Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Owczarek australijski kelpie
Chart rosyjski Borzoj kompendium >>

Rasa: Owczarek australijski aussie

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussie jest rasą psa wyhodowaną na terenie Stanów Zjednoczonych. Co do nieco ściślejszego zdefiniowania powstania rasy owczarka australijskiego istnieje jednak w dniu dzisiejszym dosyć znaczna ilość teorii odnośnie przebiegu procesu kształtowania tej rasy przez człowieka. Jedną z najbardziej popularnych i szeroko rozpowszechnionych jest ta, iż za pierwszych protoplastów tych psów postrzegane są różne odmiany owczarków przywożonych podczas migracji osadników ze swych ojczystych terenów, były to między innymi psy pochodzące z terenu Wysp Brytyjskich oraz z Australii. Psy przywożone z Australii miały dotrzeć na kontynent amerykański w XVIII wieku wraz z przybywającymi na te ziemie pasterzami. Dzięki swym doskonałym cechom psa pasterskiego dosyć szybko zdobyły one sobie uznanie amerykańskich farmerów stając się jednymi z częściej wykorzystywanych psów w tym zakresie. Popularność swą zawdzięczały między innymi doskonałej współpracy z pasterzami jeżdżącymi konno.

Dzięki licznym krzyżówkom z miejscowymi owczarkami zdołano wyodrębnić rasę psa średniej wielkości, potrafiącego pracować samodzielnie i oddanego swemu właścicielowi. W związku z faktem, że pierwsze krzyżówki prowadzone były przede wszystkim w oparciu o psy przywiezione z Australii nadano im nazwę owczarka australijskiego. W początkowym założeniu miał to być jedynie pies wykorzystywany przede wszystkim w pomocy przy wypasaniu stad owiec, ewentualnie stad bydła.

Z biegiem czasu jednak stał się on doskonałym stróżem obejścia oraz zaczęto go wykorzystywać w rodzaju psa do towarzystwa.

Przez wielu dzisiejszych hodowców tej rasy są one uznawane za psy wszechstronne doskonale sprawdzające się zarówno, jako psy pracujące, psy w ratownictwie i dogoterapii oraz psy doskonale nadające się w roli niezmordowanego towarzysza podczas długich spacerów.

 • Najczęstsze choroby i dolegliwości

Jednymi z najczęściej zaobserwowanych problemów zdrowotnych u psów wywodzących się spośród odmiany owczarka australijskiego, podobnie jak w przypadku innych odmian owczarka okazuje się być :

 • dysplazja stawu biodrowego, nieco rzadszą będzie w przypadku tej rasy
 • dysplazja stawu łokciowego.


 • Owczarek australijski aussie

 • Owczarek australijski aussie
Fakt ten związany jest między innymi z uwarunkowaniami genetycznymi oraz ze sposobem żywienia jak i aktywnością fizyczną tych psów zwłaszcza w wieku szczenięcym.

Innymi, równie często obserwowanymi dolegliwościami okazuje się być schorzenie typu autoimmunologicznego w postaci chorób tarczycy, toczenia czy też nużycy.

Czasami możliwymi do zaobserwowania okazują się być oznaki epilepsji jak i pewnych alergii a zwłaszcza typu pokarmowego.Czasami istnieje możliwość zaobserwowania wystąpienia objawów hemofilii, czyli zaburzeń krzepnięcia krwi.

Najczęstszą z dolegliwości spotykających tą rasę są bez wątpienia dolegliwości oczu pod postacią zaćmy lub katarakty, które nieleczone potrafią doprowadzić do całkowitej ślepoty psa. Przewidywana długość życia dla tej rasy wynosi 13-15 lat.

 • Wady i zalety Owczarka australijskiego

Odmiana Owczarka australijskiego aussie jest bez wątpienia jedną z bardziej wymagających ras odnośnie zapewnienia mu odpowiedniej ilości ruchu na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna dla tego psa jest niezmiernie potrzebnym elementem w odniesieniu do jego odpowiedniego ułożenia, nie będąc w pełni aktywnym zarówno fizycznie jak i psychicznie psy tej rasy potrafią czasami przysporzyć kłopotów swemu właścicielowi.

Jedna z psich odmian doskonale sprawdzających się w pracy w postaci służby dla człowieka, jako psy do wykrywania i w ratownictwie, niektóre z psów potrafią w doskonały sposób odnaleźć się w dogoterapii.

Owczarek australijski aussie na pewno nie jest i nigdy nie zostanie typowym psem kanapowym, potrafi być doskonałym towarzyszem i stróżem całego obejścia. Potrafi w doskonały sposób samodzielnie ocenić zaistniałą sytuację w danej chwili i podjąć decyzję.


 • Owczarek australijski aussie

 • Owczarek australijski aussie
W związku z faktem, że jest to odmiana psa naprawdę inteligentnego jego nauka nie przysparza większych problemów, wymagane jest wczesne i umiejętne szkolenie oraz odpowiednia socjalizacja psa.

 • Owczarek australijski aussie a dziecko

Dobrze ułożony Owczarek australijski typ amerykański potrafi wyjątkowo dobrze zachowywać się w relacjach z dziećmi wspólnie zamieszkującymi z nim pod jednym dachem.

W związku z faktem, że jest psem uwielbiającym w niesamowity wręcz sposób różnorakie psie sporty doskonale potrafi się odnaleźć w licznych zabawach ruchowych z dziećmi. Odmiana psa, która niejako angażuje się w życie całej rodziny, jest to pies nieufny wobec obcych osób, nie mniej jednak potrafi doskonale porozumieć się ze zwierzętami domowymi zamieszkującymi wspólnie z nim na jednym terytorium.

Jak we wszystkich przypadkach zabaw psa z dzieckiem, zwłaszcza tym nieco młodszym, tak i w przypadku owczarka australijskiego wspólne zabawy powinny odbywać się pod okiem osoby dorosłej, najlepiej w ogrodzie lub innym terenie zamkniętym.

Inne nazwy to: Aussie, Australian Shepherd.

Cena owczarków australijskich aussie z rodowodem waha się od 2000 - 2500 złotych.

Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1

Owczarek australijski aussie - dodatkowe zdjęcia:

Owczarek australijski Aussie Aussie Owczarek australijski


Tagi Artykułu: aussie, australian shepherd, australijski pies pasterski, owczarek, owczarek australijski, owczarek australijski aussie, owczarek australijski cena, owczarek australijski hodowla, owczarek australijski kelpie, owczarek australijski sprzedam, owczarek australijski typ amerykański, owczarka, owczarki, owczarki australijskie, pasterski, pies, pies pasterski, psie rasy, psy, rasy psów


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Australian Cattle Dog

Rasy psów nasi ulubieńcy

Hodowla psów - biznes czy hobby

Rasy psów nasi ulubieńcy

Jak namówić rodziców na zakup szczeniaka?

Rasy psów nasi ulubieńcy

King charles spaniel

Rasy psów nasi ulubieńcy

Maltańczyk

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Pozostałe zdjęcia psów rasy: Owczarek australijski aussie

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Beagle
  Beagle to rasa należąca do grupy psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych, zaklasyf...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Cane corso
  Cane corso jest rasą psa mającego swego korzenie pośród molosa rzymskiego. Jego głównym, p...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu