Rasa: Owczarek rumuński Carpatin

Owczarek rumuński to duży pies pasterski wyhodowany w Rumunii i wykorzystywany po dziś dzień przez rumuńskich pasterzy, zamieszkujących rejony Karpat. Owczarki wykonują funkcje pomocnicze i pilnują stad owiec i zwierząt gospodarskich. Mają doskonale rozwinięty instynkt obronny, co czyni z nich niezrównanych opiekunów i stróżów domowego ogniska.

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej przynależą do pierwszej, zestandaryzowanej grupy, czyli psów pasterskich i zaganiających.

Owczarek rumuński Carpatin historia rasy

Owczarek rumuński Carpatin pochodzi z endemicznej grupy czworonogów, zamieszkujących niegdyś rejony Karpat i Dunaju. Rasa przetrwała w niemal niezmienionym stanie po dziś dzień. Pierwszy standard rasowy powstał w Narodowym Instytucie Zootechniki z siedzibą w Bukareszcie w 1934 roku. Wzorzec obowiązywał przez długie lata. Pierwsze uzupełnienia i korekty nastąpiły dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku, zaś ostateczna rewizja miała miejsce w roku 2002. Obowiązujący standard rasy pochodzi z 2005 roku.

Owczarek rumuński Carpatin opis rasy

Owczarek rumuński Carpatin to czworonóg duży, ale niezbyt ciężki. Sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta- długość mierzona od nasady ogona do kłębu jest znacznie większa niż wysokość psa w kłębie. Zad szeroki, opadający. Klatka piersiowa musu być głęboka i pojemna, zaś łopatki długie i nieco ukośne. Warto wspomnieć, że głębokość klatki piersiowej odpowiada około połowie wysokości w kłębie. Suki są tradycyjnie mniejsze od samców.
Głowa psa przybiera nieco wilczy kształt, czoło jest zaś szerokie i lekko wysklepione (zwęża się nieco w kierunku stopu). Stop umiarkowany, lekko zaznaczony.
Noc jest zawsze duży, szeroki i czarny. Kufa przybiera kształt owalu i jest porównywalna do długości mózgoczaszki.
Wargi ściśle przylegające, bez zwisających kącików. Oczy nie są szczególnie charakterystyczne. Przybierają zazwyczaj barwę ciemną, ich wielkość pozostaje w kolizji do wielkości głowy. Niezbyt mocno osadzone w czaszce, lekko migdałowate w kształcie.
Szyja Owczarka powinna być mocna, zwarta i prosta. Kłąb zaznaczony lekko.

Psy pasterski z Rumunii. Owczarki rumuńskie Carpatin

Owczarki rumuńskie Carpatin

Owczarek rumuński Carpatin zachowanie i temperament

Owczarek rumuński Carpatin jest psem odważnym i niezwykle zaciętym. Lubi swoją pracę, dlatego wykonuje ją z zachowaniem największej sumienności. Ma silnie rozwinięty instynkt pasterski, który daje o sobie znać zarówno w życiu codziennym, jak i w czasie wykonywania funkcji pracowniczych.Carpatin jest bardzo polecany rodzinom z małymi dziećmi i osobom statecznym. Jego zachowania są, bowiem mocno przewidywalne - niczym nas nie zaskoczy. Właściciele psów mówią, że psy posiadają bardzo duże pokłady godności osobistej i dostojeństwa. Nie lubią hałasu i zbytniej natarczywości ze strony właściciela, chociaż z natury zdają się bardzo cierpliwe i spolegliwe.

Pies nosi ogon nisko. Przy pobudzeniu noszony w linii grzbietu lub lekko ponad grzbietem. Wadą dyskwalifikującą jest zakręcanie ogona nad grzbietem. Sam ogon jest mocno owłosiony, przypominający szablę. Kończyny przednie i tylne o mocnym kośćcu, dobrym kątowaniu i prawidłowym umięśnieniu. Łapy owalne, duże i zwarte. W niektórych krajach obligatoryjne jest przeprowadzenie zabiegu usuwania pazurów. Pazury są zwyczajowo szare. Na pozostałych obszarach ciała występuje ciemna pigmentnacja. Nos, powieki i wargi muszą być czarne.

Szata i umaszczenie. Sierść psa powinna być gęsta i prosta. Podszerstek najczęściej miękki i gęsty. Włos, na większej części ciała, długi i gęsty. Krótki włos występuje jedynie na głowie i przedniej stronie kończyn. Charakterystyczna kryza na szyi. Tylne strony kończyn mocno owłosione. Jedynym, dopuszczalnym typem umaszczenie jest barwa jasno płowa z czarnym bądź wilczatym nalotem. Na brzuchu i tylnych częściach kończyn zazwyczaj nieco jaśniejsza niż na pozostałych obszarach ciała.

Owczarki karpackie znakomite psy pasterskie i stróżujące

Owczarki rumuńskie Carpatin pilnujące stada owiec na pastwiskach górskich

Idealna wysokość w kłębie dla samców wynosi od 65 do 73 centymetrów wysokości w kłębie. Suki mierzą zazwyczaj od 59 do 67 centymetrów. Oczywiście dopuszczalne są odchylenia od wzorca. Najważniejszym punktem oceny czworonoga jest ogólne wrażenie. Waga nie została jednoznacznie określona.

Wysokość: optymalna wysokość w kłębie u samców wynosi od 65 do 73 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są niższe i mierzą zazwyczaj od 59 do 67 centymetrów

Waga: nie określono odpowiedniej wagi dla psów. Zwierzęta muszą mieć wagę proporcjonalną do ich wielkości. Pies nie może być zbyt ciężki.

Umaszczenie: dopuszczalnym typem umaszczenia jest barwa płowa z ciemnymi, wilczymi znaczeniami. Wszelkie, białe plamienia nie są preferowane.

Pielęgnacja: Psy nie wymagają wzmożonych zabiegów pielęgnacyjnych. Niezbędne jest okresowe przeczesywanie włosa i kąpanie czworonoga.

Pies rasy Owczarek rumuński Carpatin

Pies rasy Owczarek rumuński Carpatin

Zdrowie: nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych nękających tę rasę.

Rodzina: Owczarki karpackie są bardzo przyjacielskie. Kochają właściciela miłością bezwarunkową i są mu bardzo mocno oddane. Doskonale radzą sobie z opieką nad dziećmi. Nie ujawniają skłonności do agresji. Posiadają silny instynkt opiekuńczy i doskonale czują się w czasie spełniania swoich zwyczajowych powinności.

Inne nazwy to: Carpathian Sheepdog, Carpatin, Rumanian Carpathian, Câine Ciobănesc Carpatin.

Klasyfikacja FCI – grupa I, sekcja 1, nr wzorca 350. Nie podlega próbom pracy.

owczarek karpatin, owczarek rumunski, owczarek rumuński, owczarek rumuński carpatin, owczarek rumuński carpatin choroby, owczarek rumuński carpatin historia, owczarek rumuński carpatin klasyfikacja, owczarek rumuński carpatin opis, owczarek rumuński carpatin opis rasy, owczarek rumuński carpatin pielęgnacja, owczarek rumuński carpatin temperament, owczarek rumuński carpatin umaszczenie, owczarek rumuński carpatin waga, owczarek rumuński carpatin wysokośc, owczarek rumuński carpatin zdjecia, owczarek rumuński carpatin zdrowie, owczarek rumuński karpatin, owczarki rasy, pies carpatin, pies owczarek rumuński carpatin, pies pasterski, pies z rumunii, rasa psa owczarek rumuński carpatin, owczarek rumuński carpatin pochodzenie, Carpathian Shepherd Dog

Tagi artykułu:


Zobacz także: