Rasa: Owczarek niemiecki krótkowłosy

Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym. Rasa Owczarka niemieckiego jest postrzegana przez wielu hodowców i właścicieli za jedną z najbardziej wszechstronnych psich ras. W doskonały sposób nadaje się on zarówno na psa obronnego jak i stróżującego, pilnującego obejścia domu. Ta rasa jest bardzo pojętna i szybko się uczy.

Jego zdolności są nader chętnie wykorzystywane w pracy ratowniczej podczas pomocy w odnajdywaniu zaginionych osób. W doskonały sposób sprawdza się także w dogoterapii i jako pies pomocny osobom niepełnosprawnym.

Wysokość w kłębie 57-63 cm,

Waga waha się od 34-43 kg.

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości

W związku z nieco delikatniejszym układem pokarmowym tej rasy psów istnieje możliwość zaobserwowania dolegliwości żołądkowych, spowodowanych zazwyczaj zmianą pożywienia lub nieodpowiednio dobranym pokarmem. Czasami także można zaobserwować dolegliwości spowodowane chorobami stawów oraz problemami z trzustką. Niekiedy istnieje możliwość zaobserwowania dokuczliwych chorób oczu jak i początkowych objawów padaczki, te jednak na całe szczęście są niezmiernie rzadko spotykane.

  • Wady i zalety

Różnorakie reakcje psa, w zależności od zaistniałej sytuacji, będą odzwierciedleniem w znacznej mierze jego ułożenia i traktowania go przez swego opiekuna. Owczarek niemiecki krótkowłosy to pies bardzo chętnie służący swemu opiekunowi.

Niewątpliwą zaletą psa tej rasy jest bez wątpienia ogromne posłuszeństwo względem swego opiekuna, doskonale nadaje się na psa obronnego. Pies czujny i szybko adaptujący się do różnorakich warunków, w których przyjdzie mu zamieszkiwać. Jest to odmiana psa niesamowicie zwinnego i wytrzymałego.


  • Owczarek niemiecki krótkowłosy

  • Owczarek niemiecki krótkowłosy

  • Owczarek niemiecki krótkowłosy a dziecko

Typowy pies „Szarik” przedstawiony w telewizji to nazbyt mocno wyidealizowany obraz tego psa. Owczarek niemiecki krótkowłosy jest psem nieco znaczniejszych rozmiarów i nawet zupełnie niechcący może przestraszyć dziecko. Aczkolwiek jest to jedna z bardziej polecanych odmian psa podczas wspólnych zabaw z dziećmi.

Tym bardziej, że rasa owczarka niemieckiego jest rasą typowo pasterską, nastawioną na obronę stadka, którym przyszło się mu opiekować.

Należy jednak niejako uzmysłowić psu jak ważne jest dla nas samych nasze dziecko.

Inne nazwy to: Deutscher Schäferhund, German Shepherd Dog, Alsatian, Owczarek alzacki.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 1200 - 3600 złotych. Cena psa reproduktora 4700 złotych, 6000 złotych suka hodowlana. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1

href="https://plus.google.com/110695712741372516680?rel=author">Silesia SEM</a>

Tagi artykułu:


Zobacz także: