Rasa: Owczarek szkocki długowłosy Collie

Rasa Owczarek szkocki długowłosy jest znana przede wszystkim szerokiemu ogółowi za sprawą słynnej Lassie. Już jak sama nazwa wskazuje, odmiana tego owczarka pochodzi z terenu Szkocji i jej okolicznych, uroczych wrzosowisk. Pies w tym regionie był używany od dawien dawna, jako typowy pies z przeznaczeniem pasterskim. Jedna ze starszych psich ras. Pochodzenie owczarka szkockiego długowłosego przypisuje się starożytnym psom pasterskim, które to na teren Wysp Brytyjskich miały dotrzeć wraz z pasterzami rzymskimi. Dawni Rzymianie, bowiem wysyłając swoje legiony na zdobywane przez siebie tereny, wysyłali także stada owiec.

Opiekujący się nimi pasterze mieli w zwyczaju zabierać ze sobą sprawdzoną wcześniej rasę psów, które w doskonały sposób pomagały im w wypasie owiec i innych tego typu zwierząt. Niestety psy te było mało odpornymi na warunki panujące na terenie wysp, dlatego też zaczęto je krzyżować z miejscowymi psami, używanymi do pilnowania stad bydła.
W pierwszym okresie miała powstać odmiana Owczarka szkockiego krótkowłosego, po czym wraz z upływającym czasem, na skutek dalszych krzyżówek, zaczęły się pojawiać psy długowłose.
Występowanie osobników w znacznym stopniu przypominających dzisiejszego owczarka szkockiego długowłosego collie odnotowano w tym regionie pod koniec XVI wieku. Owczarki te były krzyżowane w dużej mierze z odmianami setera.

Pierwszy egzemplarz rasy tego psa został zaprezentowany w 1860 roku na wystawie psów rasowych, która to miała miejsce w angielskim Birmingham. Najbardziej znanym i wyróżniającym umaszczeniem tych psów w tamtym okresie był kolor czarno-biały ze znaczną przewagą koloru czarnego. Pierwsze owczarki o innym umaszczeniu poczęły się rodzić dopiero od 1871 roku.
Nazwa collie miałaby pochodzić od faktu, iż w ten sposób nazywano większość psów o przeznaczeniu pasterskim z północnych terenów Wysp Brytyjskich. Wiązać to by się miało również z ciemnym umaszczeniem pierwszych psów, gdzie „col” w języku anglo-saksońskim oznacza kolor czarny.


  • Owczarek szkocki długowłosy

  • Owczarek szkocki długowłosy
Pierwsi przedstawiciele odmiany owczarka szkockiego w naszym kraju pojawili się w 1924 roku i od tamtej pory są postrzegane, jako jedne z łagodniejszych psów pasterskich. W dniu dzisiejszym są one także mile widziane, jako spokojne psy do towarzystwa.

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości

Owczarek szkocki długowłosy Collie jest rasą psów, u której może pojawić się wystąpienie objawów wskazujących na dysplazję stawów biodrowych. Jest to rasa psów, u której istnieje także możliwość zaobserwowania chorób oczu w charakterze postępującego zaniku siatkówki. Dosyć specyficzną chorobą dla tej rasy jest anomalia oczu collie. Nieco częściej niż w przypadku innych psich ras spotkamy się także w przypadku psów rasy collie z chorobą przerostu dziąseł oraz zwiększoną możliwością pojawienia się raka kości pośród tych psów. Z rzadka istnieje możliwość pojawienia się oznak idiopatycznego zapalenia skóry pośród niektórych psów wywodzących się z tej rasy. Niezmiernie rzadko obserwuje się także występowanie amyloidozy nerek i objawy padaczki. Przytrafiają im się także różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe, dlatego też wskazanym jest aby pies tej rasy posiadał odpowiednio dobraną dietę pokarmową.

  • Wady i zalety Owczarka szkockiego długowłosego Collie

Jako typowy pies pasterski Owczarek szkocki długowłosy Collie odznacza się dużą wytrzymałością odnośnie pokonywania przez niego znacznych odległości, są to psy zdolne do długodystansowych biegów. Są to niesamowicie inteligentne i jedne z łatwiej uczących się psów. Przez dosyć dużą ilość osób są one postrzegane za wyjątkowo urodziwe psy. Są doskonałego rodzaju obserwatorami jednak jest to rasa psa zupełnie nienadającego się do domu w charakterze obrońcy. Są psami niezwykle łagodnymi i wrażliwymi w pełni oddanymi i niesamowicie przywiązanymi do swej rodziny. Jest to jeden z lepszych psów dla wielu osób po raz pierwszy mających czworonożnego przyjaciela. Rasa tego psa odznacza się dużą chęcią współpracy ze swym opiekunem. Warto pamiętać, że jest to rasa długowłosa, zatem wymagać będzie odpowiedniej pielęgnacji sierści ze strony swego właściciela. Jest to chyba jedyna niedogodność w związku z faktem posiadania w naszym domu psa właśnie tej rasy, jaką jest Owczarek szkocki długowłosy Collie.


  • Owczarek szkocki długowłosy

  • Owczarek szkocki Collie

  • Owczarek szkocki długowłosy Collie a dziecko

Przemiły pies, posiadający niezwykle przyjacielskie nastawienie do naszych dzieci i kolegów ich odwiedzających. Potrafi on także żyć w doskonałego rodzaju komitywie z innymi zwierzętami znajdującymi się w naszym domu. Pies posiadający wrażliwą i delikatną psią psychikę i tak też potrafi zachowywać się w stosunku do dzieci.
Nieco szerzej znany dzięki ekranizacji powieści Erica Knighta zatytułowanej „Lassie wróć”. Jest to pies, który do późnego wieku jest niesamowicie skory do różnorakich zabaw, lubi też brać udział w konkursach zwinności i różnego rodzaju psich zawodach. Dzięki swej sympatycznej postawie i ciągłej chęci do zabawy jest psem lubianym przez dzieci. Owczarek szkocki długowłosy Collie potrafi wręcz całym sobą być oddanym dla dzieci, z którymi zamieszkuje i się bawi. Ważną cechą jest fakt, iż są to psy nieprowokujące innych psich przedstawicieli do ataku na swa postać, zaatakowane jednak będą skutecznie się broniły.

Inne nazwy to: Collie rough, owczarek szkocki długowłosy, collie, rough coated collie.

Cena szczeniąt rasowych to koszt od 1500 do 2500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfiakcja FCI - grupa I, sekcja 1

Tagi artykułu:


Zobacz także: