Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek południoworosyjski Jużak

OWCZAREK POŁUDNIOWOROSYJSKI JUŻAK Ioujnorousskaia Ovtcharka (South Russian Shepherd Dog)

Historia

Owczarek południoworosyjski Jużak rozwijał się na terenach Półwyspu Krymskiego i był wykorzystywany do pracy przy stadach owiec – głównie sprowadzanych z Hiszpanii merynosów.
Nie do końca wiadomo, kiedy rozpoczęto krzyżowanie psów z miejscowymi odmianami owczarka pochodzenia azjatyckiego. Selekcja była prowadzona w kierunku otrzymania dużych, agresywnych psów, o jasnym umaszczeniu (lepiej widoczne w nocy).
Pierwszą hodowlą owczarków południoworosyjskich była hodowla Askania Nowa założona w 1828 roku. Pierwsze psy pojawiły się na wystawach w roku 1900. W czasie paryskiej Wystawy Światowej w rosyjskim pawilonie pokazano małą grupkę psów tej rasy; ponowna prezentacja miała miejsce w 1902 roku.
Niestety, kilkanaście lat później – w czasach rewolucji bolszewickiej – psy niemal wyginęły z powierzchni ziemi.  W Askanii wystrzelano wszystkie dorosłe owczarki, które nie chciały wpuścić na swoje tereny wrogów; pozostało zalewie kilka sztuk czworonogów, które koniec końców zostały zabrane przez wrogą armię. Po II wojnie światowej sytuacja nie uległa poprawie – ostatni miot został przewieziony na tereny Niemiec.
Odrodzenie rasy zawdzięczamy N. N. Czernyszewowi, który założył małą hodowlę w ZSRR i walczył o uzyskanie psów o czystym eksterierze. W kolejnych latach w Moskwie powstała hodowla "Krasnaja Zwiezda" , następnie w Odessie- WOCHR-TEC. Współczesna historia rasy rozpoczyna się w 1975 roku, kiedy to urodził się DEMON – pies o niewątpliwych walorach użytkowych  i wizualnych.

Pies Owczarek południoworosyjski Jużak

Pies Owczarek południoworosyjski Jużak

Wygląd

Owczarek południoworosyjski Jużak to pies o mocnej budowie ciała i średniej wysokości w kłębie.  Kościec jest masywny, umięśnienie dobrze rozwinięte.
Głowa wydłużona, o umiarkowanie szerokiej mózgoczaszce. Guz potyliczny i łuki jarzmowe wyraźnie zaznaczone. Stop ledwie widoczny. Nos duży i czarny. Zęby duże, białe, ciasno rozmieszczone, siekacze równomiernie rozstawione; ustawione w zgryzie nożycowym. Uszy dość małe, trójkątne, wiszące. Oczy owalne, ustawione w linii poziomej, ciemne, powieki przylegające. Szyja sucha, dobrze umięśniona, średniej długości, wysoko osadzona. Kłąb wyraźny, ale niezbyt wysoki. Grzbiet mocny i prosty. Lędźwie krótkie, szerokie, wysklepione. Klatka piersiowa dostatecznie szeroka, po bokach lekko spłaszczona, głęboka. Brzuch lekko podciągnięty. Łapy owalne, mocne, dobrze wysklepione, obficie owłosione. Sierść powinna osiągać długość od 10 do 15 cm; gruba, twarda i gęsta, kosmata, trochę wełnista, jednakowej długości na głowie, klatce piersiowej, nogach i ogonie, z gęstym podszerstkiem. Umaszczenie najczęściej białe, także białe z żółtym albo szarym nalotem, jasno płowe, szare w różnych odcieniach, białe z szarymi albo płowymi łatami.

Dorosłe osobniki powinny osiągać co najmniej 65 m wysokości w kłębie. Suka mierzy co najmniej 62 cm. Psy powinny ważyć minimum 40 kg. Samce muszą mieć dwa, prawidłowo wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w worku mosznowym.


  • Owczarek południoworosyjski

  • Owczarek południoworosyjski

  • Owczarek południoworosyjski

Temperament

Przedstawiamy fragment wywiadu z Państwem Beatą i Mariuszem Łapuć (hodowcami rasy) znaleziony na stronie poranny.pl

„ Ten pies chcąc chronić swoją rodzinę, czyli ludzi i zwierzęta, z którymi mieszka, zawsze będzie podejrzliwy i niezbyt skory do bezpośrednich kontaktów z obcymi. Jest to niezawodna rasa dla osób, które chcą mieć psa strzegącego ich domostwa. Te psy przede wszystkim głośnym szczekaniem alarmują, że coś się dzieje. (…) Nie są to psy dla każdego. Wymagają konsekwentnego traktowania, ale nigdy bicia. Nie lubią też krzyku. Wystarczy zwrócić się do nich lekko podniesionym głosem, by zrozumiały, że robią coś złego. W ich wychowaniu najważniejsze jest to, by traktować je sprawiedliwie i okazywać im swoją miłość. Na pewno odwdzięczą się tym samym i będą wiernymi i oddanymi pupilami. (…) Jużaki to nie owczarki niemieckie, które są wpatrzone w swojego pana i czekają na wydanie polecenia. Raczej starają się podejmować decyzje samodzielnie. I jak coś sobie postanowią, to tak właśnie zrobią. Być może stąd właśnie mit, że są niebezpieczne.

Mity na temat Jużaków:

„Długo nie mogłem podjąć decyzji o zakupie psa tej mało znanej w Polsce rasy (…) I do mnie przemawiały mity o tym, że są to psy, które nie dopuszczą do właściciela nikogo, nawet pozostałych domowników. Przekonywano mnie, że jest to pies dominujący, warczący, agresywny, że gryzie, że nie można nic przy nim zrobić, że nie poddaje się żadnym zabiegom pielęgnacyjnym. A tu proszę: mam w domu trzech wspaniałych stróżów i ukochanych pupili całej rodziny.”

pies jużak

Pies rasy Owczarek południoworosyjski Jużak

Pielęgnacja

Włos czworonoga ma naturalną tendencję do zbijania się w kłaki, dlatego bardzo ważna jest regularna pielęgnacja i czesanie przynajmniej dwa razy w tygodniu. Nieczesany włos przypomina zbitą watę, której niestety nie można w żaden sposób rozczesać.

Wysokość: Dorosłe osobniki powinny osiągać co najmniej 65 m wysokości w kłębie. Suka mierzy co najmniej 62 cm.

Waga: Psy powinny ważyć minimum 40 kg.

Umaszczenie: Umaszczenie najczęściej białe, także białe z żółtym albo szarym nalotem, jasno płowe, szare w różnych odcieniach, białe z szarymi albo płowymi łatami.

Pielęgnacja: Włos Owczarka południoworosyjskiego ma naturalną tendencję do zbijania się w kłaki, dlatego bardzo ważna jest regularna pielęgnacja i czesanie przynajmniej dwa razy w tygodniu. Nieczesany włos przypomina zbitą watę, której niestety nie można w żaden sposób rozczesać.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa. Możliwe problemy dysplatyczne.

Rodzina: Psy są inteligentne, szybko i chętnie się uczą. Niektóre osobniki mogą być agresywne. Rasa przeznaczona dla doświadczonych właścicieli.

Kraj pochodzenia: Rosja

Inne nazwy: South Russian Shepherd Dog, Ioujnorousskaia Ovtcharka.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 3000 do 5000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). 

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1, nr wzorca 326. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: