Rasa: Owczarek środkowoazjatycki - Azjata

W związku z osobliwością terenów, z których pochodzi Owczarek środkowoazjatycki - Azjata, stosunkowo mało wiemy w dniu dzisiejszym na temat jego bliższego pochodzenia. Wiadomo, że jest to rasa psa, której przypisuje się wywodzenie z gór Pamiru.

Według niektórych przekazów rasa owczarka środkowoazjatyckiego może liczyć sobie nawet od czterech do pięciu tysięcy lat. Byłaby to, zatem bez wątpienia jedna z najstarszych psich ras znanych współczesnemu człowiekowi. Dalsze pochodzenie tej rasy rozprzestrzenia się na rejony środkowej Azji, a nieco bardziej precyzując, to na rejon kilku republik dawnego Związku Radzieckiego. Będą to między innymi Kirgistan, Kazachstan, Uzbekistan i Turkmenistan. Jej występowanie można było zauważyć także na terenach Afganistanu, Iranu, północnej części Indii i Pakistanu. W związku z faktem swego pochodzenia, we wcześniejszym okresie przez wielu hodowców, zwłaszcza tych pochodzących z republik radzieckich, odmiana ta była nazywana najczęściej odmianą owczarka turkmeńskiego. Na dobre nazwa owczarka środkowoazjatyckiego, tak dobrze znana wszystkim pasjonatom tej rasy, przylgnęła do tego psa wraz z początkiem lat czterdziestych. Jednak na pierwotnym terenie swego występowania Owczarek środkowoazjatycki w dalszym ciągu jest nazywany ałabaj, wilkodław lub droki

Bliższe przyjrzenie się Owczarkowi środkowoazjatyckiemu przez kynologię nastąpiło pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku. Stało się to za sprawą radzieckich służb wojskowych i milicji. W 1928 roku na terenie tego państwa powstała pierwsza szkoła z sekcją dla psów tej rasy.

Obowiązujący w dniu dzisiejszym wzorzec Owczarka środkowoazjatyckiego został zatwierdzony w oparciu o ustalenia Międzynarodowej Federacji Kynologicznej w 1983 roku i obowiązuje do dnia dzisiejszego. Na teren naszego kraju psy tej rasy trafiły pod koniec lat osiemdziesiątych.

W związku z zanikiem jakże typowego pasterskiego stylu życia ludów regionu, z którego wywodzi się owa rasa, następuje także mniejsze zainteresowanie szczególnymi predyspozycjami tego psa pod względem doskonałego psa pasterskiego. Zaczęto go jednak coraz bardziej cenić w służbie policyjnej i coraz chętniej jest postrzegany, jako stróż i obrońca gospodarstw domowych. Przyjmuje się, iż jest to jedna z rzadkich psich odmian, która zachowała w dużym stopniu swe pierwotne cechy i nie uległa znaczniejszemu wpływowi ucywilizowanego społeczeństwa.

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości


  • Owczarek środkowoazjatycki

  • Owczarek środkowoazjatycki
Jedną z niebezpieczniejszych przypadłości, jaka się może przydarzyć owczarkowi azjatyckiemu jest dopuszczenie przez jego właściciela do osiągnięcia zbyt dużej wagi psa poprzez jego nadmierne przekarmianie. Fakt ten w gruncie rzeczy może doprowadzić nie tylko do zaburzeń jelitowych, ale w przypadku długotrwałych obciążeń doprowadza on przede wszystkim do nieodwracalnych zmian układu kostnego. Może dojść dosyć często, bowiem do osteochondrozy i artrozy kręgosłupa. Czasami może dojść do wystąpienia równie poważnych zmian w przednich jak i tylnych kończynach psa oraz w obrębie pasa miednicowego. Spotkać się możemy także z występującą dysplazja stawów. Na skutek dosyć trudnych warunków klimatycznych regionu, z którego pochodzi wspomniana rasa, pies ten stał się jedną z bardziej odpornych ras na zdecydowaną większość chorób wielu innych dzisiejszych psów.

  • Owczarek środkowoazjatycki wady i zalety

Jedną z głównych zalet Owczarka środkowoazjatyckiego jest bez wątpienia jego rosły i silny wygląd mogący wzbudzać ogólny szacunek pośród wielu osób odwiedzających dom swego właściciela. Pies ten posiadając całkowitą świadomość swej wielkości jest psem śmiałym, cechującym się dosyć dużą niezależnością na obcym mu terenie. Pies wytrzymały, potrafiący z chęcią oddawać się pracy, której się od niego oczekuje.

Jest to pies doskonały na długie i forsowne wymarsze. Zazwyczaj mało wybredny, bezproblemowy w utrzymaniu. Jest to też jedna z bardziej cierpliwych psich odmian posiadająca zrównoważony układ nerwowy. Owczarki środkowoazjatyckie to jedne z psów potrafiących się w bezgraniczny sposób oddać swemu ukochanemu właścicielowi. W doskonały sposób strzegą powierzonego im terenu jak i wszystkich istot znajdujących się w stadzie, których są opiekunem.Do najczęstszych wad u tego psa zaliczana jest czasami, jego nazbyt daleko idąca samodzielność. Niezmiernie ważnym jest, aby rasa tego psa od najmłodszych szczenięcych lat była w odpowiedni sposób układana przez swego pana.


  • Owczarek środkowoazjatycki

  • Owczarek środkowoazjatycki

  • Owczarek środkowoazjatycki a dziecko

Znaczna ilość osób posiadających owczarka środkowoazjatyckiego nazywa go także „psem niańką”.

Psy te, tego rodzaju nazwę zawdzięczają swemu łagodnemu nastawieniu względem dzieci. Jego wysoka inteligencja i umiejętność samodzielnego postrzegania spraw i podejmowania odpowiednich decyzji przyczyniła się do tak pochlebnej opinii wyrażanej przez wiele osób na jego temat. Azjata jest psem wiernym i niezmiernie oddanym całej rodzinie, zachowującym czujność oraz posiadającym zdolność racjonalnego patrzenia na świat. Jest to pies tolerancyjny jednak posiadający dosyć nieufne nastawienie wobec obcych mu osób, nie potrafi zaufać nawet widywanemu każdego dnia naszemu sąsiadowi lub znajomemu, ufa tylko osobom zamieszkującym z nim w jednym „stadzie”. Pomimo nieco dominującego charakteru jest on doskonałym przyjacielem, zachowującym zdecydowanie większą chęć obrony niż ataku w przypadku zagrożenia niego samego jak i osoby, której towarzyszy.

Inne nazwy to: central asian shepherd dog.

Cena szczeniąt z rodowodem 1500 - 4000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2. Według klasyfikacji FCI rasa psów nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu:


Zobacz także: