolejności alfabetycznej.


  • Komandor

  • Dog niemiecki
Anatolian. Inną nieco rzadziej spotykaną rasą, z jaką się możemy spotkać w przypadku tej odmiany psa jest owczarek anatolijski. Za kraj pochodzenia tej rasy uznawana jest Turcja, wzrost psa w kłębie to 74-81cm, suki 71-79cm. Waga pies 50-65kg, suka natomiast 40-55 kg. Psy tej rasy dożywają przeważnie okresu 10-11 lat. Pies uznany za odmianę agresywną.

Ahbash dog. Kraj pochodzenia Turcja, średnia wzrostu dla przedstawicieli tej rasy mieści się w granicy 73-85 cm, średnia waga dla tej odmiany wynosi 40-58 kg. W naszym kraju jest to rasa psa uznawanego za agresywnego.

Broholmer. Za kraj patronacki dla tej rasy uznawana jest Dania. Średnia wysokość mieści się w granicach 68-73 cm, waga psa 50-70, suki natomiast 40-60kg. Psy nadające się dla początkowego właściciela.

Chart rosyjski Borzoj. Krajem pochodzenia w przypadku tej rasy jest oczywiście Rosja, wysokość psów to 70-85 cm, wzorzec dla suk 65-75cm, rozpiętość wagowa dla tej odmiany wynosi 36-49kg. przewidywana długość życia to wiek 11-13 lat.

Dog niemiecki. Kraj patronacki dla tej rasy to Niemcy, minimalna wysokość psa według wzorca powinna wynosić 80cm, w przypadku suki natomiast 72cm, średnia wagowa powinna być zawarta pomiędzy 50-70kg. Najwyższy pies tej rasy w 2010 roku osiągnął wymiar 111 cm w kłębie. Jedna z bardziej popularnych dużych ras w naszym kraju.


  • Chart rosyjski

  • Mastif angielski

Komondor. Kraj pochodzenia tej rasy to Węgry, średnia wysokość dla psów wynosi 75-80cm, dla suk do 70cm, rozpiętość wagowa powinna zamykać się w przedziale 45-55 kg, długość życia wynosi 10-12 lat. Nader specyficzna i nieco wyróżniająca się dla psów tej rasy jest ich pokrywa włosowa, przypominająca poskręcane warkoczyki.

Mastif angielski. Ojczyzną pochodzenia tej bardzo dużej rasy psa jest Wielka Brytania, średnia wysokość waha się pomiędzy 70-90cm a waga dla psa może wynosić nawet od 85 do 120kg, suki są zazwyczaj lżejsze, ich waga mieści się zazwyczaj granicy 75-100kg. W naszym kraju raczej rzadko spotykana rasa, przewidywana długość życia tych psów to 10-12 lat.

Wilczarz irlandzki. Kraj pochodzenia dla tej rasy jak już sama nazwa sugeruje to Irlandia, wzrost psów to zazwyczaj 80-90cm, suk 70-85cm, średnia waga psa 55 kg, suki 42kg.

Tagi artykułu:


Zobacz także: