Rasa: Owczarek niemiecki długowłosy

Jest to odmiana psa wywodzącego się w prostej linii od rasy Owczarka niemieckiego. Rasy powstałej jak sama nazwa wskazuje na terytorium Niemiec. W początkowym okresie użytkowania był on postrzegany za rasę typowego psa pasterskiego. Ze względu na długość okrywy włosowej tej rasy zostały wyodrębnione poszczególne odmiany owczarka niemieckiego, gdzie jedną z nich jest odmiana długowłosa. Sierść tego psa to włos okrywowy i tak zwany podszerstek, Włos jest długi i miękki, ciekawostką jest, że na udach psa uwidocznione są tzw. obszerne portki włosowe. Ogon tych psów charakteryzuje się wyglądem typowego pióropusza od spodniej strony.

Jak wszystkie odmiany tej rasy tak i ta jest odmianą psa kochającego wolność i aktywny tryb spędzania wolnego czasu. Jest to pies dla ludzi lubiących codzienne, nieco dłuższe spacery.

Waga waha się od 34-43 kg,

Wysokość w kłębie 57-62 cm.

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości Owczarka niemieckiego długowłosego

Często spotykaną dolegliwością pośród psów tej odmiany okazują się być dolegliwości jelitowo-żołądkowe w postaci skrętów żołądka. Czasami mogą przydarzyć się owczarkom alergie pokarmowe. Nieco częściej spotykana jest także dysplazja stawu, zwłaszcza stawu biodrowego, przyczyniająca się do powstawania problemów z poruszaniem się, zwłaszcza u psów będących w nieco starszym wieku. W związku z posiadaniem długiego włosia są one nieco bardziej odporne na mało sprzyjające warunki atmosferyczne.

Z rzadka można zaobserwować także pośród niektórych psów tej rasy problemy z oczami.

  • Wady i zalety Owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki długowłosy jest jedną z odmian psa dosyć szybko uczącego się wykonywania różnorakich poleceń i komend, potrafi on dobrze współpracować ze swym opiekunem, dlatego też dosyć chętnie jest wykorzystywany w pracach różnorakich służb mundurowych. Pies posiadający ogromną odwagę i odznaczający się niesamowitym przywiązaniem do swego opiekuna.


  • Owczarek niemiecki długowłosy

  • Owczarek niemiecki długowłosy
Odmiana Owczarka niemieckiego długowłosego jest nieco bardziej opanowaną odmianą niż odmiana krótkowłosa. Odznacza się także dużą czujnością.

  • Owczarek niemiecki długowłosy a dziecko

Jak w przypadku większości nieco większych ras tak i w przypadku tej rasy wymagane jest zachowanie kontroli i nieco ograniczonego zaufania podczas zabawy między psem a dzieckiem. Nie mniej jednak jest to jedna z doskonalszych odmian psa posiadającego typowy charakter psa rodzinnego, który po odpowiednim ułożeniu i wyznaczeniu mu granic przez jego opiekuna, okazuje się być doskonałego rodzaju psem do wspólnych zabaw i igraszek z dziećmi.

Inne nazwy to : Altdeutscher Schäferhund.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 1000 do 3500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Reproduktor z licencją hodowlaną 7000 złotych.

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1

Tagi artykułu:


Zobacz także: