Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek węgierski Kuvasz

Owczarek wegierski Kuvasz to rasa psów, która należy do grupy psów pasterskich oraz zaganiających, została zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).

Ta rasa psów jest znana od bardzo dawna. Prawdopodobnie przybyła do Węgier w XIII wieku razem z Kumanami, ale istnieją wzmianki o tym, że Kuvasz może być potomkiem psów z cywilizacji Sumerów. Hodowlą tej rasy zajęto się w XX wieku, przeżyła ona załamanie swojej świetności podczas drugiej wojny światowej, a następnie tuż po niej odzyskała swoją ciągłość.

Przodkowie psów tej rasy przybyli w rejony Karpat podczas natarcia Madziarów, którzy używali te psy do pilnowania stad przed drapieżnymi zwierzętami oraz złodziejami.

Dzięki temu, że posiadają wspaniale rozwinięty instynkt myśliwski kuvasze stały się w czasach króla Mateusza Korwina bardzo cenionymi psami używanymi do łowów. Gdy hodowla zwierząt zaczynała się zmniejszać to coraz mniej używany był, jako pies pasterski, a coraz bardziej, jako pies stróżujący, aż w końcu z biegiem czasu trafił do miast.

W obecnych czasach te psy wykorzystywane są, jako psy stróżujące i rodzinne. Kuvasze to potężne psy, które mają ciało pokryte gęstą, falowaną, o białym kolorze sierści. Porusza się on eleganckim, spójnym krokiem. Ogon tego psa jest dosyć nisko osadzony, a końcówkę ma zakręconą ku górze. Wysokość psów tej rasy wynosi przeważnie od 65 do 75 centymetrów, a waga waha się między 40, a 52 kg.

Owczarek węgierski Kuvasz należący do psów pasterskich

  • Choroby i dolegliwości Kuvasza

Rasa psów nie jest zagrożona żadnymi genetycznymi chorobami, a także jest to pies odporny na złe warunki pogodowe. Niestety, jako pies dużej rasy może chorować na dysplazję stawów biodrowych, dlatego od lat szczenięcych konieczna jest kontrola i w razie konieczności odpowiednie leczenie czy profilaktyka.  

  • Wady i zalety Kuvasza

Owczarek węgierski Kuvasz to bardzo duży pies i niestety nie za bardzo nadaje się do przebywania w mieszkaniu, w bloku, ponieważ potrzebuje on dużo przestrzeni. Czystość przepięknego białego futra można utrzymać przy pomocy częstej pielęgnacji, specjalnymi preparatami. Zdarza mu się, że jest agresywny w stosunku do innych zwierząt, a nawet czasem także i do ludzi. Ogólnie nie wykazuje tendencji do zachowań agresywnych, ale prowadzony przez zbyt uległego opiekuna może go bardzo szybko zdominować.

Charakterystyczne dla tej rasy psów jest ich doskonały węch, niezwykła śmiałość, odwaga, a także wielkie oddanie swojemu właścicielowi. Jego chód jest powolny, a krok ma umiarkowanie ciężki. Jest psem, który uczy się bardzo szybko, ale niestety niedoświadczony przewodnik może mieć problemy z wyegzekwowaniem jego całkowitego posłuszeństwa. Nie lubi się podporządkowywać, być zamkniętym w małym pomieszczeniu. Ten pies musi mieć sporo wolnej przestrzeni, którą będzie mógł wykorzystać tak jak on sam będzie miał na to ochotę, o każdej dowolnej porze, bez żadnych ograniczeń.

Kuvasz węgierski piękny biały pies pasterski

  • Kuvasz i dziecko

Niestety, jeśli chodzi o Kuvasza to nie nadaje się do domu, gdzie są dzieci, ponieważ raczej nie lubi on żadnych pieszczot, a tym bardziej tych zbyt natrętnych. Jeśli chcemy posiadać właśnie takiego psa, a posiadamy dzieci to musimy je nauczyć, aby zbytnio go nie męczyły, wtedy powinien je tolerować. Musimy pamiętać jak chcemy, aby Kuvasz dobrze się czuł i nie sprawiał żadnych problemów to musimy zapewnić mu odpowiednie warunki, czyli przede wszystkim dużo przestrzeni i ruchu. Jest bardzo czujnym psem i w roli obrońcy na pewno sprawdzi się doskonale. Jeśli chodzi o obce osoby to zachowuje się w stosunku do nich powściągliwie, a nawet dosyć sceptycznie.

Inne nazwy to: Hungarian Kuvasz, Owczarek węgierski kuvasz, Kuvasz.

Cena szczeniąt z rodowodem waha się od 1500 do nawet 5000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1

Tagi artykułu:


Zobacz także: